Летният сезон е в разгараси и с драстичното повишаване на температурата на морската вода, европейските здравни власти предупреждават за сезонния риск от вибрио бактерии, микроорганизми, които могат да причинят сериозни здравословни проблеми. 

Инфекциите с вибрио са редки в Европа, но Европейският център за профилактика и контрол на заболяванията предупреждава за повишен риск през летните месеци с продължителните горещини.

Какво представляват вибрио бактериите?

Вибрио бактериите са микроорганизми, които живеят естествено в солени крайбрежни води, където се смесват соленага и прясна вода, особено при високи температури. Тези условия стават все по-чести в части от Европа поради климатичните промени, включително и Черно море.

Снимка: Canva

Най-опасният представител е Vibrio vulnificus, бактерия с висок потенциал да причини животозастрашаващи инфекции. Бактериите се откриват най-често през лятото в Балтийско море поради неговата по-ниска концентрация на сол, но са намерени и в Северно море и различни крайбрежни зони.

Макар вибрио инфекциите да не са широко разпространени в България, условията по българското черноморско крайбрежие през летните месеци са благоприятни за развитието на тази бактерия. 

Как се заразяваме с вибрио?

Съществуват два основни начина на заразяване:

Хранителен път

Заразяването чрез храна се случва при консумация на сурови или недостатъчно сготвени морски дарове, особено миди и стриди. Симптомите обикновено се появяват в рамките на 24 часа и включват водниста диария, коремни болки, гадене, повръщане и висока температура. При хора от рисковите групи тази на пръв поглед обикновена храносмилателна инфекция може да прерасне в тежък сепсис, който застрашава живота.

Чрез рани на кожата

Вторият начин на заразяване е чрез директен контакт на открити рани с замърсена морска вода. При къпане в морето, ако имаме порязвания, одраскани места или прясна рана, бактериите могат лесно да проникнат в организма. 

Първоначално се появява зачервяване, подуване и болка около засегнатата област, но инфекцията може бързо да прогресира с образуване на мехурчета по кожата

Кой е в особен риск?

Не всички хора са еднакво уязвими към вибрио инфекциите. Най-големият риск съществува за хората с чернодробни заболявания като хепатит или цироза, които представляват 80-90% от тежките случаи. Това се дължи на факта, че вибрио бактериите използват желязото в организма за своя растеж, а при чернодробни болести железните запаси са повишени.

Особено уязвими са също пациентите с отслабена имунна система, диабетиците и хората с бъбречни заболявания. Интересен факт е, че мъжете се заразяват значително по-често от жените, като 85% от тежките случаи са при представители на мъжкия пол. Рискът се увеличава и с възрастта, особено при хора над 40 години, вероятно поради по-високата честота на хронични заболявания в тази възрастова група.

Как да се предпазим?

Предпазването от вибрио инфекции е напълно възможно, ако спазваме няколко основни правила, които се отнасят както до храненето, така и до водните дейности.

Снимка: Canva

Когато става въпрос за консумацията на морски дарове, най-важното правило е никога да не ядем сурови или недостатъчно сготвени миди и стриди. Термичната обработка унищожава бактериите, затова трябва да се уверим, che морските дарове са добре сготвени при висока температура. Особено внимание трябва да обръщаме, когато ядем в ресторанти, не се колебайте да попитате как точно са приготвени морските специалитети.

Що се отнася до къпането и водните дейности, основното правило е да не влизаме в морето ако имаме каквито и да било открити рани. Това включва и прясно пробити обеци или татуировки, които все още не са заздравели напълно. Ако въпреки това решим да влезем във водата, задължително трябва да покрием засегнатите места с водоустойчива превръзка. В случай че се случи непредвиден контакт на рана с морска вода, веднага трябва да измием мястото с изобилно количество чиста прясна вода и дезинфектант.

Лечение и прогноза

Лечението на вибрио инфекциите е медицинска спешност, която изисква незабавна намеса от страна на специалисти. Успехът на терапията зависи пряко от това колко бързо е започната.

Основата на лечението са антибиотици, които обикновено се прилагат в комбинация от два различни вида за постигане на максимална ефективност. Лекарите не чакат резултатите от лабораторните изследвания, а започват лечението веднага при съмнение за вибрио инфекция. 

Времето е абсолютно критичен фактор при тази инфекция. Когато лечението започне в първите 24 часа от появата на симптомите.

Мониторинг и предупреждения

Европейският център за контрол на заболяванията отделя сериозно внимание на вибрио инфекциите и провежда активен мониторинг на ситуацията всяко лято. Организацията използва съвременни технологии като сателитни карти, които показват риска в различни морски райони въз основа на температурата и солеността на водата.

Освен специализираните карти, центърът публикува и редовни доклади за заплахите, в които информира как се развива ситуацията през летния сезон. Тези доклади съдържат препоръки към здравните власти в отделните страни за подобряване на диагностиката и лечението, тъй като много случаи остават недиагностицирани поради липса на осведоменост сред медицинските специалисти.

Вибрио инфекциите представляват нарастваща заплаха за общественото здраве, която се засилва с всяка година поради прогресивното затопляне на океаните и моретата. Въпреки че случаите в България засега са редки, рискът определено съществува и се увеличава през горещите летни месеци, когато температурата на черноморската вода се повишава.

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.