Според ново изследване, публикувано в списание Lancet Planetary Health, Европа се изправя пред нарастваща заплаха от тропически болести като денга и чикунгуня. Причината e глобалното затопляне, което позволява на тигровите комари да се придвижват все по-навътре в континента, пренасяйки със себе си опасни вируси.
Изследването, анализира влиянието на различни фактори, включително климатичните промени, върху разпространението на тези заболявания в Европа през последните 35 години.
Резултатите са тревожни: от 2010 г. насам честотата и сериозността на епидемиите нарастват успоредно с повишаването на температурите, съобщава френскaта информационна агенция France 24.
Какво представляват денга и чикунгуня?
Денга и чикунгуня са вирусни заболявания, пренасяни основно от комарите Aedes aegypti и Aedes albopictus (тигров комар). До скоро тези болести се срещат предимно в тропическите райони, но климатичните промени променят тази картина.
Според информация от Регионална здравна инспекция, денга е остро инфекциозно заболяване, което се характеризира с:
- Внезапно покачване на температурата
- Силно главоболие
- Болки в мускулите и ставите
- Обрив по тялото
- В тежки случаи се наблюдават кръвоизливи от различни органи
Чикунгуня има подобни симптоми, но се отличава с изключително силни ставни болки, които могат да продължат месеци след отшумяване на инфекцията.
Тревожна статистика: Нарастващ брой случаи в Европа
През 2024 г., определена като най-горещата година в историята, в Европейския съюз са регистрирани над 300 случая на денга. За сравнение, през предходните 15 години общият брой на случаите е бил 275.
Огнища на денга вече са докладвани в редица европейски държави, включително:
- Италия
- Хърватия
- Франция
- Испания
„Нашите констатации подчертават, че ЕС преминава от спорадични огнища на болести, пренасяни от Aedes, към ендемично състояние“, се казва в доклада, цитиран от France 24.
Прогнози за бъдещето: Петкратно увеличение на епидемиите
Европейският изследователски екип прогнозира, че при най-лошия сценарий за изменение на климата до 2060 г. огнищата на денга и чикунгуня могат да нараснат пет пъти над сегашното ниво.
Проучването отбелязва интересна зависимост, а именно, че епидемиите са по-често регистрирани в по-богатите райони, което предполага две възможности:
- По-добрите тестове в развитите региони позволяват по-точно откриване на вирусите
- Случаите в по-бедните райони може да остават неоткрити поради ограничен достъп до здравни услуги
Как да се предпазим от денга и чикунгуня?
С нарастващия риск от тези заболявания в Европа, експертите препоръчват следните предпазни мерки:
- Използване на репеленти срещу комари
- Носене на дрехи с дълги ръкави и крачоли, особено при посещение на рискови зони
- Поставяне на мрежи на прозорците
- Премахване на застояла вода около домовете, където комарите могат да се размножават
- Консултация с лекар преди пътуване до ендемични региони
Други заплахи от тигровите комари
Тревожен е фактът, че тигровите комари могат да пренасят и други опасни вируси като зика и Западен Нил, които не са обхванати в последното проучване.
Наскоро френският остров Реюнион в Индийския океан преживя смъртоносна епидемия от чикунгуня, което е поредното доказателство за сериозността на проблема.
Климатичните промени неизбежно променят здравната карта на Европа, превръщайки някога екзотични тропически болести в реална заплаха за континента.
Експертите подчертават необходимостта от засилен контрол върху популациите на комарите и подобрени системи за ранно откриване на епидемии, за да се ограничи разпространението на денга, чикунгуня и други свързани с комари заболявания в европейските държави.
Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.