На 21 март отбелязахме Световния ден на хората със синдром на Даун. Ден, в който говорим не просто за генетика, а за човешки истории, за смелостта да обичаш, за силата да приемаш, за красотата на различието.

Когато една диагноза влезе в нечий дом, тя често носи със себе си въпроси, страхове, неизвестност. Но понякога, вместо да поставя граници, тя отваря нови хоризонти.

Такъв е и пътят на едно изключително семейство от Варна – това на Микаела.

Те не просто разказват своята история, а променят обществените нагласи и преобръщат предразсъдъците.

Как подкрепата на семейството трансформира диагнозата?

„Когато разбрахме за първи път, че Микаела е със синдром на Даун, почувствахме много емоции накуп – страх, шок“, откровена е майката на момичето – Силвена Христова.

За нея най-страшен е страхът от неизвестното. „Може би не толкова диагнозата беше шок, колкото начинът, по който ни беше съобщена“, спомня си бащата на Микаела – Красимир.

„Работата с Микаела започна още от 16-ия ѝ ден и се радваме, че започна толкова рано, защото тя премина през много специалисти, които ѝ помогнаха, но всички те ни казаха, че най-важното за развитието на детето е работата ѝ вкъщи“, продължава той.

А вкъщи тя получава цялата грижа и любов, от които има нужда. Посещава уроци по плуване, пиано и кулинарни работилници. Има 5 спечелени медала от състезания по плуване. Посещава масово училище и има изключителна подкрепа от класния си ръководител, своите съученици, ръководството и от екип за подкрепа.

Синдромът на Даун може да е мисия

Семейството има конкретна цел – един ден Микаела да бъде самостоятелна, независима и да води пълноценен живот.

„Микаела променя нас като семейство и всички хора, с които комуникира, и ни прави по-добри, по-търпеливи, по-обгрижващи. Тя е изключителна“, откровена е майка ѝ. След раждането на детето семейството създава канал в известна видео платформа, който се радва на голяма популярност.

„Благодарение на социалните мрежи и на телевизията успяваме да достигнем до все повече хора и да покажем, че синдромът на Даун не е толкова страшна диагноза“, споделя Красимир.

Изгледайте видеото цялата историята на Микаела.