„Наблюдаваме един тежък социален и етичен разпад в целия свят“, коментира в рубриката „Още от „Светът на здравето“ психологът доц. д-р Елена Мустакова.
Според нея стабилизирането на човешката психика включва забавяне на вътрешното темпо, овладяване на натрапливото „мозъчно въртене“, центриране и активно осмисляне на жизнения опит. Не по-малко важно е да се вслушваме в желанията на душата и сърцето си.
Как да бъдем спокойни и центрирани през деня?
Доц. Мустакова споделя, че е добре да започваме сутрините си с време за тишина, молитва, медитация и центриране. Така се постига регулиране на нестихващия поток от постоянна информация.
Ако в рамките на деня усетим, че мислите в главата ни започват да се надпреварват, психологът ни съветва да се обърнем към дихателните упражнения – дълбоки вдишвания (през носа) и дълги издишвания (през устата), като издишването е малко по-дълго от вдишването.
„Осъзнаването означава да разберем, че ние сме една единна система от душа и тяло; от психика и дух, и че тази система работи добре в своя синхрон, в своята цялост, в своята интегралност“, споделя доц. Елена Мустакова.
Защо се отдалечаваме от себе си?
Хората често смятат, че определен фактор ги кара да боледуват, а в действителност те се намират във вътрешен конфликт със себе си, който остава неосъзнат и потиснат. „Загубили сме ценността съзерцателност, която ни позволява да се обърнем и да съзерцаваме вътрешното си пространство“, смята специалистът.
Според нея много случаи на терминални заболявания са всъщност моментът в живота на пациента, който бележи настъпването на „голямото събуждане“ и осмисляне.
Какво още сподели доц. Елена Мустакова пред д-р Неделя Щонова – вижте във видеото.