Кожата не е просто обвивка, тя е нашият контакт с външния свят и израз на вътрешния. Затова не бива да пренебрегваме сигналите, които ни изпраща. Сред тях са тъмните петна.
Какво всъщност представлява хиперпигментацията и защо някои хора са по-предразположени към нея? Как можем ефективно да я предотвратим и лекуваме, така че кожата ни да остане здрава, сияйна и равномерна?
Отговорите търсим заедно с д-р Ирина Шаркова.
Коя е тя?
Д-р Ирина Шаркова е дерматолог и венеролог, а медицина завършва с грамота за отличен успех. Работи в сферата на естетичната и клиничната дерматология и ежегодно взима участие в международни конгреси в тези две направления.
Провежда редица обучения за работа с филъри и ботулинов токсин. Член е на Европейската академия по дерматология и венерология и на Българското дерматологично дружество.
Кои фактори провокират появата на хиперпигментация?
„Те са както генетични, така и външни. Хора, които имат по-тъмен фототип – трети, четвърти, пети, имат по-висока активност на меланоцитите“, акцентира д-р Шаркова. „Тези, които живеят в географска ширина с по-интензивно слънцегреене, на практика са с по-тъмна пигментация на кожата, но имат и по-голям риск да създадат петна“, добавя тя.
Външните фактори като слънчевото увреждане и хроничното излагане на слънце без слънцезащита водят до оксидативен стрес в кожата, който провокира увеличаване на броя на меланоцитите или повишаване на тяхната активност.
Именно поради тази причина при млади пациенти няма хиперпигментация и петна, но с напредване на възрастта, те започват да стават все повече, обхващат все по-голям диаметър, а цветът им варира в различен интензитет.
Хормоналните фактори и възпалението също могат да провокират развитие на състоянието.
Как се лекува хиперпигментацията?
„За нас като дерматолози е много важно да установим вида на пигментацията, за да можем да я излекуваме, тъй като различните пигментации имат различна дълбочина на разположение на пигмента меланин“, коментира д-р Шаркова.
При наличие на хормонално обусловена хиперпигментация, третирането се осъществява доста по-трудно, защото лекарите първоначално трябва да подобрят хормоналното състояние на пациента, а след това – да се погрижат за настъпилата хиперпигментация.
Колко важна за кожата е добрата хидратация?
Водата допринася за отделянето на токсините от тялото и подобрява състоянието на екстрацелуларния матрикс.
За възрастните е препоръчително да се приемат поне литър и половина вода на ден, за да е възможно редуцирането на оксидативния стрес и изхвърлянето на непотребните вредни вещества.
Тези токсини допринасят както за образуването на пигментни петна, така и за стареенето на кожата.
Вредна ли е слънчевата светлина за кожата?
Слънцето, въпреки безспорните ползи, които носи за тялото, трябва да бъде дозирано. Защитата от него може да се осъществи с няколко прости метода като:
- използване на слънчеви очила;
- носене на шапки;
- нанасяне на подходяща слънцезащита върху кожата.
По този начин получаваме възможността да се наслаждаваме на слънчевите лъчи здрави и красиви.
Гледайте във видеото цялото интервю с д-р Ирина Шаркова.