Ще се изненадате: 10 причини за появата на акне при възрастните

Замисляли ли сте се, че пътуванията и мобилните телефони също вредят на кожата ви
Стефан Ралчев
Стефан Ралчев
Ще се изненадате: 10 причини за появата на акне при възрастните

С напредването на възрастта вероятно си мислите, че отдавна сте се отървали от тийнейджърското акне. И макар че в 80% от случаите в основата са хомоналните проблеми по време на растежа, не само те може да причинят появата на пъпки.

Според Американската асоциация по дерматология, 15% от жените страдат от акне. „Интересно е как възрастен човек може да има акне, дори да не имал такова в тийнейджърска възраст”, категорична е д-р Франческа Фуско, професор по дерматология в Ню Йорк. 

И въпреки, че пъпките изглеждат еднакви, обривите при възрастните са по-различни от тези, които сте имали в училище. 

Снимка: Canva

„Акнето в по-напреднала възраст обикновено е в долната част на лицето, докато при децата е в горната му част. При възрасните може да изглежда като киста или „подкожна пъпка”, която не може да бъде изстискана.

Тийнейджърското акне обикновено се намира на повърхността на кожата. Причините за вашите проблеми могат да включват промяна на нивата на хормоните от предменструалния синдром, колебания, които възникват в прехода към менопаузата, козметика, режим на грижа за кожата и други”, обяснява д-р Фуско.

В Evеrydayhealth откриваме 10 изненадващи причини за появата на акне

Продукти за коса, които докосват кожата

Пъпки, причинени от продукти за грижа за косата, са толкова чести, че имат име: помада акне.

„Стилизиращите продукти пускат олио върху челото, което може да улови бактериите, причиняващи акне, в порите ви. Много пъти това, което използвате върху косата си, се оказва на лицето ви, особено ако използвате продукти със спрей апликатори“, казва д-р Ричард Фрид, автор на книгата Healing Adult Acne.

Запушенит пори се възпаляват, което води до зачервяване, гной и в крайна сметка черни точки и бели точки по линията на косата и челото. Прическата също има значение: бретонът влошава акнето, защото често нанасяте продукти за коса точно върху челото ви.

Обезкосмяване на лицето

Тук замествате един козметичен проблем – окосмяването на лицето с друг – лоша кожа.

Продуктите за локално приложение, прилагани върху кожата преди или след епилация, могат да бъдат комедогенни (запушват порите и насърчават появата на акне). Имайте предвид, че сърбящите подутини след обезкосмяване може да не са истинско акне, а по-скоро „дразнене на космения фоликул, което причинява преходен обрив”, обяснява д-р Фуско.

За да намалите бактериите по кожата си, почистете окосмените зони преди обезкосмяване и използвайте некомедогенни продукти, които няма да запушат порите ви.

Използването на твърде много продукти за грижа за кожата

„Може да експериментирате с няколко нови продукта за грижа за кожата годишно. Това е добре за козметичната индустрия, но е лошо за вашата кожа. Смяната на продукти или добавянето на нов, преди да дадете шанс на стария да подейства, насища кожата ви с нови активни съставки, които могат да раздразнят кожата ви и да причинят обриви”, казва д-р Пол Джарод Франк, дерматолог и основател на компания козметика за грижа за кожата в Ню Йорк.

Снимка: Canva

Дори продуктите против акне могат да доведат до пъпки, ако използвате твърде много. „Имам пациенти, които имат акне, защото сменят между четири или пет различни крема или използват лосион, крем за петна – и всички те имат съставки за борба с акнето. Това съсипва кожата им“, добавя д-р Франк.

Продуктът за премахване на грим (или липсата му)

Козметика, която запушва порите, може да се комбинира с естествената мазнина на кожата ви и да причини обриви, наречени „козметично акне”. Проблемът не е само в продуктите, но и в това как премахвате грима. След дълъг ден се натрупва грим, омазняване и мръсотия.

Това е тройна заплаха, която може лесно да запуши порите ви, да улови бактериите, причиняващи акне, и да предизвика обриви. Потърсете некомедогенни продукти и измивайте лицето си старателно и внимателно всяка вечер. Не забравяйте да почиствайте четките си за грим всяка седмица и не споделяйте козметични продукти. 

Пътуванията

Чудили ли сте се защо кожата ви изглежда като повърхността на луната след ваканция? Промяната на средата – слънцето, топлината и влажността – може да предизвика акне.

Не можете да промените времето или влажността на мястото, което посещавате, но избягването на твърде много излагане на слънце и използването на слънцезащитни продукти с цинков оксид или титанов диоксид може да помогне за намаляване на обривите. И тъй като кожата ви се адаптира към промените в околната среда, не натрупвайте епидермален стрес с нови продукти.

Тежки слънцезащитни продукти

Слънцезащитният крем е задължителен, ако имате кожа, склонна към акне, но кой слънцезащитен крем е подходящ за вас? „Хората с акне или предразположена към акне кожа трябва да търсят безмаслени, некомедогенни слънцезащитни продукти.

По-тежките слънцезащитни кремове, които не са етикетирани като безмаслени, могат да запушат порите на кожата и да причинят повече акне”,обяснява д-р Йорам Харт, дерматолог в Сан Франциско.

Важно е да предпазвате кожата си от слънцето, включително ако имате акне. Слънцезащитните продукти имат два вида активни съставки. Химически агенти, които абсорбират в кожата и предпазват от вредните ултравиолетови лъчи, и физически агенти (наричани също минерални слънцезащитни продукти), които седят на повърхността, за да създадат слънцезащитен щит.

Физическите слънцезащитни продукти често се препоръчват за чувствителна кожа, защото отклоняват слънчевите лъчи.

Но тези слънцезащитни продукти могат да бъдат по-плътни, оставяйки бял оттенък върху кожата и вероятно запушвайки порите, докато химическите слънцезащитни продукти са невидими, много леки и оставят кожата без блясък, обяснява д-р Харт.

И не забравяйте да измиете слънцезащитния крем от кожата си след ден на слънце. Дори най-прозрачните, леки слънцезащитни продукти могат да запушат порите, ако останат върху кожата ви през нощта.

Диета с високо съдържание на преработени храни 

Като тийнейджъри вярвахме, че мазните храни и шоколадът са причината за пъпки. И това може да е вярно за вас сега, когато сте възрастен.

„Последните научни доказателства показват, че въглехидратите могат да ви предразположат към акне. По-конкретно, диети с високо съдържание на рафинирани въглехидрати („бели“ храни, включително бял хляб и паста, крекери, торта и бисквити), които са с висок гликемичен индекс, може да увеличат развитието на пъпки. 

Снимка: iStock

В множество проучвания е доказано, че млечните продукти повишават нивата на инсулиноподобния растежен фактор, който може да предизвика или влоши появата на акне”, споделя д-р Харт.

Съветът е да намалите похапването с чипс и сладолед и да преминете към пълнозърнести храни, зеленчуци, плодове и храни с високо съдържание на протеини.

Стресът придружен от хормонални промени

Притиснати ли с краен срок за голям проект? Проблеми във връзката ви държат будни през нощта? Докато стресът сам по себе си не може да предизвика обриви, той може да ги изостри. Дори „добрият“ стрес, като подготовката за голямо събитие, може да предизвика пробив. Ето защо огромна пъпка изскача в деня на сватбата ви или преди важна среща.

Мобилните телефони

Цялото това чатене в движение е страхотно – поддържате връзка с приятели, семейство и офис. Но за вашата кожа? Не толкова. През целия ден излагате мобилния си телефон на повърхности с бактерии по тях и когато говорите по телефона, поставяте тези бактерии близо до устата си.

Ако сте постоянно на мобилния си телефон, триенето му в лицето ви може да доведе до „акне механика“, което представлява пъпки, причинени от триене.

Давайте на телефона си почивка от време на време и го почиствайте с кърпичка, напоена със спирт всеки ден.

И сухата кожа е предразположена към акне

Вярно е, че мазната кожа е предразположена към пъпки, но я има и другата крайност. Сухата кожа може да има микроскопични пукнатини и фисури, в които бактериите се размножават и причинят акне.

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.