Кожата е най-големият орган в човешкото тяло, който изпълнява защитна функция. Чрез механичната протекция, която осигурява, тя ни предпазва от навлизането на различни патогени.

„Кожата е бариера – между околната среда и нашето тяло, така че е много важна. Ако не работи ефективно, имаме възпаления. За хората, които имат червени лица или почервеняват когато спортуват, това е сигнал, че бариерата не работи правилно“, заявява в „Подкаст за здраве“ проф. Леонардо Марини.

Кой е той?

Проф. Леонардо Марини завършва обучението си като общ хирург през 1987 г. и като дерматолог през 1989 г. Той решава да комбинира тези две специалности и практикува като дерматохирург. Провежда допълнително обучение в САЩ, Австралия, Германия и Франция.

 

В момента е медицински директор на Центъра за кожни лекари в Триест, Италия и е професор по „Лазерна дерматология“ в университета в Сиена, Парма и Верона.

 

Снимка: bTV

Проф. Марини е председател на работната група за лазерна дерматология на Европейската академия по дерматология. Той е изпълнителен член на борда на много национални и международни научни дружества. Публикува редовно научни статии в международни медицински списания и книги.

Какво е приложението на лазерната технология в дерматологията?

Проф. Марини ясно си спомня момента, когато в практиката му навлиза приложението на лазерите – иновативни средства, допълващи останалите хирургични инструменти и ръцете на хирурга.

 

„Лазерите, светлинно-енергийните устройства, са толкова популярни, защото те показват, че могат да постигат фантастични резултати. Резултати, които не бяха възможни преди, когато ние използвахме нашите прости инструменти“, казва дерматохирургът.

 

Но предупреждава: „Бъдете внимателни, защото те не са чак такова чудо всеки път, при всяко едно положение. И това е така, защото лазерът трябва да бъде използван от правилния лекар. Той трябва да бъде експерт по разчитането на кожата и да постави правилната диагноза преди да използва каквото и да е медицинско устройство“.

Как да познаем добрия лекар?

„Добрият лекар е лекар, който не е агресивен. Лекарите трябва преди всичко да взаимодействат с теб, да отделят време да анализират твоята ситуация, да те погледнат и да създадат стратегия, която да споделят с теб“, категоричен е проф. Марини.

Снимка: bTV

Не по-малко важно е пациентът да има безрезервно доверие в своя специалист. Само при наличието на такава дълбока връзка можем да бъдем сигурни в успеха на процедурата.

 

„И най-доброто удовлетворение на лекаря е да види усмивката на пациента след терапията“, признава професорът.

 

Какво включва добрата грижа за кожата?

Според проф. Марини спазването на няколко прости правила значително подобрява здравето на най-обемния ни орган. Сред тях са:

  • ограничаване на захарта и особено на подсладените напитки;
  • лимитиране на глутена и лактозата;
  • преустановяване на тютюнопушенето.

„Пушенето е убиец на кожата, защото пречи на микроциркулацията. Тя се осъществява чрез 100 000 километра микросъдове, които хранят и изхвърлят целия боклук. И тази натурална мрежа от съдове започва да намалява след 25-ата година естествено. Пушенето се явява катализатор на този процес. И можеш да го забележиш лесно, защото хората, които пушат, имат различен цвят“, коментира един от най-честите вредни навици експертът.

Според него именно начинът, по който пациентът се грижи за кожата и себе си преди провеждането на дерматологичната процедура, е предвестник на нейния успех или провал.

Цялото интервю с проф. Леонардо Марини пред Ралица Стефанова гледайте във видеото.