Едва ли има човек, който да се нуждае от добро оправдание, за да влезе във ваната. Има обаче няколко ползи от това водно удоволствие за укрепване на общото здраве, пише сайтът Health Line.
Определено няма нищо по-приятно за сетивата от това. А като бонус престоят във ваната може да е и много здравословен за тялото.
Горещата вана е дълбоко залегнала в традициите както на източната, така и на западната култура. В лечебната й сила са вярвали японците, римляните и дори египтяните.
Самураите са се възстановявали след битки в огромни дървени каци с топла вода, на запад кръщенетата на бебетата са се извършвали в дълбоки глинени съдове в банята, а съпругите на фараоните са се киснали с часове в мраморни вани, пълни с мляко.
Днес масово се препоръчва взимането на контрастен душ за повишаване на имунитета и тонуса. Въпреки това медиците са категорични, че процедурите във вана също не са за пренебрегване. Ето защо, ако човек има такава в собствената си баня, не е зле да я пълни с топла вода поне веднъж седмично.
А ако добави в нея и ароматни соли, то процедурите ще имат благоприятен ефект върху нервната му система. Но това не е всичко – има поне още седем причини, поради които трябва веднага да влезете във ваната.
Подобрява настроението
Очевидно потапянето в топлата вода действа добре на всеки човек, но малцина се възползват от това удоволствие. Според психолозите къпането може да намали чувството на песимизъм и да предотврати депресията.
В банята обикновено човек се изолира от останалите, наслаждава се на тишината и комфорта. Усещането е близко до това в утробата на майката, а това кара мозъка да се успокои, обясняват психолозите. Докато е във ваната, човек често губи и чувството за страх.
Когато взимате гореща вана, никога не бързайте, съветват още специалистите. Насладете се докрай, за да вземете максимално много ползи от този приятен ритуал.
Ако към водата се добавят и ароматни соли, усещането може да бъде наистина фантастично. Излизайки от банята, човек винаги е в добро настроение и пълен с енергия.
Помага при хронично безсъние
Предимствата на качествения сън са широко признати и напоследък все повече лекари твърдят, че най-доброто лекарство е да се спи по 8 часа на нощ. Това обаче се оказва трудно постижимо за повечето активни хора.
Според една научна теория, когато телесната температура на човек е по-ниска, той заспива по-лесно. Ето защо доскоро всички специалисти препоръчваха да се спи в по-хладна стая.
Сега обаче става ясно, че ако страдате от безсъние, горещата вана е едно от много добрите решения. Дори да нямате проблеми със съня, ако вечерта минете през банята, със сигурност ще заспите по-бързо и по-непробудно, уверяват ни специалистите. Според тях продължителността на нощния покой се увеличава значително след релаксираща топла вана.
При потапянето на тялото в горещата вана телесната температура се повишава, а след излизането от банята – бавно започва да спада.
Това отключва онези механизми, които ни вкарват в унес, обясняват специалистите. Или иначе казано, по-ниската телесна температура е сигнал, че организмът трябва да започне да произвежда мелатонин – хормона на съня.
Успокоява болките в мускулите
Топлината задейства по естествен начин кръвообращението в организма, което е чудесно за облекчаването на болката в мускулите. Ето защо взимането на гореща вана (подобно на престоя в сауна) след активна тренировка във фитнеса може значително да отпусне стегнатите мускули и да предпази спортуващия от т.нар. мускулна треска.
Резултатите от едно скорошно проучване пък показват, че добавянето на магнезиеви соли в топла вана е в състояние да намали възпалението в ставите, причинено от артрит или друго подобно заболяване.
Противовъзпалителните свойства на солените бани имат добър ефект и при хората, страдащи от метаболитни заболявания – като диабет тип 2, уточняват още специалистите. Те препоръчват тези процедури на всички хора над 60-годишна възраст.
Подобрява работата на сърцето
Редовното потапяне във ваната действа благоприятно и върху сърдечносъдовата система. Доказано е чрез няколко проучвания, че тези процедури са в състояние да понижат кръвното налягане. Това е важно, защото контролирането на хипертонията може да помогне за предотвратяването на по-сериозни заболявания – като инфаркт и инсулт.
Чрез използването на топлата вода кръвообращението в организма се подобрява. А това от своя страна предпазва от отлагането на липиди по стените на артериите и втвърдяването на техните стени.
Ето защо едва ли е изненада, че процедурите във вана с топла вода (не твърде гореща) се препоръчват на повечето хора, след като навършат 50 години – особено за мъжете, които са най-податливи на сърдечни проблеми след тази възраст.
Облекчават симптомите на настинка
Излежаването в гореща вана прави чудеса при запушен нос и упорита кашлица. Естествените пари, които се отделят над водата, карат лигавицата на горните дихателни пътища да се освободи от секрета, а подуването на лигавиците спада. Така лесно се отпушва носът и дишането се нормализира.
Можете да добавите няколко капки етерични масла като евкалипт или мента например, които ще допринесат не само за цялостното отпускане на тялото, но ще повлияят положително при настинка и грип. Доказано е, че етеричните масла, в комбинация с горещата вода, подпомагат процеса по отделянето на секретите и успокояват възпаленото гърло. Освен това ускоряват кръвообращението, което спомага за успокояване на главоболието.
Ваните с умерено топла вода могат да укрепят имунната система дори когато човек не е болен, уточняват още специалистите. По думите им онези, които се излежават във ваната по 20-30 мин. веднъж седмично, много по-рядко страдат от вирусни инфекции.
Успокоява раздразнената кожа
Горещата вана кара човек да се изпоти. Това води до отваряне на порите на кожата, през които се освобождават натрупаната мръсотия и себумът. Но това не е всичко. Водата навлиза в дълбочина и хидратира много добре кожата, като я прави по-еластична, мека и свежа.
Дерматолозите твърдят обаче, че топлата вана е за предпочитане пред горещата, която е в състояние да раздразни по-чувствителната и нежна кожа, особено ако е в комбинация с някои по-силни етерични масла. За предпочитане е да се използват масла от кокос, маслина или лавандула. Те, освен че успокояват кожата, действат добре и на настроението.
Препоръки:
Температурата на водата не трябва да превишава твърде много вашата телесна температура, съветват специалистите. Мнозина се чувстват чудесно, когато се напарят в горещата вода. Медиците обаче са категорични, че най-добрият вариант за кожата и имунитета е температура около 35-37 градуса.
Те препоръчват също така във ваната да добавяте масла като роза, лавандула, невен, алое, кокос и маслина, ако страдате от ежедневен стрес и по-суха кожа. Магнезиевите соли пък са подходящи за активно спортуващите хора и пенсионерите, както и за всички с често повтарящи се инфекции.
И последен съвет на специалистите, но не и по важност: ако сте любители на горещата вода, дръжте ръцете, стъпалата и лицето си над нея, за да избегнете прегряването.
Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.