Ломи-ломи масажът е наследство от древните полинезийски лечители, предаващо се от поколение на поколение. В основата на този ритуал е хавайската философия за щастието (така наречената Хуна).

Тя се гради върху разбирането, че всяко същество се стреми към хармония и любов. Важното в случая е физиотерапевтът да придава тези топли емоции чрез ръцете си. Може би затова процедурата е известна още и като „масаж на любящите ръце“.

От древни времена масажът се използва както за релаксация, така и за лечение. Това най-вероятно оправдава и съществуването на многообразието от видове. В този брой на списанието обаче ще ви запознаем с една терапия, която идва от най-екзотичното място на света – Хавай.

Ломи-ломи е термин, който в превод означава докосване и притискане. Древните полинезийски лечители твърдят, че всяка една клетка в тялото ни има памет. Всъщност клетките образуват неделимо цяло не само във физически аспект, но и в психичен, емоционален и духовен.

Или иначе казано, терапията не действа само на едно ниво, а променя и цялостното ни отношение към живота, като засяга всички измерения на битието.

Снимка: iStock

В Полинезия терапията ломи-ломи се прилага не само от лечители, но и от майстори на хавайското бойно изкуство Olohe lua. Те използват тази техника за ефективно възстановяване и укрепване. Любопитен е и фактът, че в местните семейства е прието жената да прави масаж на мъжа си.

Дълго преди появата на психологията като наука, както и на понятието психосоматика, шаманите от Полинезия са знаели, че душевният стрес може да се загнезди в тялото на човека.

Те вярвали, че паметта се съхранява на едно или няколко мускулни нива. Когато част от тялото изпитва определено напрежение, паметта, свързана с нея, се потиска или става напълно недостъпна. Когато намалим мускулното напрежение, паметта на клетките се възстановява.

Древните полинезийци вярвали също така, че хармонията се постига чрез циркулацията на енергийния поток в организма. Всяко заболяване е дисхармония. Постоянното напрежение блокира свободния приток на енергия.

Чрез този масаж се отстраняват тези блокажи и се предизвиква самолечебна процедура благодарение на отприщения поток. В това именно се крие и изцелението – натрупаните негативни емоции и напрежение са отстранени.

Снимка: iStock

Лечебният ефект продължава да действа дълго след процедурата, твърдят физиотерапевтите. Според тях ломи-ломи е способен да даде сила и живот на всичко, тъй като неговата същност е хармония и любов.

Масажът на любящите ръце отдавна е напуснал пределите на родината си. Преживял известни метаморфози от времената на онези древни лечители, той се предлага и в голяма част от нашите спа центрове.

Масажът започва, като се създава атмосфера на смирение, спокойствие и доверие между лечител и пациент. За тази цел се отделят няколко минути за разговор и опознаване. Традиционната процедура ломи-ломи се прави при пълна тишина.

Въпреки това на някои места използват хавайска музика за допълнително отпускане и релаксация по време на процедурата, разкриват част от тайните си физиотерапевтите.

Самата процедура се извършва с ритмични плавни движения без прекален натиск. Масажистите съчетават няколко различни техники. Прави се с върха на пръстите, с цели длани или с предмишниците.

Снимка: bTV

 

Често се третират две части на тялото едновременно, за да се постигне цялостно отпускане, т.е. масажът се прави на четири ръце от двама физиотерапевти. Някои описват усещането като движение на нежни вълни върху тялото.

Ломи-ломи може да се прави на цялото тяло или само на гърба, който се смята за център на енергийните полета в тялото. Обръща се специално внимание на ставите, тъй като според философията за щастието именно там се блокира енергията.

Масажът може да започне от долните крайници или от гърба. Това е по преценка на физиотерапевта и зависи от техниката, която той е избрал. В повечето случаи се започва от гърба и от там към другите части на тялото.

Цялата процедура отнема между 60 и 120 минути, а когато е само на гърба – около 30-40 минути. Препоръчва се при мускулни проблеми и при всякакви нервни разстройства. Масажът подобрява кръвообращението, отстранява токсините и понижава кръвното налягане. Тъй като е много лек, при него почти липсват противопоказания, но все пак е добре да се съобразите с някои неща.

Снимка: iStock

Ломи-ломи не се препоръчва при висока температура или наличието на остра инфекция. За жени в напреднала бременност също не е добра идея. Желателно е да се избягва в моментите на менструация, както и при наличието на някакви кожни заболявания.

Традиционно хавайският масаж започва и завършва с молитва. По време на сеанса терапевтът може да си тананика и да танцува около масата. Всичко това е свързано с вярването на полинезийците, че по този начин се усилва енергията и по-бързо се отстраняват блокажите в тялото. Комбинирането на дишане и нежни движения с върха на пръстите е нещо специфично за този вид масаж.

И тук използването на етерични масла не е пренебрегнато. За засилване на сетивността често се използва топло олио от монои. То е смесица от листата на определен вид палма и кокосово масло. Възможно е също така физиотерапевтите да използват нагорещени камъни и специални бамбукови пръчки, уточняват специалистите.

Снимка: iStock

Основна задача на ломи-ломи масажа е да накара човек да се отърси от напрежението и да се отпусне. А това в никакъв случай не е за подценяване, имайки предвид, че стресът стои в основата на голяма част от сериозните здравословни проблеми. Така че освен удоволствие, добрият масаж е гаранция и за дълголетие. Или поне така твърдят древните полинезийци.

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.