Сухожилията са вид съединителна тъкан, с помощта на която мускулите се прикрепят към скелетните кости. Най-общо казано, те са колагенови влакна, пише здравният сайт WebMD.

Въпреки здравината им обаче, при физическо претоварване и твърде усърдно спортуване, те могат да бъдат увредени и в тях да се развият различни патологични процеси – като тендинит, теносиновит и тендиноза. Малцина обаче са наясно какво точно се крие зад тези медицински понятия.

При разкъсани сухожилия болката може да възникне дори при най-незначителните движения или при докосване в областта на поражението. Затова много пациенти са изключително внимателни, когато ходят или размахват ръце.

Това от своя страна води до силно ограничаване на натоварването на ставите, които обикновено са най-близко разположени до зоната на увредените сухожилия.

Основните симптоми при подобно увреждане са двигателна ограниченост в областта на поражението, подуване и остра болка, която се засилва в моментите на някаква физическа активност. За да се справи човек с неприятните симптоми, трябва добре да опознае своя „враг“ и заедно със своя лекуващ лекар да избере най-доброто лечение.

Снимка: Canva

Тендинитът е сравнително често срещана причина за болки в сухожилията. Този вид заболяване се наблюдава най-често при хора, които дълго време се намират в една и съща неудобна позиция на тялото (като седенето с часове пред компютъра, например).

Във втората категория пациенти влизат спортистите, които не правят разтягане преди тежки натоварвания. Те са силно предразположени към развитието на тендинит.

До тази диагноза може да се стигне и при наличието на артрит, шипове, чести инфекции, подагра и дори при индивидуална непоносимост към някои лекарства.

Симптомите на тендинита са ясно изразени и принципно не могат да се сбъркат, дори човек да няма медицинско образование. Пациентите се оплакват най-вече от остра и постепенно нарастваща болка в големите пръсти на ръцете, лактите, раменете, бедрата, коленете или петите (в зависимост от увреденото сухожилие).

Тендинозата е другото заболяване от тази група. Става дума за дегенеративен процес в сухожилията. Тук не се наблюдава възпалителен процес, както при тендинита, но пък възниква т.нар. вкостеняване на хрущялната тъкан между влакната на сухожилията.

Там се образуват костни израстъци – масово наричани шипове. Обикновено хората се оплакват от болка при извършването на някакво движение, подуване в засегнатата област и куцане (ако е засегната петата или глезенът).

Теносиновитът пък е възпаление на защитната обвивка на сухожилията. Заболяването засяга както краката, така и ръцете. Може да бъде доста неприятно, затова трябва да се лекува своевременно.

Състоянието е болезнено дори когато човек е в състояние на покой. Наблюдава се чувството за слабост в засегнатия крайник. Освен това може да се появи оток и зачервяване.

Болестта „обича“ повече дамите, особено ако те са шивачки или обезкостяват месо (извършващите еднотипен ръчен труд). Ако работата е свързана с повече ходене,тогава се възпаляват сухожилията на стъпалото.

Снимка: Canva

Лечението на увредените сухожилия може да бъде оперативно или консервативно. Хирургична операция се изисква при разкъсване на сухожилията, докато консервативното лечение е насочено по-скоро към премахване на възпалението и облекчаване на болката. Сред допълнителните терапевтични методи са лечебната гимнастика, физиопроцедурите, нагревките с ултравиолетови лъчи и т.н.

За отстраняване на отоци и възстановяване на нормалното кръвообращение медиците често прилагат поставянето на противовъзпалителен пластир на мястото на засегнатото сухожилие.

Естествено, има и народни методи за облекчаване на болката. Например сокът от череша перфектно премахва подобни възпаления. Той се пие по 3-4 пъти на ден, а количеството може да е половин чаша за кафе.

Нашите баби твърдят също така, че много им помага алкохолната орехова тинктура. С нея те разтриват болезнените места по тялото.

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.