„В моя спорт – дългото маратонско плуване и плуването в ледени води, човешкият организъм е подложен на множество екстремни натоварвания, които се отразяват както на физиологията му, така и на процесите в мозъка, като най-важното нещо е именно психологическата, умствената нагласа, която трябва да има спортиста, за да може да преодолее натоварванията, които довеждат човек до предела на неговите физически възможности“, заявява в студиото на „Светът на здравето“ плувецът шампион Цанко Цанков.
Кой е той?
Цанко Цанков е многократен национален шампион и световен рекордьор, известен с впечатляващите си постижения както в басейна, така и в открити води. През 2018 г. Цанко завоюва златен медал на 100 м. свободен стил.
През 2019 г. той става първия човек, преплувал акваторията на бургаския залив, изминавайки 46,8 км. – най-дългото индивидуално преплуване в историята на Черно море. Това постижение му носи прозвището „Властелинът на Черно море“.
През 2020 г. поставя световен и европейски рекорд, като изминава над 50 км. за 12 часа без прекъсване в 50-метров басейн. На световната купа по зимно плуване в Балтийско море, Цанко печели 3 златни медала и бива отличен като най-добър плувец при мъжете.
Кога разбира, че водата е неговата стихия?
Още от детските си години той се чувства най-добре, когато плува в морето. Цанко признава, че страстта му към този спорт се е зародила още на 7-годишна възраст.
Тогава майка му го записва на тренировки по плуване. Тренира усилено от този момент. Истинската любов към това, което прави, идва доста по-късно, когато постига и първите си спортни успехи.
Как се изгражда психика на шампион?
По време на впечатляващата си кариера шампионът се е сблъсквал с много трудности – непрогледна тъмнина, студена вода, срещи с акули, ужилвания от отровни медузи.
„Има различни фактори, но най-важното нещо е човек да се абстрахира от тях“, категоричен е плувецът. „Трябва психически човек да е готов да достигне до предела на своите възможности, да е готов да преодолее този предел, въпреки изключителния дискомфорт“, смята Цанко Цанков.
А този дискомфорт може да бъде значителен – особено когато състезателят е в студена вода. Тогава той започва да плува при т.нар. анаеробни условия, тъй като кръвта се изтегля от периферията на тялото, за да осигури кръвоснабдяване за сърцето, мозъка и дихателната система. Значително се повишава и кръвното налягане.
„В хода на едно дълго натоварване, над 12 часа, обикновено се преодоляват между 9 и 12 тежки физиологични кризи“, споделя състезателят. Те включват силни болки в цялото тяло, болки в главата и дихателни затруднения. В тези моменти Цанко разчита на своята психическа устойчивост.
Какво го мотивира да продължава напред?
„Моята мотивация винаги е била свързана с каузата – с целта, която съм си поставил“, казва плувецът. В случая, неговата цел е да завърши успешно седемте най-трудни плувни маратона в света. Към момента е успял да завърши четири от тях.
„Още през тази година ще направя опит за подобряване на световния рекорд за 24-часово плуване в родния ми град Бургас през месец ноември“, заявява настоящите си планове шампионът.
Гледайте цялото интервю с Цанко Цанков във видеото.