Модерните ледени бани – полезни или сериозно надценени

Ново проучване индикира, че ползите за здравето са доста краткотрайни
Стефан Ралчев
Стефан Ралчев
Модерните ледени бани – полезни или сериозно надценени

Вана с лед, къпане в езеро/море през зимата и студен душ стават все по-популярни в последните години. Всички знаем, че има ползи от тях, но дали наистина да измръзнеш до мозъка на костите си заслужава. 

Ново проучване по темата потвърждава преимуществата за намаляване нивата на стреса, подобрения сън и качество на живот, но… оказва се, че ефектът е доста краткосрочен.

„Потапянето в студена вода е широко изследвано и използвано в контекстa на спорта, за да помотне на спортистите да се възстановят след натоварен футболен, баскетболен или волейболен мач. След боксов двубой или изтощителен тенис мач. 

Популярността му нараства сред здравните кръгове, но се знае малко за ефектите му върху общото население“, казва авторът на изследването Тара Кейн, изследовател в Университета на Южна Австралия, в изявление за пресата, цитирана от Healthline.

Възможни ползи от терапията със студена вода

Екипът на Кейн извършва цялостен систематичен преглед и мета-анализ на 11 предишни проучвания, включващи 3177 здрави възрастни участници.

 

 

В тези проучвания участниците са били потопени във вода на или над нивото на гърдите за 30 секунди до два часа, като температурата на водата варира от 7°C до 15°C.

Изследователите са се фокусирали върху следните резултати:

  • сън
  • стрес
  • умора
  • енергия
  • здравето на кожата
  • имунитет
  • възпаления
  • психическо благополучие
  • депресия
  • безпокойство
  • настроение
  • концентрация
  • бдителност или фокус

Техният анализ показва, че резултатите зависят от времето. Например, потапянето в студена вода намалява нивата на стрес само през 12-те часа, след като хората са били изложени на този тип студ.

Хората, които са вземали студен душ от 30 до 90 секунди в продължение на 30 дни, съобщават за по-добро качество на живот. Но тези ефекти изчезват след три месеца.

„Има ползи от студените душове. Участниците, които са вземали редовни студени душове, са имали 29% по-малко отсъствия по болест", казва Кейн.

„Също така открихме някои връзки с потапянето в студена вода и по-добрият сън, но данните са ограничени до мъже", продължава тя.

„Що се отнася до ползите от потапянето в студена вода за повишаване на имунитета и настроението, открихме малко доказателства в подкрепа на тези твърдения“, продължава Кейн.

Студената вода води до възпаления

Изследователите установяват, че потапянето в студена вода е свързано с възпаления. „На пръв поглед това изглежда противоречиво, тъй като знаем, че ледените бани се използват редовно от елитни спортисти за намаляване на възпаленията и болките в мускулите след тренировка“, добавя друг автор в изследването – Бен Сингх.

„Възпаленията са реакцията на тялото към студа като стресор. Помагат на тялото да се адаптира и възстанови и е подобно на начина, по който упражненията причиняват мускулни увреждания, преди да направят мускулите по-силни, поради което спортистите го използват“, каза той.

„Но знаейки това, хората с предшестващи здравословни проблеми, трябва да внимават допълнително, ако се потапят в студена вода, тъй като първоначалното възпаление може да има вредни последици за здравето“, добавя Сингх.

Изследователите пишат, че някои проучвания разглеждат само ефекта от еднократно потапяне в студена вода, което ограничава способността да се правят заключения относно дългосрочните ползи.

Само едно проучване включва жени участници, което ограничава приложимостта в общата популация. Освен това повечето от проучванията са проведени с малък брой участници.

„В момента няма достатъчно висококачествени изследвания, за да се каже точно кои имат най-голяма полза или какъв е идеалният подход към потапянето в студена вода“, казва Тара Кейн.

Ползите при спортистите

„От години потапянето в студена/ледена вода се използва в спорта. Това е добър подход за управление на мускулната болка. Това може да бъде и добър рехабилитационен инструмент за подпомагане и на хора, които се възстановяват от някои травми“, смята д-р Стивън Малин, доцент по кинезиология и здравеопазване.

Той допълва, че потапянето в студена вода е в съответствие с протокола RISE (Rest, Ice, Compression, Elevation – почивка, лед, компресия, повдигане на краката нависоко) за лечение на мускулно-скелетни наранявания, като ледът е „важна част“ от процеса, защото намалява възпалението.

Малин обаче предупреждава, че потапянето в студена вода може потенциално да наруши синтеза на мускулен протеин: „Самият лед може да наруши процеса на синтез за растеж на мускули. Ако се използва многократно, това може да е пречка за натрупване на мускули”.

За хора със съществуващи здравословни проблеми Малин препоръчва да говорят със лекар, преди да опитат ледената вода или други видове подобна терапия.

Рисковете от терапията със студена вода

Редица смъртни случаи поради удавяне са свързани с метода на Вим Хоф (холандски плувец, известен като „Леденият човек”, създал метод, който включва упражнения за дълбоко дишане, медитация и постепенно излагане на студ и леден душ).

Хората със следните здравословни проблеми трябва да избягват терапията с потапяне в студена вода:

  • сърдечно заболяване
  • високо кръвно налягане
  • диабет
  • периферна невропатия
  • лоша циркулация на кръвта
  • проблеми с вените
  • студена аглутининова болест

Как да практикувате „ледена баня”

Започнете със загряване – Преди да влезете в студената вода, загрейте тялото си с леки упражнения или движения. Това може да помогне за увеличаване на притока на кръв, което прави излагането на студ по-поносимо.

Изберете безопасна температура – Температурата на водата може да варира, много хора започват с вода около 10–15°C и постепенно преминават към по-ниски температури.

Продължителност – Започнете с кратки престои и постепенно ги увеличавайте. Обичайно се стартира с около 1–2 минути. След това можете да се стремите да увеличите времето си във водата, докато тялото ви се адаптира.

Чистота – Започнете с честота, която отговаря на реакцията на тялото ви. За начинаещи може да е достатъчно 2-3 пъти седмично. Когато се адаптирате, може да увеличите честотата, ако желаете.

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.