Начинът на живот и здравните фактори, които са свързани със сърдечните заболявания, изглежда оказват по-голямо влияние върху сърдечно-съдовия риск при жените.
Това показа проучване, представено на годишната научна сесия на Американския колеж по кардиология, пише HealthWorld.
Докато липсата на добро хранене и достатъчно физическа активност, придружени с тютюнопушене, алкохол и високо кръвно налягане, отдавна се свързват с риск от сърдечни заболявания, новото проучване е първото, което показва, че тези корелации са по-високи при жените, отколкото при мъжете.
Според изследователите резултатите показват, че специфичните за пола скрининг или методите за оценка на риска могат да предоставят по-реалистична картина на сърдечно-съдовия риск и по-добре да накарат хората да възприемат здравословни за сърцето навици.
Проучването се фокусира върху осем фактора, свързани със сърдечните заболявания:
- Начин на хранене
- Сън
- Физическа активност
- Тютюнопушене
- Индекс на телесна маса
- Кръвна глюкоза
- Липиди
- Кръвно налягане
Като цяло резултатите показват, че жените са по-склонни да имат по-малко отрицателни рискови фактори и повече положителни в сравнение с мъжете.
Съответно жените с по-негативни рискови фактори имат по-голям шанс за инфаркт, инсулт или друга сърдечно-съдова болест в сравнение с мъжете с подобен профил на рисков фактор.
„Това е нещо ново, което не е виждано в други проучвания. Открихме, че жените се грижат по-добре за себе си и са склонни да имат по-добро здраве от мъжете, но тези фактори имат по-голямо влияние при тях", казва авторът, д-р Манееш Суд.
Изследователите са анализирали данни от над 175 000 възрастни канадци в периода 2009-2017 година (жените представляват 60%). В началото на периода никой от участниците не е имал сърдечно заболяване.
Всеки участник е класифициран като имащ идеално или лошо здраве по отношение на всеки от осемте рискови фактора.
Тези резултати са комбинирани, за да се изчисли цялостен профил на рисков фактор като лош (по-малко от пет положителни фактора или повече от три отрицателни фактора), междинен (пет до седем положителни фактора) или идеален (идеален за всичките осем фактора.)
По време на средния период на проследяване от малко повече от 11 години изследователите проследяват честотата на седем сърдечни заболявания сред участниците във всяка една от трите групи:
- Сърдечен удар,
- Инсулт
- Нестабилна стенокардия (болка в гърдите, която е резултат от ограничен приток на кръв към сърцето)
- Периферно артериално заболяване (стеснени кръвоносни съдове в ръцете или краката)
- Сърдечна недостатъчност
- Коронарна реваскуларизация (процедури за отваряне на запушени артерии)
- Внезапна сърдечна смърт
В първоначалните данни значително повече жени са категоризирани като имащи идеално здраве – 9,1% от жените и 4,8% от мъжете са получили перфектен резултат 8 от 8. Също така е по-малко вероятно жените да бъдат категоризирани като притежаващи лошо здраве – 21,9 % от жените и 30,5 % от мъжете попадат в тази категория.
Що се отнася до отделните рискови фактори, при жените е по-вероятно да имат идеален хранителен режим, кръвна глюкоза, холестерол и кръвно налягане. Представителите на нежния пол обаче е малко по-малко вероятно да имат идеално ниво на физическа активност спрямо мъжете.
След коригиране на възрастта, резултатите показват, че участниците от двата пола имат повишен риск от сърдечни заболявания, ако са с лошо или средно здравословно състояние в сравнение с тези с идеално здраве, но тези разлики са по-крайни при жените, отколкото при мъжете.
Жените с лошо здраве са имали почти 5 пъти по-голям риск от сърдечни заболявания в сравнение с жените с идеално здраве.
Докато мъжете с лошо здраве са имали 2,5 пъти по-голям риск от сърдечни заболявания в сравнение с мъжете в идеално здраве.
Жените със средно здравословно състояние са имали 2,3 пъти по-висок риск от тези с идеално здраве, докато мъжете с междинно здравословно състояние са имали 1,6 пъти по-висок риск от тези с идеално здраве.
Необходимо е допълнително проучване, за да се разбере как всеки фактор може да повлияе по различен начин на резултатите при мъжете и жените въз основа на биологични или социокултурни фактори, смятат изследователите.
Те планират да проведат допълнителни анализи, за да определят дали има някакви разлики във въздействието на рисковите фактори сред хората от различни расови и етнически групи или сред жените преди и след менопаузата.
Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.