Лицето е огледало не само на душата, но и на всички здравословни проблеми, които имаме. Линиите и бръчките свидетелстват не само за многото събития в нашия живот, но и за скоростта, с която работят вътрешните ни органи.
Болестите и страданията оставят своя отпечатък. Ето защо е важно да познаваме лицето си и да умеем да разгадаваме сигналите, които то ни дава.
Изследвайте внимателно отделните части на лицето си в огледалото. Хоризонталните бръчки по челото говорят за дълбоко стаени грижи и тревожността, която ни удря в корема. А вертикалните, които са между веждите, показват дали черният ни дроб и слезката са увредени.
Когато долните клепачи са подпухнали и отекли, лекарите твърдят, че най-вероятно имаме бъбречни увреждания или щитовидната ни жлеза не функционира правилно. А сърдечните се отпечатват върху ноздрите и ушите.
Обезцветяването или потъмняването на носа означава, че организмът не усвоява добре желязото и фолиевата киселина, както и че нещо с храносмилането не е наред.
Алтернативна медицина и диагностика
Факт е, че още от дълбока древност в медицината е използван методът физиогностика – поставяне на диагноза по чертите на лицето. Виртуози в този аналитичен инструмент са били китайците, но той се съхранява от векове в културните и философските традиции на Япония, Корея и Индия.
Има множество писмени свидетелства, че по линиите на лицето някога са поставяли диагнозите на китайските императори. А още по-любопитно е, че техниката на Сианг Мин се използва и до днес от различни медици – при това не само у нас, но и в различни части по света.
Източната медицина се слави с изключително изтънчените методи на диагностика. Пациентите се диагностицират предимно по откритите части на тялото. Останалите се преглеждат само при особени случаи. За сметка на това обаче се обръща голямо внимание на гласа, пулса и миризмата. Внимателно оглеждат т.нар. прозорци на тялото - очите, носа, ушите, устата.
Лекарите се вглеждат в цвета на лицето, изучават лигавиците и т.нар. Смята се, че патологично променените повърхности на тялото са един вид огледало на болните вътрешни органи.
Лицето е огледало на вътрешните органи
Състоянието на кожата е един от основните индикатори за здравословното ни състояние, според източната медицина. Но за съжаление, както вече стана ясно, тя се влияе много от начина ни на хранене, от сезона и от средата, в която живеем. Или иначе казано, не всички промени по лицето са знак за болест.
Областта под носа, включваща устата и брадичката, показва състоянието на храносмилателната система. Тази зона обаче се свързва частично и с дихателните функции. Зоната на челото (над веждите) и част от носа е огледало на нервната ни система. Страничните две зони, включващи очите, бузите и ушите, отразяват дейността на кръвообращението и отделителната система.
Как се поставя диагноза по склерата на окото?
Очите сами по себе си биха могли да отразят всяко заболяване. Науката, която се занимава с това, се нарича иридология (ирисова диагностика). Но специалистите в тази област твърдят, че за да се постигне наистина точна представа за случващото се в тялото, трябва да се разгледа и склерата.
Външният ръб на склерата отразява предната част на тялото – лицето, врата, белите дробове, сърцето, стомаха, панкреаса, черния дроб, далака, червата, пикочния мехур и репродуктивните органи. А външният ѝ ръб отговаря на задната част на тялото – задната част на главата, продълговатия мозък, белите дробове, черния дроб, далака, бъбреците, задния дял на тънките черва, пикочния мехур и репродуктивните органи.
Устните издават начина ни на хранене
Устата на човек, който се радва на добро физическо и психическо здраве, е със същата ширина като носа или малко по-тясна. Този вид малка уста е бил характерен за хората преди няколко поколения.
Но устните на съвременните хора са малко по-големи, което според източната медицина говори не само за упадък на ценностите, но и за значително по-слаба издръжливост.
Ако устата на един човек е доста по-широка от ноздрите, това означава, че органите и жлезите с вътрешна секреция са слаби и трудно се приспособяват към промените в околната среда. Или иначе казано, тези хора боледуват доста по-често в сравнение с останалите.
Обикновено увеличеният размер на устните (когато не става дума за тяхното изкуствено издуване и уголемяване) се дължи на свръхконсумацията на определени продукти от майката по време на бременността – става дума за картофи и домати, захар и други подсладители, животински мазнини и различни растителни масла, кафе и енергийни напитки.
Добре е да се знае, че зоните на устните съответстват на определени участъци от храносмилателната система. Горната устна отговаря на стомаха, като по периферията ѝ може да се съди за средната част на този орган, а по вътрешната част – за горната и долната част на стомаха.
Долната устна пък е огледало на случващото се в червата. Вътрешната част дава сведение за дейността на тънките черва, а външната – на дебелото черво.
Ъгълчетата на устните съответстват на вече на дванадесетопръстника. Дясното ъгълче се свързва с работата на черния дроб и жлъчката, а лявото – на панкреаса.
Размерът на устата, включително хоризонталната ширина и вертикалната плътност, показват общото ни здравословно състояние и това как живеем.
Голямата уста е израз на консумацията на твърде много въглехидрати и мазнини. Тя често се наблюдава при хората, родени на места с тропически климат. Техните вътрешни органи – сърце, черен дроб, далак и тънки черва, са силно уязвими към заболяване.
За какво говори разстоянието между веждите?
За състоянието на нервната, храносмилателната, дихателната, кръвоносната и отделителната система може да се съди и по веждите. Вътрешната част на веждите отразява ранния ембрионален стадий, средната част – периода от 3 до 6 месец на развитието на плода, а краищата – периода преди раждането.
Тъй като жизнените етапи след раждането по принцип повтарят вътреутробното развитие на плода, тези части от веждите се свързват съответно с детските години, активната възраст и старостта на индивида.
Разстоянието между двете вежди е резултат от хранителните навици на майката по време на бременността. Ако през първите 3 месеца тя е консумирала предимно животински храни, риба, хайвер, както и преварени и обилно посолени зеленчуци, детето е с доста събрано окосмяване над горната част на носа. По-късно, с неговото израстване, то ще страда предимно от черен дроб, сърце, панкреас и бъбреци.
Голямото разстояние между веждите на детето показва, че неговата майка е хапвала повече млечни и сладки продукти, плодове, сурови зеленчуци и газирани напитки. При израстването си тези хора ще се оплакват предимно от смущения в дишането, както и от проблеми с червата, пикочния мехур и жлъчката.
Повдигнатите нагоре вежди издават нападателен и агресивен характер, както и заболявания на сърцето и черния дроб. Спуснатите надолу краища на веждите са израз на благ характер, както и на бъбречни проблеми. Равномерно оформените, дъгообразни вежди пък са признак за физическо и психическо равновесие.
Гъстотата на косъма показва жизнеността на човека. Колкото по-плътни са те, толкова по-енергичен е техният притежател. А тънките вежди издават инертните хора – тези, които са по-мързеливи и очакват „всичко да им падне отгоре”. Дългите косми са израз на духовност, докато късите – на хора, обичащи повече физическото натоварване вместо интелектуалното.
Понякога всички тези наблюдения помагат на човек да обърне внимание на здравето си и да елиминира опасността от по-сериозни и животозастрашаващи състояния.
Много лекари и днес активно използват данните на физиогностиката и антропологичните наблюдения, за да прецизират проблемите на своите пациенти. В което няма нищо лошо. В крайна сметка източната медицина може да допълни диагностичните методи на западната, без двете да влизат в конфликт помежду си.
Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.