Диетите варират от здравословни и полезни до тревожни и дори опасни, но всички те имат поне едно общо нещо – фокус върху намаляване на тегло.
Примерите включват средиземноморската диета, която препоръчва намаляване на преработените храни и червеното месо, диетата Whole30, която елиминира добавените захари и алкохол за един месец, или карнивор диетата, изискваща от участниците да изключат плодовете и зеленчуците.
Дори считаната за най-здравословна диета – диетата Даш, препоръчва ограничаване на приема на натрий.
Въпреки че някои диетични изключения имат повече смисъл от други, някои храни отсъстват от повечето диети. Сред тези хранителни вещества в много от популярните диети са въглехидратите.
Какво представляват въглехидратите?
Въглеводородите, обикновено наричани въглехидрати, са захарите в специфични храни. Те са важни, защото са основният източник на енергия за тялото.
Има два основни вида въглехидрати – прости и сложни. Простите въглехидрати са естествени, смилаеми захари, като тези в мляко (лактоза), трапезна захар (захароза) и плодове (фруктоза).
Сложните въглехидрати са нишестета и влакнестите части на храната, които тялото не усвоява. Сложните въглехидрати обикновено се намират в нишестени зеленчуци, като картофи и царевица или преработени зърнени храни, като ориз, хляб, зърнени храни и тестени изделия.
И простите, и сложните въглехидрати се разграждат от тялото до глюкоза, която се транспортира до клетките, мускулите и органите, за да осигури енергия.
Какво е диета с ниско съдържание на въглехидрати?
Диетата с ниско съдържание на въглехидрати има за цел да ограничи количеството въглехидрати, които приемате. Повечето здрави възрастни приемат между 225 и 325 грама въглехидрати на ден, но диетите с ниско съдържание на въглехидрати препоръчват значително намаляване на това количество до не повече от 130 грама дневно.
„Някои са ограничени до 20 до 60 грама въглехидрати на ден“, казва Лесли Бончи, спортен диетолог пред USA Today.
Такива ограничения възникват чрез намаляване на шоколадовите изделия, сладките напитки, нишестени зеленчуци и преработени зърнени храни.
Общото съдържание на въглехидрати на дадена храна е посочено на нейния етикет с хранителна информация. Диетите насърчават да се заменят храни с високо съдържание на въглехидрати с алтернативи с ниско съдържание, като пиле, морски дарове и постно говеждо месо, плюс плодове като кайсии, портокали, авокадо, малини и лимони.
Зеленчуци като броколи, домати, гъби, лук, зеле и аспержи също са включени в повечето диети с ниско съдържание на въглехидрати, както и яйца, сирене, кисело мляко и ядки – орехи, фъстъци, макадамия и шамфъстък.
Някои от най-често срещаните диети с ниско съдържание на въглехидрати включват кетогенната (кето) диета, палео диетата, диетата на Саут Бийч, диетата на Дюкан и диетата на Аткинс.
Полезни или вредни са диетите с ниско съдържание на въглехидрати?
Както повечето диети, тази с ниско съдържание на въглехидрати има предимства и недостатъци.
Предимства
Някои от предимствата включват намален риск от определени психически и физически здравословни състояния, подобрено кръвно налягане и намален прием на калории, което може да помогне при загуба на тегло.
Този начин на хранене може да бъде полезен и за регулиране на кръвната захар, тъй като препоръчва храни с нисък гликемичен индекс и обикновено осигурява понижени триглицериди – вид мазнини в кръвта, които могат да увеличат риска от сърдечни заболявания.
Акцентът върху по-високите количества мазнини и протеини може също така да доведе до усещане за ситост за по-дълго време и по-малко глад между храненията.
Недостатъци
Но диетите с ниско съдържание на въглехидрати имат и негативи, тъй като са трудни за поддържане и може ненужно да ограничат богатите на хранителни вещества храни, сред които плодове, боб и пълнозърнести храни.
Дългосрочното придържане към по-строги диети с ниско съдържание на въглехидрати може да доведе до повишени нива на холестерол от прекомерни наситени мазнини и хранителни дефицити.
Диетите с ниско съдържание на въглехидрати също са клинично свързани със запек (поради липса на фибри), настроение и повишен риск от камъни в бъбреците. Ако имате предпоставки за подобни здравословни проблеми, е добре да ги избягвате.
Да не забравяме, че те също могат да бъдат „скъпи”, тъй като обикновено храните, съдържащи въглехидрати, са по-евтини от протеиновата храна.
В крайна сметка да се внимава за приема на въглехидрати е разумно, но балансът е ключов, тъй като прекалено ограничителните диети могат да имат обратен ефект.
Видове нисковъглехидратни диети
Кетогенната (кето) диета
Тя е с много ниско съдържание на въглехидрати и високо съдържание на мазнини. Това намаляване на въглехидратите поставя тялото ви в метаболитно състояние, наречено кетоза. Когато това се случи, тялото става невероятно ефективно при изгарянето на мазнини за енергия. Кетогенните диети могат да причинят значително намаляване на нивата на кръвната захар и инсулина.
Палео диетата
Тя включва цели, непреработени храни като зеленчуци, ядки, семена и месо. Може да е от полза за цялостното здраве и да намали риска от някои здравословни състояния, включително затлъстяване. Палео диетата е проектирана да наподобява това, което предците на хората са яли преди хиляди години. Тази диета може да доведе до значителна загуба на тегло (без броене на калории) и големи ползи за здравето.
Диетата на Саут Бийч
Тази диета е популярна повече от три десетилетия. Това е диета с ниско съдържание на въглехидрати, на която се приписва бърза загуба на тегло без глад, като същевременно поддържа здравето на сърцето. Има три различни фази: две за отслабване и трета за поддържане на теглото.
Фаза 1 продължава 14 дни – ограничава плодовете, зърнените храни и други храни с по-високо съдържание на въглехидрати. Фаза 2 започва на 15-ия ден и трябва да се поддържа толкова седмици, колкото е необходимо, за да постигнете целевото си тегло. Фаза 3 следва насоките от насоките за фаза 2, като от време на време са разрешени и всички любими храни.
Диетата на Дюкан
Тя е с високо съдържание на протеини и ниско съдържание на въглехидрати, разделена на четири фази. Диетата обаче изисква много усилия. Това храненене е изключително ограничаващо, особено в по-ранните фази на програмата, и изисква да приемате ежедневна добавка от овесени трици. Ранните фази на диетата са с изключително ниско съдържание на въглехидрати.
По-късните фази предлагат повече гъвкавост по отношение на видовете храни, които можете да ядете, но все още има редица строги правила, които трябва да следвате. Диетата е трудна за хора, които следват вегетарианска или веганска диета, тъй като ограничава храни като зърнени храни, боб и плодове.
Диетата на Аткинс
Тя с ниско съдържание на въглехидрати, обикновено се препоръчва за отслабване. Привържениците на тази диета твърдят, че можете да отслабнете, докато ядете толкова протеини и мазнини, колкото искате, ако избягвате храни с високо съдържание на въглехидрати. Диетата е разделена на 4 фази и разликата с описаните по-горе диети е, че постепенно се увеличава употребата на „добри” въглехидрати. Възможно е и да се консумират плодове от самото начало.
Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.