Има твърде много правила за поддържането на здравето. Техният произход често не е научно обоснован. Някои от тях са базирани на добър маркетинг, пише немското издание Focus.

Има три правила за здравословен живот, които учените в Германия опровергават. Те смятат, че част от препоръките са меко казано измислени.

1. Правило за 10 000 крачки всеки ден

За да останат здрави и да предотвратят някои болести, хората трябва да спортуват. Лекарите често мотивират хората да правят по 10 000 крачки всеки ден.

Това правило се появява за пръв път в Япония през 60-те години на миналия век, когато през 1964 г. в Токио се провеждат Олимпийските игри. Тогава по пазарите се появяват крачкомери. Името на устройството е Man-po-kei. Думата „Po“ означава „стъпка“, „kei“ – „мярка“, а „man“ – числото 10 000.

Снимка: istockphoto.com

„Звучи ми правдоподобно целта от 10 000 стъпки да е избрана, за да се създаде добре звучащо име за маркетингови цели“, обяснява Тедор Бестър от Харвард пред американското издание New York. С течение на годините обаче правилото беше утвърдено дори от Световната здравна организация (СЗО).

Колко стъпки трябва да направим, за да сме здрави? Ангиологът Холгер Ловал казва пред немското издание Focus, че са необходими само 7000 крачки на ден, за да може човек да намали риска от смърт с 50-70%.

„Бързото ходене в продължение на седем минути всеки ден намалява риска от сърдечносъдови заболявания с 20%, от деменция – с 18%, и от рак – с 15%“, пояснява той.

2. Правило за пиенето на поне 2 литра вода

Пийте между 1,5 и 2 литра вода на ден – това е препоръчителният прием на течности за човек на средностатистическа възраст. Експертите от Германското общество по хранене препоръчват в горещите дни, както и при физическо натоварване, да се пият по три литра вода и повече.

„Повечето учени не знаят откъде всъщност идва тази препоръка“, казва пред изданието Guardian Йосуке Ямада. Той е автор на проучване за нуждите от вода, публикувано в списание Science.

Колко вода наистина трябва да пием, за да сме здрави? Изследователската група, ръководена от японския учен Ямада, опровергава правилото за двата литра.

Проучването на Националния институт за биомедицински иновации, включващо повече от 5600 души от 23 държави, стига до извода, че нуждата от вода е индивидуално за всеки човек и варира според физическото му натоварване. Освен това обикновено човек покрива около половината от необходимите му течности чрез храната.

3. Правило, че закуската е най-важната

„Закуската е най-важното хранене за деня“ – това изречение е измислено от производител на зърнени храни в САЩ преди около 100 години. Собственикът на компанията – Джон Харви Келог, бил лекар по образование. Благодарение на малък маркетингов трик той умело популяризирал продажбата на корн флейкс.

Снимка: istockphoto.com

Колко важна е наистина закуската, за да сме здрави? Кога човек ще се нахрани за пръв път през деня е индивидуално решение. Не всеки има нужда от закуска.

Всичко зависи от енергийните нужди на човек и какви дейности изпълнява сутрин. Балансираното хранене е особено важно за здравето. Това важи както за закуската, така и за всички останали хранения през деня.

Астрид Доналис от Германското общество по хранене (DGE) съветва да се хапне и да се пие нещо през първите два часа след ставането от леглото. Според нея целта на закуската е да попълни енергийните запаси на организма и да направи човек по-фокусиран и концентриран в работата си.

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.