Когато сте в процес на нелеката задача да отслабнете, може да не осъзнавате, че свалянето на килограмите далеч не е само резултат от загубата на мазнини.
Възможно е да губите важна чиста мускулна маса и костна плътност, което е сериозен проблем, особено за хората, приемащи GLP-1 (пептиден хормон, който играе важна роля в регулирането на нивата на кръвната захар.
Основната му функция е да стимулира освобождаването на инсулин от бета клетките на панкреаса, което помага за понижаване на нивата на кръвната захар. А също така забавя изпразването на стомаха и насърчава ситостта или чувството за пълнота, което може да помогне за контролиране на апетита и телесното тегло.)
Скорошно изследване в JAMA Network Open свързва GLP-1 рецепторните агонисти със загубата на костна плътност, което може да повиши риска от развитие на здравословни проблеми като остеопороза.
Експертите са наясно с тези рискове и подчертават, че поддържането на костите в добро здраве при отслабване (и стареене) е изключително важно.
Най-новите изследвания показват, че може да има начин за борба с тази потенциална загуба на костна маса чрез спазване на диета, която повечето здравни специалисти вече препоръчват, пише Women`sHealth. (Разбира се, това трябва да бъде съчетано с упражнения и общи по-здравословни хранителни навици.)
Така че, независимо дали вече сваляте килограми или просто искате да разнообразите диетата си, тези открития заслужават внимание. Ето защо, според експертите.
Какво установи проучването?
Проучването, публикувано в JAMA Network Open, анализира данни от 924 възрастни в Испания с метаболитен синдром и с наднормено тегло или затлъстяване. Половината от участниците са били помолени да спазват средиземноморска диета, но са можели да ядат колкото искат и не са били задължени да тренират.
Другата група е била помолена да ходи пеша поне 45 минути на ден, шест дни в седмицата, а с това да прави упражнения, насочени към сила, гъвкавост и баланс – три дни в седмицата. Те били помолени да намалят калориите си с 30 % и да спазват диета от средиземноморски тип.
След една година експертите откриват, че жените от втората група имат по-здрави кости, особено в долната част на гърба, отколкото тези от първата група. Тази тенденция се запазва и след три години на диета и упражнения!
Научните изследователи стигат до заключението, че комбинацията от средиземноморска диета, намаляване на калориите и редовни физически упражнения „може да бъде осъществима стратегия“ за предпазване от загуба на костна маса с напредването на възрастта.
Защо понякога костите стават по-крехки, когато отслабнете?
Според д-р Мир Али, директор на Центъра за хирургично отслабване на MemorialCare в Orange Coast Medical Center във Фаунтин Вали, Калифорния, причината обикновено е в храненето.
„В много случаи пациентите не получават необходимото за организма им хранене“, казва той.
Негов колега добавя: „Ако в диетата ви за отслабване липсват основни хранителни вещества като калций, витамин D или протеини, загубата на костна маса може съвсем да се ускори.”
За съжаление някои диети или хранителни режими за отслабване не се фокусират върху включването на физически упражнения, които са „от решаващо значение“ за здравината на костите.
Ако не се упражнявате редовно, това може да увеличи риска от фрактури, особено при възрастни хора със затлъстяване.
Защо тези фактори помагат на костите ви да останат здрави?
Има няколко причини, поради които тази комбинация е полезна за здравето на костите, когато отслабвате. От една страна, средиземноморската диета, подобно на много други диети, набляга на протеините.
„Протеинът помага за запазването на мускулите, а достатъчната мускулна маса е един от най-важните начини за намаляване на риска от загуба на костна маса“, коментира още д-р Али.
Тази диета предлага богатство и на други хранителни вещества, които поддържат здравето на костите, като калций, витамин D, магнезий и антиоксиданти.
Част от този процес обаче не е само диетата, а и включването на физически упражнения. Жените в посоченото по-горе проучване са правили и силови тренировки, които поддържат не само плътността на костите, но и играят съществена роля при изграждането и запазването на мускулите.
„Наличието на добра мускулна маса е ключов фактор за поддържане на здравословен метаболизъм“, не пропуска да припомни Джесика Кординг, диетолог, преподавател по здравословно хранене и инструктор по пилатес.
Всички ли трябва да сме на тази диета?
Средиземноморската диета е известна с това, че е полезна за сърцето и дори може да помогне за намаляване на риска от рак.
Но тя е добър хранителен режим и за регулиране на теглото след отслабване.
„Поради по-голямото количество продукти, бобови растения, ядки и пълнозърнести храни, тя е естествено богата на фибри, които помагат да се чувствате сити“, обяснява още Кординг.
„Тъй като рибата е основният животински протеин, а червеното и преработеното месо се ограничават до по-малки количества, това също може да помогне да се поддържат малко по-ниски калории, като същевременно се осигурява ситостта от протеина“, добавя тя.
Високите нива на антиоксиданти в тази диета, идвайки от плодовете и зеленчуците, зехтина, ядките и семената, както и пълнозърнестите храни, също имат противовъзпалителни свойства.
Въпреки че повечето хора могат да извлекат някои здравословни ползи от средиземноморската диета, не е необходимо всеки да я спазва стриктно.
Може просто да опитате да вземете части от нея, като например увеличаване на приема на плодове, зеленчуци, здравословни мазнини и пълнозърнести храни. Това ще послужи като чудесна превантивна стратегия не само за здравината на костите, но и за цялостното ви здраве.
Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.