През зимата много хора страдат от студени ръце, без значение дали са на закрито или навън. Какви възможни причини се крият зад това страдание и какво може да направите?
В повечето случаи обяснението за студените и вкоченени пръсти е доста простичко – когато външната температура спадне, кръвоносните съдове в крайниците ни се свиват и кръвта не достига до пръстите на ръцете и краката, до ушите и върха на носа.
Обикновено това състояние се коригира бързо, когато влезете в топла стая или доближите ръцете си до отоплителен уред. Тогава кръвоносните съдове отново се разширяват и дискомфортът изчезва.
Ако обаче пръстите останат трайно студени, въпреки наличието на топлина, най-вероятно тялото дава сигнал за някакво заболяване. Причините са разнообразни – от дефицит на желязо, през хронично ниско кръвно налягане до недиагностицирани проблеми с щитовидната жлеза.
Но преди да изпаднете в паника, е добре да се изключат някои фактори от ежедневието, които също могат да отключат този дискомфорт в по-студените месеци от годината.
Навици
Всеки, който злоупотребява с алкохол или е заклет пушач, може да се оплаква от постоянно студени и вкоченени пръсти, твърдят специалистите. По думите им тези хора страдат от лошо кръвоснабдяване целогодишно, но усещат дискомфорта предимно през зимата.
Спортуващите ежедневно пък често губят ценни минерали и хранителни вещества чрез потта, а това води до по-слаба чувствителност в пръстите и временно влошаване на кръвообращението. Сред другите навици от ежедневието ни, влияещи на циркулацията на кръвта, са стресът, липсата на достатъчно сън, депресията, тревожността, недохранването и дори приемът на някои лекарства.
За справяне с проблема в случая е най-лесно да променим ежедневните си навици. Това ще доведе до подобряване на циркулацията на кръвта. Другият вариант е просто през зимните месеци да се използват топли ръкавици.
Сърцето
Пациентите със сърдечна недостатъчност често се оплакват от студени и сковани пръсти на ръцете и краката. Причината за това е, че тялото насочва по-голямата част от наличната затопляща тъканите кръв към мозъка и другите жизненоважни органи. Затова изпитват сериозен дискомфорт в крайниците си през зимата.
Освен с дебели ръкавици и топли обувки кръвообращението при вас може да се подобри и с кратки, но интензивни разходки. Контрастните душове и редовните масажи също помагат. Желателно е обаче да се консултирате с кардиолог, за да лекувате основното си заболяване.
Диабет
В почти 85% от случаите на диабет хората се оплакват от студени ръце и крака, твърдят специалистите. И уточняват, че това е така заради слабото кръвообращение в периферните съдове. Първо е необходимо добро диагностициране на основното състояние, за да се предотвратят необратими изменения в панкреаса (задстомашната жлеза, която произвежда инсулин).
Когато ендокринологът изпише терапия, тя трябва да се спазва стриктно, за да се избегнат всички неприятни симптоми, които придружават диабета, в това число и студените ръце.
Първото нещо, което трябва да направите е тест за поносимост към глюкоза. Такъв се прави веднъж на три години до 45-годишна възраст, а след това – веднъж годишно. След диагностициране на състоянието се предписва терапия, която трябва да спазвате стриктно до края на живота си.
Дистония
Студените ръце се срещат при вегетативната дистония, на която са присъщи и студени и горещи вълни, „играене“ на кръвното налягане, задух, световъртеж, раздразнителност, умора, липса на енергия, дори понякога болки в сърцето и изтръпване на различни части на тялото.
Всичко това са признаци, характерни за функционално разстройство на нервната система, за което често е обвиняван стресът и който води до затрудняване на работата на вегетативната нервна система.
Обикновено изследванията не показват нарушения на органите и е необходима консултация със специалист – ендокринолог или невролог. Проблемът се решава най-често с физиотерапия, лечебна физкултура и психотерапия, ако се налага.
Дефицит
Желязото е важна съставка на хемоглобина в кръвта – основното транспортно средство на кислород. Заради недостига на желязо са възможни много нарушения в обменните клетъчни процеси. Основна причина е неправилното хранене, което може да доведе до нарушения в абсорбацията на желязо от лигавицата на червата.
До анемия може да се стигне и при наличие на тежка кръвозагуба. Например при жени по време на менструация често може да възникне недостиг на желязо. Освен от студени ръце хората с дефицит на желязо се оплакват също така от световъртеж, бърза умора и сърцебиене.
Желателно е да си направите кръвно изследване – то ще покаже какъв е хемоглобинът ви. Ако е нисък, посъветвайте се с лекар какво да предприемете. Консумирайте повече месо, плодове и зеленчуци. Включени в ежедневното меню, те обикновено помагат.
Синдроми
Когато върховете на пръстите побледнеят и започнат да се открояват ясно от останалата част на ръката, то най-вероятно не става дума просто за минусови температури, а за по-сериозен функционален проблем с кръвообращението. В такъв случай е напълно естествено периферните съдове да се свиват толкова рязко в отговор на студа, че пръстите ви да побелеят или да посинеят, да усетите изтръпване, както и бучене в ушите.
При болестта на Рейно кръвоносните съдове се свиват, когато температурите са ниски или когато човек е в стрес, обясняват още медиците. Характерно за болестта е не само рязкото побеляване на пръстите, но и също толкова бързото им почервеняване при затопляне, тъй като периферните съдове се разширяват екстремно. Този процес обикновено е придружен от силна болка.
Носете топли дрехи, ръкавици и избягвайте силния стрес, съветват специалистите. Освен това е желателно да се диагностицира навреме и да се лекува адекватно самото основно заболяване.
Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.