„Сменяме” времето: Полезни съвети, за да не се отрази на здравето ви

Този един час разлика повишава риска от инфаркт, а вие избягвайте алкохола, кофеина и установете режим на лягане
Стефан Ралчев
Стефан Ралчев
„Сменяме” времето: Полезни съвети, за да не се отрази на здравето ви

Отново местим стрелките на часовника с час напред, за да преминем към лятното часово време – периода между месеците март и ноември. 

Идеята на лятното часово време е да настроим часовниците си така, че да има повече дневна светлина вечер. Буквалният превод на Daylight Saving Time е „Време за спестяване на дневна светлина”.

И това е било напълно логично през 18-и век, когато Бенджамин Франклин създава концепцията, за да се спести използването на свещи.

Днес обаче изобщо не може да се говори за икономия на енергия. Поради тази причина в последните години имаше много обсъждания и дори опити за референдуми по темата – дали има смисъл да преминаваме от едно към друго часово време. 

Снимка: iStock

Един от засегнатите фактори по време на тези дискусии бе и влиянието, което тази промяна оказва върху здравето и най-вече върху съня ни.

Как лятното часово време влияе на съня?

Коригирането на времето с един час може да не изглежда твърде драстична промяна. Но експертите по съня са забелязали обезпокоителни тенденции, които се появяват по време на прехода между стандартно време и лятно време, особено през март. 

Хората и другите бозайници се ръководят от циркадните ритми, които са 24-часови цикли и регулират съня, както и други ключови телесни функции, сред които апетит и настроение.

Тези ритми до голяма степен зависят от излагането на светлина, като се синхронизират с естествените цикли светлина-тъмнина, за да насърчат здравословен, висококачествен сън, поясняват от sleepfoundation.org.

Преминаването два пъти годишно между стандартно и лятно часово време променя часовете, в които сме изложени на естествена светлина. Това може да попречи на цикъла ви сън-събуждане и може да попречи на способността ви да се чувствате будни сутрин и сънливи през нощта.

Хората са най-уязвими към загуба на сън по време на т.нар. пролетна смяна на часовника. Проучване установява, че човек получава средно 40 минути по-малко сън в понеделник, след като будилникът „скочи напред“.

Снимка: iStock

В допълнение към загубата на сън, проучванията са установили, че хората са изложени на по-голям риск от разстройство на настроението, участие в пътнотранспортни произшествия и дори самоубийство по време на двете смени на часовника два пъти годишно. 

За повечето хора ефектите от смяната на времето изчезват за няколко дни или седмици. Но някои проучвания показват, че някои хора никога не се адаптират напълно към смяната на часовника и лятното часово време. За тях циркадното несъответствие може да се превърне в хронично състояние.

Все пак има няколко начина, с които да си помогнете:

Избягвайте алкохола преди лягане. Въпреки че алкохолът може да причини сънливост, той причинява смущения в съня и понижава качеството му.

Установете режим. Лягането и събуждането по едно и също време всеки ден – включително през уикендите – може да помогне за по-постоянен сън преди и след преминаването между стандартното време и лятното часово време.

Постепенно променяйте времето си за лягане. Два до три дни преди преминаването към лятно часово време, може да опитате да се събудите 15 до 20 минути по-рано от обикновено. Коригирането на вашия график за сън предварително може да ви помогне да имате по-плавен преход към лятно часово време.

Прекарвайте повече време на открито. Тъй като естествената светлина е движеща сила зад нашите циркадни ритми, излагането на слънчева светлина може да облекчи чувството на умора сутрин. Естествената светлина също може да помогне за пренасочване на вашия циркаден ритъм, за да сведете до минимум прекъсванията на съня.

Умерена дрямка. Ако се чувствате сънливи, кратката дрямка може да ви даде тласък на енергия. Тези дрямки трябва да продължат 20 минути или дори по-малко.

Внимавайте с кофеина. Кофеинът, консумиран следобед, може да наруши съня ви. За да предотвратите проблеми, внимавайте кога и колко кофеин консумирате.

Лятното часово време може да има дългосрочни последици за здравето. Проучванията показват, че лятното часово време е свързано с:

  • Депресия
  • Забавен метаболизъм
  • Наддаване на тегло
  • Главоболия

Лятното часово време може да повиши риска от развитие на определени разстройства – от когнитивни и психични проблеми, до храносмилателни и сърдечни заболявания. И ако вече имате тези състояния, лятното часово време може да ги влоши.

През седмицата след преминаването към лятно часово време изследванията показват повишаване на:

  • Сърдечно-съдови заболявания, с по-висок риск от инфаркт
  • Наранявания, включително скок в автомобилните произшествия
  • Честота на инсулт
  • Психично здраве и когнитивни проблеми
  • Храносмилателни и имунни заболявания, като колит

Лятното часово време и сърдечните удари

Според проучване на болница в щата Мичиган (САЩ) в понеделник след преминаването към лятно часово време има 24% увеличение на сърдечните удари.

Изследователи от Финландия пък установяват, че общият процент на исхемичен инсулт е с 8% по-висок през първите два дни след преминаване към лятно часово време. 

Снимка: iStock

Други изследвания показват, че като цяло по-сериозни инфаркти се случват в понеделник, отколкото през всеки друг ден от седмицата, което прави деня след смяната на часа още по-притеснителен.

"Всъщност, не знаем точно защо има увеличение на инфарктите и инсултите по време на смяната на лятното часово време. Вероятно е свързано с нарушаването на вътрешния часовник на тялото или неговия циркаден ритъм.

Важно е да сте наясно с този повишен риск, особено ако вече имате сърдечно заболяване или други рискови фактори”, съветва д-р Мария Делгадо-Лелиевр изтъкнат специалист по хипертония и част от Американската сърдечна асоциация пред heart.org.

А вие, ако имате притеснение заради промяната на часовото време, може да следвате някои от тези съвети, със сигурност няма да ви навредят…

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.