Никой не би повярвал, че нещо такова банално – като превъртането на часовниковите стрелки, може да окаже такова негативно влияние върху здравето на човек. Нашето здраве обаче зависи от много различни фактори – както вътрешни, така и външни, пише Srbija Danas.
В събота (26 октомври) срещу неделя (27 октомври) стрелките на часовника трябва да бъдат преместени с един час назад, с което ще се върне стандартното централноевропейско време и ще се сложи край на т.нар. лятно часово време.
Когато в 3 часа върнем стрелките на 2 часа, ще можем да спим час повече, но това не означава, че ще се стъмва един час по-рано, което се приема негативно от мнозина.
Редица изследвания са доказали, че този принцип – на скъсяване или на удължаване с един час на нощта, е вреден за общото здраве, особено когато става въпрос за хронично болни пациенти. Ето защо съветът на специалистите е да увеличим грижите за себе си през този период.
Оказва се обаче, че това увеличава риска от натрупване на ежедневен микрострес – онези малки, но чести моменти на напрежение, които с времето водят до по-сериозно натоварване. От нарушаване на режима на съня до по-ранно свечеряване, зимното часово време е период, когато ефектите от ежедневния микрострес могат да се почувстват още по-силно.
Специалистите наричат това почти невидимо напрежение „тих натрапник“, който влияе върху психичното здраве на хората.
Промяната в светлата част на денонощието често създава повишено чувство на тревожност и нарушения в съня. В тези моменти мнозина се насочват към т.нар. „малки моменти за себе си“ – кратките паузи, които позволяват освобождаване от стреса и възстановяване на баланса.
Смяната на часовото време води до 11% увеличение на случаите на депресия, показват скорошни проучвания. А според друго изследване – кожата започва да старее по-бързо с всеки допълнителен час, прекаран в леглото.
„Всяко нарушаване на вътрешния ни ритъм има повече или по-малко негативни последици и това първо се отразява на кожата. Изследванията показват също, че нашата кожа има свой собствен ритъм, според който функционира. Тя се регенерира в точно определено време – обикновено следобед или вечер. Когато това време бъде нарушено от механичното превъртане на часовниковите стрелки, възниква дисбаланс“, категорична е Кандис Браун, която работи в лондонска дерматологична клиника.
Ето защо е спорно дали трябва да се въртят стрелките два пъти годишно – през пролетта и есента. В България например 83% от анкетираните споделят, че са против тази практика и изразяват желание тя да бъде прекратена заради неблагоприятните ефекти, които има върху здравето и настроението.
Припомняме също така, че заради разпространеното недоволство и сериозните последици за хората и бизнеса, Европейската комисия (ЕК) предприе инициатива за прекратяване на смяната на времето още през 2018 г., но без успех.
Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.