През последните години все повече деца и юноши са със слушалки в ушите – било то за да слушат музика, или за да говорят по телефона. Специалистите отчитат, че възрастта за използване на смарт устройства и слушалки пада драстично и те вече лекуват дори малчугани на по 3-4 години с увреден слух.
Неотдавна експертите от Световната здравна организация (СЗО) предупредиха, че драстично се увеличава броят на децата със загуба на слуха. Анализът показал, че това се дължи на все по-ранното използване на таблети и други мобилни устройства.
Родителите масово давали на децата си тези устройства, за да гледат анимация или да слушат детски песнички. А за да не ги смущават, им тикат в ушите и слушалки.
Без да си дават сметка обаче, че по този начин увреждат слуха на детето си и го правят много по-раздразнително. Тъй като високите децибели увреждат не само слуховия апарат, но влияят негативно и на мозъка.
Факт е, че няма как родителите да държат твърде дълго своите наследници от модерните технологии. Но те могат да се погрижат за това да контролират силата на звука в слушалките, както и да ограничат времето за слушане на музика и гледане на анимация.
Ето какво следва да направят:
Нека слуша музика, но не през целия ден
Ако детето не сваля слушалките от ушите си и е с тях през целия ден, това не е добре, категорични са педиатрите и УНГ специалистите. Те са категорични, че малчуганите не бива да прекаляват с електронните устройства и телевизора.
Предписанията им са на всеки два часа със слушалки в ушите да се осигури поне един час пауза. Или „почивката“ за ушите може да е 20 минути, ако детето слуша анимация или песнички в продължение на 40 минути.
Така че родителите са тези, които трябва да наложат някакъв регламент и да убедят наследниците си да го спазват. Само така ще съхранят слуха им.
Родителите да контролират силата на звука
Когато звукът е нормален, дори да се слуша със слушалки, няма проблем, категорични са педиатрите. Контролът отстрани е лесен – звукът не бива да се чува наоколо.
Ако се чува – или слушалките не са нагласени правилно на главата на детето, или звукът е прекалено силен.
Опасност за слуха има и ако звукът е над 85 децибела, което отговаря на шума от електрическа косачка за трева. Добре би било да се знае, че детето не усеща звука като възрастните.
Затова майката или бащата трябва да измислят хитър начин да проверят какво и колко силно звучи в слушалките. Например това може да стане чрез предложение да се провери качеството на звука или с предложение да се купят нови и по-съвременни слушалки.
Водете детето на преглед за слуха всяка година
Родителите трябва редовно да водят децата си на специалист, който да изследва дали чуват добре в целия диапазон. Изследването отнема не повече от 30 минути.
Последни проучвания на екип от Харвард доказаха, че слушането на силна музика със слушалки повече от един час на ден след 5 години води до болки в ушите и частична глухота при всеки четвърти юноша.
Това се получава, защото нервните клетки, по които електрическите сигнали от ухото стигат до мозъка, имат специално покритие, известно като миелинова обвивка. Тя е проводник на електрическите сигнали.
Шум над 110 децибела може да наруши този път. Тъй като уврежда миелиновата обвивка и тя вече не може да е проводник на сигналите към мозъка. Това е една от основните причини за глухота.
Както силната музика, така и вирусни инфекции, грип, шарка и продължително лечение с антибиотици също могат да увредят фатално слуха.
Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.