Общуването. Уж толкова просто, а всъщност, все по-невъзможно за човечеството. Как се свързваме помежду ни в свят, в който имаме ужасно много избор? Или поне се заблуждаваме, че е така?
Защо връзките между хората в наши дни стават все по-трудни, все по-сложни и все по-невъзможни?
Ивайло Везенков задава всички тези въпроси на Инес Райчева – психотерапевт, който решава да посвети себе си на дълбочината на човешките отношения.
С Инес, Иво поставя началото на своето ново предизвикателство, като водещ и автор на специална поредица подкасти за личностно развитие и усъвършенстване.
Стил на привързване
Чували ли сте въобще, че има стил, по който хората са привлечени едни към други? Ако не сте, този разговор е за вас. Оказва се, че не само има стил на привързване, но има и ясно изразени типове на привързване.
„Ако за нашите баби и дядовци отношенията са били въпрос на оцеляване, за нас вече са въпрос на надграждане на качеството ни на живот. Ние избираме отношенията си с това: Какво ще мога да надградя с този човек, да преживея, не просто да оцелявам, а какво можем да създадем заедно, отвъд чисто, битовото“, разказва Инес Райчева.
Що е то „Стил на привързване?“
„Начинът, по който ние се свързваме и установяваме отношения с хората изобщо. Ето, това е стил на привързване“, обяснява Инес и разкрива основните типове в привързването между хората:
- Сигурен стил
- Тревожен
- Избягващ
- Тревожно-избягващ
В кой от тях ще открием себе си и ще научим истини, които да разкрият отношенията, в които сме или сме били през целия живот? Отговорите ще научите, ако изслушате целия разговор на психотерапевта Инес пред Ивайло Везенков.
Разговорът е интригуващ.
В него става дума за детските травми, които формират отношенията ни и очакванията ни като възрастни. Засягат се теми, които уж знаем, но често забравяме: Защо на момичетата им е позволено да плачат, а на момчетата, не, а после, когато пораснат, това е нанесло сериозни последици върху емоционалната ни същност.
Как да бъдем осъзнати, когато вече сме привлечени? Лесно ли е човек да си тръгне от токсична връзка? Всъщност, какво точно значи „токсична връзка“ и нашата такава ли е?
„Никога не е лесно да си тръгнем. Винаги е трудно“, казва Инес Райчева.
Какво стои в основата на травматичното свързване?
Кога сме склонни да идеализираме партньора си?
И какво общо има с идеализацията, дистанцията?
Обсебването: Кои хора са склонни да обсебват и защо изпитват нуждата да се превръщат в обсебващи? Токсичните връзки: Защо те изменят нашата идентичност и как да се спасим от тях? Как да спрем да губим себе си и да поставяме здравословни граници?
Отговорите на всички тези въпроси ви очакват в подкаста с участието на психотерапевта Инес Райчева, която гостува на Ивайло Везенков в bTV. И за да успокоим тези от вас, които вече са тревожни и разпознават себе си, или част от проблемите, с които се борят:
Всичко е поправимо.
„И всичко е изцеримо“, както казва Инес Райчева.
Приятно гледане!