В повечето реклами се казва, че измерването на кръвното налягане с маншетно устройство е съвсем проста дейност. Но дори и най-малките грешки могат да доведат до отклонения в стойностите.
Това облаче ще доведе и до неправилното дозиране на лекарствата, което вече е опасно. Особено през по-топлите месеци в годината, когато кръвното налягане може да падне рязко и човек да колабира.
Хипертониците трябва да проверяват ежедневно кръвното си налягане, за да са сигурни, че то не надвишава 130/90 mmHg. Ако човек обаче измери прекалено високи стойности, той може да изпадне в смут и да увеличи дозата на лекарствата си, без реално да е необходимо.
В същото време, ако апаратът покаже по-ниски стойности от реалните, хипертоникът може да се успокои и да не си изпие хапчето. Това също е опасно, защото липсата на лечение води до увреждане на съдовете и органите.
Измерване на грешната ръка
По принцип кръвното налягане може да се измерва и на двете ръце. Когато маншетът се постави на дясната ръка обаче, стойностите могат да са измамно ниски. А проблем за тялото създават високите стойности.
Ето защо съветът на лекарите е кръвното да се мери на лявата ръка. Все пак те уточняват, че в началото на лечението хипертониците трябва да измерват кръвното си налягане и на двете ръце.
Свободно поставен маншет
Малко по-свободното поставяне на маншета също може да доведе до изкривяване в стойностите на кръвното налягане. Според специалистите тази грешка обикновено води до малко по-високи стойности от реалните.
Следователно човек трябва да се увери, че е завил достатъчно стегнато маншета около ръката си, преди да започне с напомпването му.
Навиване на ръкава нагоре
Грешни стойности се получават и когато човек навие ръкава си нагоре преди измерване на кръвното налягане. Това води до стягане в горната част на ръката и отчитането на по-ниски стойности от реалните.
Специалистите съветват ръкава на ризата или тънката блуза да не се навива, а маншетът да се поставя върху него. Стойностите не се променят.
Грешно поставена ръка
Обикновено човек измерва кръвното си налягане, докато седи. За да получи точни стойности, той трябва да постави ръката си върху облегалката на стола така, че маншетът да е на нивото на сърцето.
Специалистите уточняват, че ако маншетът е над нивото на сърцето, измерените стойности ще са твърде ниски. Точно обратното ще се получи, когато ръката виси надолу и маншетът е под нивото на сърцето – кръвното ще е малко по-високо от реалното.
Преяждане преди измерване
Човек може да получи твърде ниски стойности на кръвното си налягане, ако реши да го измери веднага след като се е нахранил обилно. Това се обяснява с факта, че в този момент по-голямата част от кръвта се е насочила към храносмилателните органи и в крайниците.
Следователно препоръките на лекарите са да се изчака поне един час, преди да се измери кръвното налягане.
Употреба на кафе или алкохол
Има и няколко напитки, които могат да променят стойностите на кръвното налягане. Това са алкохолът, чаят или кофеинът. И трите напитки водят до неправилни резултати при измерването.
Например алкохолът може първоначално да понижи кръвното, но след това го повишава рязко. Ето защо алкохолиците често са хипертоници. След консумацията на чай или кафе пък кръвното първо се повишава за няколко часа, а след това плавно се нормализира.
Лекарите съветват:
- Измервайте кръвното си по едно и също време – сутрин след ставане и вечер преди лягане.
- Седнете в спокойна позиция, а ръката си разположете така, че да е на нивото на сърцето.
- Опитайте се да не мърдате, да не говорите по телефона и да не гледате телевизия.
- Избягвайте всички ситуации и хора, които могат да ви стресират, докато си мерите кръвното.
Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.