Сигурно всички са чували, че лекарите често наричат хипертонията „мълчалив убиец”. Това е така, защото високото кръвно рядко предизвиква симптоми, но сериозно уврежда функциите на много вътрешни органи.

При измерването на кръвното налягане, човек трябва да следи за две стойности. Първата цифра изразява систоличното (налягане в артериите), а втората – диастоличното (налягането в кръвоносните съдове между ударите на сърцето). Например 120/80 mmHg се считат за идеалните стойности.

С високо кръвно у нас са 30% от хората над 15-годишна възраст. Ето защо хипертонията се възприема като масово и социално-значимо заболяване. По данни на Дружеството на кардиолозите в България над 1,5 млн. души у нас са с тази диагноза, но има и много хора, които не подозират за проблемите си. Състоянието засяга повече жени, отколкото мъже, въпреки че разликата между двата пола е едва забележима.

Когато човек е с хипертония, кръвта му полага твърде голям натиск върху стените на артериите, докато тече през тях. Ако човек не получава необходимото лечение, хипертонията може да причини сериозни усложнения - като например инсулт или други сърдечни заболявания. Почти всеки може да коригира показателите си чрез промени в начина на живот, а когато е наложително – да приема и предписаните му от лекар медикаменти.

Факт и митове за кръвното

Някои хора може би вярват, че ако нямат симптоми, те нямат причина да се притесняват за кръвното си налягане. За съжаление, това не е така, категорични са специалистите.

Факт е, че високото кръвно налягане обикновено няма симптоми, докато не причини сериозни усложнения. Единственият начин човек да узнае, че има хипертония, е да измери кръвното си налягане с апарат.

Общоприето е схващането, че това състояние е придружено с главоболие, нервност, изпотяване и зачервяване на лицето. Част от тези симптоми действително се наблюдават при някои хора, но според медиците има и такива, които се преписват на хипертонията, без зад тях непременно да седи този проблем.

Явни и скрити симптоми

Симптомите на високо кръвно налягане обикновено се усещат тогава, когато стойностите внезапно се повишат до 180/140 mmHg или повече. В такива моменти човек изпитва силно главоболие, може да се появи кръвотечение от носа, болка в гърдите и гърба, както и тежко безпокойство, придружено със задух.

Повечето хората трудно разпознават симптомите на високото кръвно налягане, особено когато са ги получили за пръв път, категорични са родните специалисти. В такива моменти те смятат, че са преуморени или са се притеснили, но всъщност зад това се крият опасно високи показатели.

Например, много често тялото реагира с главоболие или кръвотечение от носа тогава, когато е в т.нар. хипертонична криза. Това се счита за спешно медицинско състояние. Човек не бива да го пренебрегва и да очаква, че след като си почине и се наспи, всичко „ще си дойде по местата”.

Според лекарите световъртежът не е признак за високо кръвно налягане. Лека замаяност може да се усети единствено, ако някое лекарство рязко понижи кръвното налягане. Само тогава човек може да изпита необходимост от това да седне или да легне за малко.

Зачервяването на лицето също не е характерен симптом за хипертония, въпреки че възрастните хора често го приемат за такъв. Може би защото е възможно понякога изчервяването да се съчетае с по-високите стойности. Но това се случва рядко и затова не се приема от специалистите като знак за хипертония.

Вариации в налягането

Хипотонията е ниско кръвно налягане. За това състояние се говори тогава, когато налягането падне под 90/60 mmHg. Изключително ниското кръвно налягане може да доведе до затруднения в кръвообращението и до по-малко кислород в органите. А това от своя страна може да доведе до усложнения, като загуба на съзнание и дори инфаркт.

Снимка: iStock

За нормално се считат показанията между 90/60 mmHg и 120/80 mmHg. Дори най-малкото покачване се счита за „червен флаг”, макар състоянието на човека да е далеч от същинската хипертония, коментират кардиолозите. По думите им, когато това се случва твърде често, вече са налице предпоставки за превръщането на това състояние в хронично.

Когато се диагностицира хипертонията, лекарите говорят за няколко нейни степени. Първата включва систолично налягане между 130-139 mmHg и диастолично налягане между 80-89 mmHg. А втората, която е по-тежка, се отнася до систолично налягане над 140 mmHg и диастолично налягане над 90 mmHg.

Хипертоничната криза се отнася до изключително високо кръвно налягане – обикновено над 180/140 mmHg. Лекарите смятат това за „извънредно положение”, което изисква незабавна медицинска намеса. Ако това не се случи, съществува риск за увреждане на кръвоносните съдове и основните органи (като сърце, мозък и бъбреци).

Видове усложнения

Високото кръвно налягане може да причини незабележимо, но прогресивно увреждане на тялото. Естествено, това не става изведнъж, т.е. процесът отнема няколко години.

Снимка: iStock

 

Едва тогава човек разбира, че лошият контрол на кръвното налягане, е довел до някакви усложнения – като например сексуална дисфункция, увреждане на артериите и другите кръвоносни съдове, инфаркт, сърдечна недостатъчност, исхемична болест на сърцето, микроваскуларно заболяване, необичайно удебеляване на стените на лявата камера (левокамерна хипертрофия), исхемичен или хеморагичен инсулт, артериална аневризма или разкъсване, загуба на зрение, бъбречно заболяване, включително бъбречна недостатъчност.

Запомнете още, че…

Високото кръвно налягане е често срещано здравословно състояние, което може да причини сериозни усложнения, ако човек не се лекува, не спират да повтарят кардиолозите в сезона на туршиите и по-тлъстите меса.

По думите им много българи погрешно вярват, че за наличието на хипертония се говори едва тогава, когато се появят симптоми като чести главоболия, кръвотечение от носа и т.н. Но това не е точно така.

Или иначе казано, човек може да е с високо кръвно налягане години наред, преди да се почувства наистина зле от това. Добре би било да се запомни, че това състояние често няма симптоми и човек трябва периодично да си мери кръвното налягане с апарат.

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.