Какво мислят специалистите, когато им се зададе въпросът за перфектното кръвно? Дали поддържането на кръвно 120/80 защитава от сърдечно-съдови заболявания? Въпроси, които вълнуват всеки човек в наши дни.

Високото кръвно е широко разпространено състояние, което се среща все по-често с напредването на възрастта. Уви, все по-често от хипертония страдат и млади хора. Днес, заболяването засяга над 1,3 млрд. възрастни, между 30 и 79 години в световен мащаб, твърди The World Heart Federation.

Хипертонията се смята за основен рисков фактор за инфаркти и инсулти, което я прави живото застрашаваща, ако не бъде лекувана своевременно. Симптомите на заболяването не са остри, което често ги прави незабелязани. Въпреки „тихата“ природа на заболяването дългосрочните му ефекти са опасни – уврежда жизненоважни органи като мозъка, сърцето, бъбреците и очите.

Кои стойности на кръвното налягане обаче се считат за „високи“? Има ли стандарти, които са приложеми и важат за всеки човек?

Високото кръвно налягане – „тихият убиец“

Високото кръвно налягане, известно още като хипертония, може да не е съпроводено със забележими симптоми за продължителен период от време. Това затруднява диагностиката. Близо половината (46%) от 1,3 млрд. души по света с хипертония не са знаели за състоянието си.

Само 20% от хората с високо кръвно налягане го контролират ефективно, а 42% са диагностицирани и получават лечение. Данните са от 2023 г. на Световната здравна организация. Ето защо е важно да следим кръвното си налягане редовно и да сме информирани кои са оптималните му стойности.

Оптимални показатели на кръвното налягане

Много хора асоциират стойностите 120/80 едва ли не с идеалното кръвно налягане. В действителност, оптималните стойности за всеки човек  могат да се различават.

Фактори като общо здравословно състояние, наследственост и хронични заболявания могат да изискват поддържане на различно кръвно наляганеДруги фактори като местоживеене могат също да окажат влияние върху представата ви за „правилните“ стойности.

Има разлика между стандартите за оптимални кръвни стойности в Европа и САЩ, пише немското онлайн издание Focus.

Според европейския стандарт, оптималните стойности са следните:

  • За стандарт е прието 120 горница (систолна) и 80 долница (диастолна), но и всичко между 120 - 129 горна и 80 - 84 долна граница не е повод за притеснение
  • Истината е, че дори стойности между 130-139/85-89 се считат за нормални в повечето случаи.
  • Следователно истински високите и следователно опасни показатели почват от 140 систолна и 90 диастолна граница и разбира се всичко по - нагоре (140- 159/ 90 - 99) вече е повод за сериозни притеснения.

Пример за разликата в стандартите според геолокацията е фактът, че в САЩ ако показателите ви са 130-139/ 80- 89 значи вече сте в опасната зона.

Трябва ли кръвното налягане да е под 120?

Пациенти с хипертония може би трябва да се стремят към по-ниски стойности на кръвното налягане от общоприетите, за да намалят риска от сериозни сърдечно-съдови проблеми, твърди китайско проучване, публикувано в The Lancet.

Експериментът:

Проучване в 116 китайски болници включва 11 255 души на средна възраст 65 години, проследявани за период от 3-4 години. Участниците са били разделени в две групи:

  • Цел за кръвно налягане

Първа група: Интензивно лечение за намаляване на горната граница под 120 mmHg.

Втора група: Стандартно лечение с цел достигане на ниво под 140 mmHg.

  • Резултати:

Средно кръвно налягане:

Първа група: 119,1 mmHg

Втора група: 134,8 mmHg

  • Честота на тежки сърдечни състояния:

Първа група: 9,7%

Втора група: 11,1%

Извод: При пациенти с хипертония и висок сърдечно-съдов риск, независимо дали имат диабет или са предразположени към инсулт, трябва да се стремят към по-ниско кръвно налягане (под 120 mmHg горна граница). Само така може да значително да се намали риска от здравословни проблеми със сърцето, установява проучването.

Мнението на европейски кардиолози

Изследването, проведено в Китай, показва, че по-интензивното лечение на високото кръвно налягане намалява риска от тежки сърдечни заболявания. Макар разликата в резултатите да не изглежда голяма, учените подчертават, че тя е статистически значима. 

Крайната цел не е само да се контролира кръвното налягане, но и да се предотвратят тежки сърдечни проблеми като инфаркти, инсулти и смърт. Този резултат обаче става повод за дебат като специалистите  вземат две основни позиции:

Въпреки обнадеждаващите разкрития, Германската фондация за сърце критикува изследването. Кардиолозите посочват, че липсва информация за възможни странични ефекти от понижено кръвно налягане (119,1 mmHg горна граница). Според тях е необичайно пациентите от интензивната група да не са изпитали симптоми като слабост или замайване.

Често се наблюдава как рязкото падане на кръвното води до повишаване на бъбречните показатели, допълват те. Това усложнение може да доведе до следните проблеми:

  • Нарушена бъбречна функция
  • Сърдечни аритмии
  • Белодробен оток
  • Оток на краката и лицето
  • Токсично натрупване на отпадни вещества (води до повръщане, умора, сърбеж и др,)
  • Повишава се риска от анемия
  • Остеопороза 

От друга страна стои противоположното мнение:

Ако понижаването на кръвното налягане под 120 mmHg не води до странични ефекти, това е добра цел, смята професорът по кардиология Хериберт Шункерт. Той обяснява, че хора с естествено ниско кръвно налягане (90 или 100), които нямат оплаквания, са с по-нисък риск от инфаркт и инсулт в сравнение с хора, чието нормално кръвно е около 120.

За хората с апарат за кръвно у дома

Важно е да се отбележи, че казаното до тук не се отнася за хората, които си мерят кръвното у дома. „За пациентите, които измерват самостоятелно кръвното си у дома, важат различни стойности“, казва Шункерт.

Ако си мерите кръвното у дома, стойностите, които се считат за „високи“, са 135/85 mmHg, а не 140/90 mmHg, както е при измерване в лекарски кабинет. Тази разлика се дължи на лекото притеснение, което може да изпитате, когато си мерите кръвното сами.

От ключово значение е да се запомни, че оптималните стойности на кръвното налягане могат да варират и не винаги 120/80 е „златният стандарт“. Високото кръвно крие много опасности в дългосрочен план, така че, ако забележите системни покачвания в стойностите, непременно се консултирайте с лекар.   

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.