Дълбоката венозна тромбоза (ДВТ) може да започне без никакви симптоми и бързо да се превърне в животозастрашаващо състояние.
Това е социално значимо заболяване, при което се формира тромб в лумена на вена на дълбоката венозна система. Едно от сериозните усложнения е белодробната емболия, която може да причини дори смърт. Честотата на ДВТ е висока и нараства с възрастта, като по-често са засегнати жените.
„Дълбоката венозна тромбоза не винаги идва с предупредителни знаци. Ето защо е толкова важно да знаете риска и да предприемете стъпки, за да я предотвратите”, казва съдовият хирург д-р Стефани Салцберг за healthnewsclub и дава следните съвети:
Бъдете активни – дългите периоди на седене, независимо дали на бюрото, или по време на пътуване, могат да забавят циркулацията на кръвта. Опитайте се да станете и да се раздвижите поне веднъж на час. Движението е един от най-лесните и най-добри начини да намалите риска от образуване на кръвни съсиреци.
Носете компресивни чорапи. Цял ден на крака? Компресивните чорапи са вашият нов най-добър приятел. Те прилагат лек натиск върху краката и глезените ви, подобрявайки притока на кръв към сърцето, помагат за намаляване на подуването и дискомфорта. Ако летите, обуйте ги, преди да тръгнете към летището.
Внимавайте за хидратацията. Водата помага на кръвта ви да не стане прекалено гъста. Помнете обаче, че не всички течности са еднакви. Кофеинът и алкохолът дехидратират и може да повишат риска от съсиреци.
Поддържайте здравословно тегло. Допълнителното тегло оказва допълнителен натиск върху вените на краката ви, което може да повлияе на кръвообращението.
Откажете пушенето. Ако имате нужда от друга причина, за да спрете да пушите или цигарите, това е. Пушенето е основен предотвратим рисков фактор за ДВТ.
Погледнете лекарствата си. Някои лекарства – включително хормони или някои лечения на рак – могат да увеличат риска от съсиреци.
Симптоми на ДВТ
Симптомите на Дълбоката венозна тромбоза се появяват само при около половината от хората с това състояние, пише healthline. Хората може да не разберат, че имат ДВТ, докато не преминат спешно лечение за белодробна емболия (кръвен съсирек в белия дроб).
Белодробна емболия може да възникне, когато съсирек се премести от ръката или крака в белия дроб. Когато артерия в белия дроб се запуши, това е животозастрашаващо и изисква спешна помощ.
Все пак честите симптоми включват:
- Подуване на стъпалото, глезена или крака, обикновено от едната страна.
- Спазми в засегнатия крак, които обикновено започват в прасеца.
- Силна, необяснима болка в крака и глезена.
- Област от кожата, която се чувства по-топла от кожата в околните области.
- Кожата над засегнатата област става бледа, червеникава или синкава в зависимост от тена на кожата.
Хората с ДВТ на горните крайници или кръвен съсирек в ръката може да не изпитат симптоми. Все пак те може да са:
- Болка във врата
- Болка в рамото
- Подуване на ръката
- Син или по-тъмен цвят на кожата
- Болка, която се движи от ръката към предмишницата
- Слабост в ръката
Причини и рискови фактори
ДВТ се причинява от кръвен съсирек. Съсирекът блокира вена, предотвратявайки правилната циркулация на кръвта в тялото ви. Различни фактори могат да доведат до дълбоката венозна тромбоза или да увеличат риска от развитието й. Те включват:
Нараняване: Увреждането на стената на кръвоносен съд може да стесни или блокира кръвния поток. В резултат на това може да се образува кръвен съсирек.
Хирургия: Кръвоносните съдове могат да бъдат увредени по време на операция, което да доведе до развитие на кръвен съсирек. Почивката на легло с малко или никакво движение след операция също може да увеличи риска от развитие на кръвен съсирек.
Намалена подвижност или бездействие: Когато седите често, като например по време на дълъг полет, кръвта може да се събере в краката ви, особено в долните части. Ако не можете да се движите за продължителни периоди, кръвотокът в краката ви може да се забави. Това може да доведе до образуване на съсирек.
Някои лекарства: Някои лекарства увеличават шансовете кръвта ви да образува съсирек. Те включват противозачатъчни хапчета, лекарства за хормонална терапия, глюкокортикоиди и антидепресанти.
Възраст: ДВТ все още може да се появи на всяка възраст, но честотата нараства в по-напреднала възраст. Само 1 на 10 000 души на възраст под 20 години получават ДВТ, но сред тези на възраст над 80 години това е 1 на 100.
Травма: Нараняване, което уврежда вените ви, като фрактура на кост, може да доведе до образуване на кръвен съсирек.
Затлъстяване: Наднорменото тегло може да окаже по-голям натиск върху краката и вените.
Бременност: Тя увеличава риска от ДВТ. Всъщност, бременните жени са 5-10 пъти по-склонни да развият дълбока венозна тромбоза.
Фамилна анамнеза: Наличието на роднини, които са имали ДВТ, може да направи по-вероятно да го получите.
Катетър: Поставянето на катетър във вена може да увеличи вероятността от образуване на кръвен съсирек.
Тютюнопушене: Това несъмнено е свързано с по-висок риск от ДВТ.
Наследствени нарушения на кръвосъсирването: Наличието на нарушение на кръвосъсирването ви прави по-податливи на ДВТ.
Рак: Наличието на рак на панкреаса, белия дроб, стомаха или мозъка, както и други видове рак, ви излага на риск от ДВТ, особено ако сте подложени на химиотерапия.
Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.