Кой не би искал да остане вечно млад, да се радва на добро здраве и да се наслаждава на прекрасен живот?! За съжаление обаче не бихме могли да върнем времето назад и стареенето е процес, който ни връхлита във всяка следваща минута.
Джогинг или бягане в парка – вие избирате
Неотдавнашно изследвание на Националната медицинска библиотека на САЩ показва, че джогингът или бягането в продължение на поне 75 минути седмично могат да осигурят значително предимство при клетъчното стареене, което се измерва чрез дължината на теломерите – окончанията на хромозомите и най-важни „маркери“ на биологичното стареене.
По-дългите теломери са предпоставка за по-дълъг живот, а здравословният начин на живот е свързан с по-дългите теломери. Въпросното проучване изследва връзката между времето, прекарано в джогинг или тичане всяка седмица, и дължината на теломерите на левкоцитите (LTL) при 4458 произволно избрани възрастни в САЩ.
Изследваните лица, отговарящи на препоръките за интензивна активност, са имали 189 базови двойки по-дълги теломери, което се равнява на 12-годишно (теломерите се скъсяват с ~15,6 базови двойки на година поради стареенето) предимство в биологичното стареене спрямо лицата, които не бягат.
Скъсените теломери се свързват с повишен риск от заболявания, свързани с възрастта, като сърдечносъдови заболявания, диабет и някои видове рак. Енергичната физическа активност, каквато е джогингът, не само укрепва цялостното здраве, но може да играе роля и в забавянето на процеса на биологично стареене на клетъчно ниво.
Силови тренировки за по-млад организъм
Друго изследване, публикувано в Biology, показва значителна връзка между редовните силови тренировки и намаленото биологично стареене (отново измерено чрез дължината на теломерите).
Проучването включва национално представителна извадка от 4814 възрастни в САЩ на възраст 20-69 години и изследва връзката между честотата на силовите тренировки и дължината на теломерите (основен биомаркер за клетъчно стареене).
Резултатите
Възрастните, участващи в ≥90 минути силови тренировки на седмица, имат теломери, които са средно с 60,3 базови двойки по-дълги от тези, които НЕ практикуват силови упражнения.
Това удължаване на теломерите съответства на приблизително 3,9 години „намалено биологично стареене“.
Наблюдава се линейна зависимост, като всяко 10-минутно увеличение на седмичното време за силова тренировка се свързва с 6,7 базови двойки по-дълги теломери.
За силови тренировки се определят упражнения, сред които вдигане на тежести или упражнения със собствено тегло. Въпросните упражнения са групирани в следните категории – Никакви (
И все пак има някои уточнения
Въпреки че несъмнено резултатите от двете изследвания са изключително интересни, важно е да се отбележат някои уточнения относно дължината на теломерите:
Тъканна променливост: Теломерите на левкоцитите отразяват дължината на теломерите в белите кръвни клетки, които може да не отразяват дължината на теломерите в други тъкани.
Начинът на живот, стресът и остри или хронични състояния като възпаление могат да повлияят на измерванията на теломерите.
Скъсените теломери се свързват със стареенето и риска от заболявания, но точните причинно-следствени връзки остават неясни.
Ползите от упражненията и как те влияят на стареенето
Ползите от различните физически упражнения за предотвратяване и дори контролиране на някои хронични заболявания, които могат да повлияят на дълголетието, са доказани във времето. Но специалистите в тази област допълват още някои важни подробности.
Ето някои важни взаимовръзки между извършването на физически упражнения и стареенето:
Упражненията укрепват имунитета
В проучване сред възрастни (на възраст 55-79 години), които извършват дългогодишни рутинни упражнения, изследователи от Кралския колеж в Лондон и Университета в Бирмингам установили, че те имат имунната система на много по-млади хора. Всички участници в проучването карали колело почти всеки ден за развлечение.
„Орган, наречен тимус, който произвежда имунни клетки, наречени Т-клетки, започва да се свива от 20-годишна възраст и произвежда по-малко Т-клетки. В това проучване обаче тимусите на велосипедистите произвеждат толкова Т-клетки, колкото и тези на по-млад човек“, се цитира в проучването.
Упражненията поддържат мозъка млад
„По-добро настроение, по-добра енергия, по-добра памет, по-добро внимание.“ Това коментира неврологът и писател Уенди Сузуки, след като започва да посещава редовно фитнес зала. В нейната лекция „Ползите от упражненията за мозъка”, тя нарича физическите активности „най-трансформиращото нещо, което можете да направите за мозъка си днес“.
Но какво да кажем за стареенето? Могат ли упражненията да забавят стареенето на мозъка? Изследванията показват не само, че може, но и че умерените до интензивни упражнения могат да забавят стареенето с 10 години.
Проучване сред 876 души на средна възраст 71 години показа, че с течение на времето участниците, които са извършвали физическа активност минимално или изобщо не са, са имали по-голям умствен спад от тези, които са се занимавали с умерени или интензивни тренировки.
Как да се наслаждавате на физическите упражнения, докато остарявате
Макар че голяма част от изследванията на стареенето и физическите упражнения се фокусират върху възрастни с дългосрочни фитнес навици, експертите твърдят, че никога не е късно вие също да получите подобни резултати вследствие на физическа активност.
„Стареенето е физиологичен процес, който може да бъде повлиян към по-добро (забавяне) или към по-лошо (ускоряване)“, пишат авторите на научното изследване Anti-Aging Through Fitness Enhancement.
„Най-новите научни изследвания показват, че редовно и подходящо практикуваните физически упражнения с цел подобряване на физическата форма са най-добрият начин за забавяне или дори предотвратяване на последиците от стареенето. Такива упражнения винаги носят ползи, независимо от възрастта, пола, здравето или физическото състояние на човека, който ги практикува."
Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.