Усмивката е израз на отношението ни към околния свят. Тя е емоционален инструмент, който взаимодейства с околните, разкрива личните ни предпочитания и ни носи чувство на удовлетворение.
Ослепителната усмивка е мощно оръжие и извор на самоувереност. Как да я постигнем и запазим за дълго ще разгледаме в компанията на специалния ни гост в „Подкаст за здраве“.
Коя е д-р Антония Николова?
Тя е дентален лекар. Завършва с отличие „Дентална медицина“ в Медицински университет – Пловдив. Работи в областта на дигиталната дентална медицина. От две години е част от екип за развитие на международен софтуер, подпомагащ дигитализацията на работния процес.
Какво включва комплексният подход за здрава усмивка?
„На първо място по важност в комплексния подход е личната орална хигиена“, заявява в „Подкаст за здраве“ стоматологът д-р Антония Николова.
Тя пояснява, че преди започването на каквато и да е терапия, пациентът трябва да премине през извършването на професионално орално почистване. Едва когато стоматологът е убеден, че той може да се грижи правилно за своите зъби, се преминава към същинското лечение на проблема. И добавя, че процедурата се обезсмисля напълно, ако пациентът не поеме инициативата да се грижи самостоятелно за своето дентално здраве.
„Зъбите трябва да се мият коректно, т.е. да се мие правилната част от зъба, която не е долната – режещият ръб, а частта, където свършва венецът и започва зъбът“, споделя специалистът. По думите ѝ, това е най-податливата и чувствителна част и затова е важно тя да се почиства правилно. Дали ще използваме механична или електрическа четка – няма никакво значение, стига да мием зъбите си по препоръчания начин. „Определено с електрическа четка по-лесно се премахва плаката, но с механична също е възможно и то много добре“, пояснява д-р Николова.
„Втората стъпка в комплексното лечение е разговорът с пациента относно неговите желания. Всеки има различни виждания, така че най-важно е какво е желанието на пациента. Следващата стъпка е да преценим дали това желание е реално осъществимо“, казва експертът.
Важно е да знаем, че усмивката се състои от зъбите, меките тъкани, устните и други структури. В тази връзка е добре да знаем, че често възпроизвеждането на усмивка по снимка от интернет с анатомична точност е невъзможно. В практиката си д-р Николова залага на индивидуален подход спрямо пациентите и детайлно разглеждане на всеки отделен случай.
„Целта ми е да въвлека пациента така, че той да се чувства като част от цялото лечение“, обобщава денталният специалист.
Каква е ролята на технологиите в съвременната стоматология?
Иновациите в денталната медицина скъсяват дистанцията в опита, вижданията и желанията на стоматолога и пациента.
Чрез новите методи за визуализация пациентът може да види как ще изглежда усмивката му след провеждането на терапията, както и да получи по-детайлна информация за интервенциите, които ще бъдат извършени, и начина на тяхното осъществяване. „Мога да покажа на пациента съвсем реално как той би изглеждал накрая“, коментира възможностите на нововъведенията в стоматологията д-р Николова.
Защо фасетите са толкова популярни?
Едно от предимствата на поставянето на фасети е, че те са по-щадящи в сравнение с короните. Сред предимствата на фасетите са техните здравина и стабилност.
„Някои изследвания показват, че здравината на зъб с фасета е малко по-голяма от тази на естествения зъб“, разкрива д-р Антония Николова. А при необходимост от премахване на вече поставени фасети, днес са налични специални лазери, с чиято помощ тази процедура се извършва по лесен и безопасен начин.
Важно е да се отбележи, че зъбът под фасетата може да се разболее. Фактори за това са:
- неправилно първоначално поставяне на фасетите;
- неспазване на добра орална хигиена;
- развитие на кариес и др.
„Ако се случва нещо под самата фасета, тъй като тя е изключително тънка, веднага се появява едно оцветяване, което е видимо с просто око“, казва д-р Николова. Именно тази разлика е основната причина пациентите да посетят своя стоматолог. В някои случаи, например при развитие на кариес, основен индикатор за наличие на проблем може да бъде болката.
Фасетите имат срок на годност – те стареят, но много по-бавно от естествените зъби. Може да се каже, че промените, които засягат структурата на фасетата, се случват много плавно във времето.
Цялото интервю с д-р Антония Николова пред Ралица Стефанова гледайте във видеото.