Въпреки че не можем да спрем процеса на остаряване, ние все пак можем да отложим във времето част от физиологичните промени, които издават истинските ни години. Саркопенията е един от тези признаци, пише американският здравен сайт WebMD.
Това е процес на изгубване на мускулна маса, който най-ясно се забелязва при хората над 50-годишна възраст. Той обаче може да бъде забавен чрез промяна на хранителния режим и редовни физически упражнения.
Саркопенията буквално означава „липса на плът“. Това състояние се свързва с възрастта и мускулната дегенерация, която засяга минимум 10% от хората в предпенсионна възраст. Всъщност, след като навърши 40 години, човек започва да губи средно на година по около 3% от мускулната си маса.
В началото този процес е незабележим, но след време саркопенията може да ограничи способността за извършване на множество рутинни дейности, обясняват специалистите. За съжаление, това състояние също така може да съкрати значително продължителността на живота.
Саркопенията се причинява от дисбаланс между сигналите за растеж на мускулните клетки и сигналите за тяхното „умиране“. Процесите на клетъчен растеж се наричат анаболизъм, а тези на клетъчно разграждане – катаболизъм. Хормоните на растежа действат заедно с ензими, за да запазят стабилността на мускулите чрез цикъла на растеж. Така те се справят със стреса или нараняванията, които ги разрушават. Тези два цикъла се завъртат така, че винаги да се постига баланс и мускулите да запазят своята сила във времето.
Въпреки това, в процеса на стареене тялото става резистентно към нормалните сигнали за растеж, нарушавайки този баланс. След 50-годишна възраст по-често се наблюдава катаболизмът (загубата на мускулни клетки), за сметка на анаболизма (възстановяването на мускулните клетки).
Най-общо казано, има четири фактора, които ускоряват загубата на сила. Въпреки че стареенето е най-честата причина за саркопения, трябва да се спомене, че има и други фактори, които също предизвикват дисбаланс между анаболизма и катаболизма.
Обездвижването, до което най-често води заседналият начин на живот, също е сериозен фактор за развитието на саркопения, уточняват медиците. По думите им, излежаването на дивана или залежаването в леглото след тежко нараняване или заболяване доста често води до бърза загуба на мускулна маса.
За съжаление, много често тези по-дълги периоди на обездвижване често се превръщат в порочна практика, от която човек трудно намира сили да излезе. Колкото по-голяма е загубата на мускулни клетки, толкова по-сериозна е умората, а това затруднява връщането към нормалната активност, категорични са специалистите.
Начинът на хранене, и по-специално лошо балансираната диета, е третата причина за слабост след напредването на възрастта и обездвижването. Липсата на достатъчно протеини в менюто почти винаги води до загуба на тегло и намаляване на мускулната маса. За съжаление, нискокалоричните и нископротеиновите диети се срещат най-вече при възрастните хора, при които и без друго има дисбаланс между анаболизъм и катаболизъм.
Остаряването променя вкуса в устата. Освен това пенсионерите имат проблеми със зъбите и венците, с преглъщането и т.н. Това означава, че те консумират предимно брашнени каши, попари и други пасирани храни, в които има повече въглехидрати, отколкото протеини. А медиците препоръчват точно обратното – пенсионерите трябва да си осигурят поне 25-30 грама белтъчини на хранене, което означава, че трябва да хапват и месо.
Хроничните инфекции също са проблем за мускулатурата. След нараняване или заболяване, възпалението изпраща сигнали до тялото да „почисти умрелите клетки“ и след това да възстанови увредените участъци. Когато обаче инфекцията се задържи твърде дълго в тялото, това води до нарушаване на естественото равновесие между анаболизъм и катаболизъм, което пък от своя страна води до загубата на мускулатура.
Има едно изследване, в което били наблюдавани пациенти с продължително възпаление, дължащо се на хронична обструктивна белодробна болест (ХОББ). След няколко години, в които тези хора били подлагани на различни лабораторни тестове, станало ясно, че имат съществено намаляване на мускулната маса.
Медиците дават и други примери за заболявания, които причиняват дълготрайно възпаление в организма – като например ревматоиден артрит, болест на Крон, улцерозен колит, лупус, васкулит, тежки изгаряния, туберкулоза и т.н. Проучване, проведено сред 11 249 пенсионери, установи, че кръвните нива на т.нар. С-реактивен протеин (индикатор за възпаление) много ясно предсказват наличието на саркопения.
Тежкият стрес е друг фактор, отключващ загубата на сила с напредването на възрастта. За съжаление, има множество други състояния, които увеличават натиска върху организма. Например, хора с хронично чернодробно или сърдечно заболяване почти винаги развиват и саркопения. Същото важи и за бъбречните проблеми, които не се лекуват своевременно. До отпадналост и „стопяване“ на мускулите се стига и при химиотерапия и лъчетерапия, уточняват лекарите.
Как обаче човек да разбере достатъчно рано дали страда от саркопения, за да вземе необходимите мерки? Това е един от доста често задаваните въпроси. Ето защо специалистите обясняват, че има няколко ранни признака, за които всички хора трябва да следят. Те включват слабост в ръцете и краката, както и затруднения при извършването на обичайни дейности – като например повдигането и преместването на стол, изпускането на чиния и т.н.
Намалената сила обаче може да се прояви и по други начини, включително ходенето по-бавно, по-лесното изморяване и понижаването на интереса към различни активности. Плавното отслабване, без зад този процес да се крие онкологично или друго заболяване, също може да бъде признак на саркопения, уточняват още медиците.
И допълват, че всички изброени сигнали могат да се появят и при други заболявания. Но все пак, ако човек забележи един или повече от тях, най-добре би било да обсъди това с личния си лекар. Ако се налага, той ще го насочи към съответните изследвания и специалисти.
За да не се стигне до тотално обездвижване или пък дълги и досадни терапии, всеки човек над 40-годишна възраст трябва да вземе някои мерки за отлагане на саркопенията във времето. Естествено, най-добрият начин за това е да се поддържа активността на мускулите чрез:
- аеробни упражнения (колоездене или джогинг),
- тренировки за сила (вдигане на гири или дърпане на специални тренировъчни ластици) и за баланс (йога)
Според специалистите е необходимо да се спортува между два и четири пъти седмично по 30-40 минути. Така се стимулират хормоните, които участват в процеса по анаболизъм.
Извън двигателната активност обаче трябва да се обърне внимание и на храненето. Желателно е в менюто да има достатъчно калории, протеини, витамини и минерали. Протеините в диетата са директен сигнал за изграждането и укрепването на мускулните влакна.
Недостигът на витамин D също се свързва със саркопенията, въпреки че причините за това не са напълно изяснени. Приемането на хранителни добавки, обогатени с този витамин, може да увеличи мускулната сила на пенсионерите и да намали риска от падане на улицата. За съжаление, все още не е ясно каква точно е оптималната доза витамин D, но тъй като той се получава най-добре при излагането на слънце, медиците съветват хората да прекарват повече часове навън, особено през пролетта.
Омега-3 мастните киселини са друг хранителен елемент, от който възрастните имат голяма нужда. Консумирането на морски дарове или приемът на хранителни добавки ще увеличи значително мускулната маса, категорични са диетолозите. Те цитират едно скорошно изследване сред 45 жени, които приемали ежедневно по 2 грама рибено масло и спортували по 30 минути. Резултатите категорично доказали, че това повишава мускулната сила.
Креатинът пък е малък протеин, който обикновено се произвежда в черния дроб и подпомага процеса по образуването на нови мускулни клетки. Въпреки че тялото произвежда достатъчно от него, за да се предпази човек от недостиг, той може да наблегне на месото в менюто си, но без да прекалява с него. Естествено, креатинът би могъл да се попълни и чрез прием на хранителни добавки. Дневната препоръчителна доза е около 5 грама, допълват специалистите.
Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.