Витамин D, наричан “слънчевия витамин”... Знаем ли всичко за този стероиден хормон, който може да влияе на над 2000 гена в човешкия организъм. От здравината на костите и зъбите, до предпазването от заболявания, сред които диабет и някои видове рак. Витамин D дори регулира способността на организма ни да се бори с инфекции и хронично възпаление.
И още - витамин D е ключов за развитието и поддържането на костната ни система, благоприятства имунната система, жлезите и кръвообращението. Някой учени свързват недостига на витамин D с по-голям риск от рак на гърдата и дебелото черво, а други намират корелация между нивата му и риска от множествена склероза.
Според ново проучване обаче той може да подобри и здравината на мускулите.
Анализ от ефекта на витамин D върху мускулната маса
Чрез нови технологии учените са изследвали активните и неактивни нива на витамин D заедно с влиянието им върху мускулната сила. Самият витамин независимо дали във формата на D2 или D3 е биологично неактивен, докато не се активира от две ензимни реакции - едната в черния дроб, другата в бъбреците.
Д-р Заки Хасан-Смит от Университета в Бирмингам обяснява процедурата в новото изследване, публикувано в medicalnewstoday.com: “Предишни проучвания са тествали неактивните форми на витамин D в кръвоносната система, за да измерят недостига му. Сега успяхме да разработим нов метод, с който да следим различната форма на витамин D, заедно с обстойни тестове върху телесния състав, функцията на мускулите и силата на мускулните гени.”
Екипът му базира заключението си върху изследване на нивата на витамин D на 116 здрави души на възраст от 20 до 74 години, от които 79 жени и 37 мъже, в Националния институт за здравни изследвания (NIHR)-Wellcome Trust Clinical Research Facility в болница “Кралица Елизабет” в Бирмингам.
При тях са измерени също така телесната мазнина и “чистата телесна маса”, получена чрез изваждането на мазнините от общото тегло. Резултатите са публикувани в списанието PLOS One.
Проучването сочи, че с напредване на възрастта се наблюдава сериозен спад в мускулната функция, т.е. дефицитът на витамин D е свързан и с немалка загуба на мускулна маса и сила (т.нар. саркопения).
С оглед на горепосоченото съществува значителен интерес към това дали витамин D може да има роля за подобряване на продължителността на живота, подобряване на здравето и запазване на мускулната сила.
Суплементирането с витамин D може да подобри функцията на мускулите
Учените открили, че жените в добро здраве и с по-ниски нива на тебесна мазнина са с по-малък риск от високи нива на неактивен витамин D - главния белег за недостиг на този витамин. И обратното, жените с по-високи нива на телесна мазнина, са с повече неактивен витамин D.
И макар, че това подсказва за връзка между него и физическото състояние, активната форма на витамин D, не е свързана с мазнините в тялото. Вместо това нивата му били свързани с чистата маса. Хората с повече чиста маса и мускулна маса, имали по-високи нива на активен витамин D. Това предполага, че той подпомага за оптимизирането на мускулната сила.
Д-р Хасан-Смит обяснява откритието, което повтаря по-стари анализи за връзката между липсата на мускулна маса и ниски нива на витамин D по следния начин: „Като разгледахме различните форми на едно и също проучване, може да заключим, че връзката е много по-сложна, отколкото се знаеше досега. Може би телесната мазнина е свързана с повишените нива на неактивен витамин D, но ниската такава е ключът към повишаването на нивата на активен витамин D. Важно е да се разбере цялостната картина и причинно-следствените механизми, за да разберем как да повишим мускулната си сила чрез суплементиране с витамин D.”
В проучването се твърди, че горната асоциация не е открита при мъжете и в бъдеще предстои да се анализира дали причината за това е само биологична. „Разбираме добре как витамин D подобрява силата на костите, но има още много работа по това как действа върху мускулите. В глобален план имаме сериозни проблеми със затлъстяване и застаряване на населението и затова е много важно да оптимизираме функционирането на мускулите”, завършва д-р Хасан Смит.
Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.