Паданията: Страхът на милиони възрастни хора – превенция и причини

Ще намалите риска от падания, ако останете физически активни, тествате очите и слуха си и посещавате редовно лекаря си
Стефан Ралчев
Стефан Ралчев
Паданията: Страхът на милиони възрастни хора – превенция и причини

Един от най-честите страхове за хората в по-напреднала възраст е страхът от падания. Според данни на Центъра за контрол и превенция на заболяванията в САЩ, приблизително 36 милиона възрастни годишно имат различни проблеми след падания.

За съжаление, с напредване на възрастта рискът от падания се увеличава. Паданията сред възрастни – на и над 65 години, са причинили над 38 000 смъртни случая през 2021 г., което ги прави водещата причина за смърт от нараняване за тази група.

Паданията са заплаха за здравето на възрастните хора (разглеждаме като такива хора на 65 и повече години) и могат да намалят способността им да останат независими. Въпреки това можете да намалите вероятността от падане или да помогнете на любим човек да предотврати такова.

Какви са причините, както и най-добрите начини за предотвратяване на падания при възрастните хора, разработва HelpGuide.  

„Страхът от падания определено може да повлияе на самочувствието на човек. Това важи особено за възрастните хора, които свързват своята безопасна мобилност с независимостта“, казва Айрис Уайхлер, клиничен социален работник и адвокат в Чикаго, Илинойс.

Защо превенцията е важна

Паданията са водещата причина за фатални и нефатални наранявания сред възрастните хора. Те могат да доведат до психологически стрес, намалена подвижност и повишен страх от последващи такива (а е доказано, че над 70% от възрастни хора, които вече са преживели падане, попадат в нова подобна ситуация).

Снимка: Istock.com

Освен това, финансовото бреме, включително медицински разходи и разходи за рехабилитация, може да постави значително напрежение върху тях. Според Центъра за контрол и превенция на заболяванията 50 милиарда долара се харчат годишно за медицински разходи, свързани с падания на възрастни хора.

„Възрастните хора, които запазват своята независимост, често съобщават за по-високи нива на щастие, удовлетворение и общо психическо благополучие. Те чувстват, че имат по-добър контрол над живота си, което е силен фактор в борбата с чувството на безпомощност или депресия”, твърди Райън Султан, психиатър и медицински директор на Integrative Psych.

Какво причинява паданията

Нито един фактор не увеличава вероятността човек да падне.

Вместо това повечето падания са резултат от комбинация от причини, като например:

Някои лекарства: Един от най-често срещаните причини за падания сред по-възрастните хора са страничните ефекти от определени лекарства - замайване, сънливост или ниско кръвно налягане. Този тип лекарства често са антидепресанти, успокоителни, лекарства за кръвно налягане и лекарства, които засягат баланса и координацията.

Загубата на мускулна маса с възрастта: За повечето хора естественият процес на стареене води до загуба на мускулна маса и намалена костна плътност, което компрометира силата и стабилността. Този свързан с възрастта спад на мускулната маса може също да повлияе на баланса и координацията, правейки възрастните хора по-податливи на падания. 

Странични смущения от околната среда: Разхвърляните жилищни помещения, неравните подове, неадекватното осветление и липсата на перила са често срещани опасности, които могат да доведат до спъване и падане.

Когнитивно увреждане: Състояния, които засягат когнитивната функция, като деменция и болестта на Алцхаймер, увеличават риска от падане. Нарушената преценка, объркването и трудностите с пространственото усещане допринасят за по-голяма вероятност от падане.

Състояния, засягащи равновесието: Хроничните здравословни състояния като диабет могат да повлияят на сетивното възприятие и функцията на нервите, засягайки равновесието и увеличавайки риска от падане. Неврологичните разстройства, проблемите с вътрешното ухо и лошото зрение също играят роля в нарушаването на баланса.

Проблеми с краката: Проблеми, свързани с краката, като невропатия, артрит и неподходящи обувки, допринасят значително за паданията.

Дехидратация или недохранване: Недостатъчната хидратация и лошото хранене могат да доведат до слабост, замаяност и умора, повишавайки риска от падане. Поддържането на подходяща хидратация и хранене може да подобри цялостното здраве и да намали вероятността от падане.

Стратегии за предотвратяване на паданията

Стратегиите за предотвратяване на паданията са строго индивидуални за почти всеки човек. Това, което дава резултат при един, далеч може да не е идеално за друг, а понякога комбинирането на различни стратегии дава най-добрия резултат.

Все пак има съвети, които може да следва всеки, изложен на по-висок риск:

Останете физически активни: Упражненията помагат на мускулите да останат силни и насърчават гъвкавостта на ставите и сърдечно-съдовото здраве. Физическата активност също подобрява баланса и координацията – ключови елементи за предотвратяване на падания. Насърчаването на по-възрастни хора да участват в дейности, като ходене, плуване или друг вид спорт, повишава способността им да се движат по-безопасно.

Снимка: БГНЕС

Изпълнявайте упражнения за баланс и сила: Целенасочените упражнения за подобряване на баланса и силата са от първостепенно значение за предотвратяване на падания. Укрепването на мускулите на долната част на тялото, включително тези на краката и бедрата, подобрява стабилността. Упражненията за баланс, като стоене на един крак или стъпване от пета на пръсти, помагат за подобряване на координацията.

Защитете дома си: Предотвратяването на падане включва адаптиране на домашната среда, за да бъдат елиминирани потенциалните опасности. Премахване на дребни предмети, закрепване на килимите и осигуряване на добре осветени коридори, могат да бъдат в полза на застрашения човек.

Тествайте очите и слуха си: Сензорните увреждания значително допринасят за риска от падане, особено на зрението и слуха. Редовните прегледи на очите и слуха могат да помогнат за ранното откриване на проблеми, позволявайки навременна интервенция. Коригирането на проблеми със зрението чрез предписани очила и справянето със слуховите проблеми със слухови апарати намалява вероятността от инциденти.

Разучете страничните ефекти на лекарствата си: Разбирането на потенциалните странични ефекти на лекарствата е важно за предотвратяване на падания.

Използвайте помощни устройства: Помощните устройства могат да подобрят мобилността и да предотвратят падане. Това са бастуни, щеки, проходилки, които осигуряват допълнителна подкрепа, особено за хора с проблеми с равновесието или походката.

Посещавайте редовно лекаря си: Рутинните прегледи на физическото, психическото и когнитивното здраве са незаменими при превенцията на паданията. Идентифицирането на основното здравословно състояние или промени в него позволяват навременни интервенции. Лекарите могат да помогнат изключително много, когато са запознати навреме със състоянието на своя пациент.

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.