Еректилната дисфункция (ЕД) ви прави неспособни да постигнете или задоволително да поддържате ерекция. Това състояние може да бъде временно или хронично (продължително) и може да има различна тежест.
Може да имате проблеми с получаването на ерекция, когато искате, може да постигнете ерекция, но да имате проблеми с поддържането й за пълноценен секс, а е възможно и да сте напълно неспособни да получите ерекция.
Еректилната дисфункция не е нормална част от стареенето, но е по-често срещана сред мъжете над 75-годишна възраст. Около 5% от мъжете имат пълна ЕД още на 40-годишна възраст и този процент нараства до 30-40% при мъже на 80 или повече години.
Като се има предвид това разпространение и ефектът, който ЕД може да има върху качеството на живот, правилната диагноза е от решаващо значение.
Лекарите и по-специално уролозите, обикновено извършват оценка и поставят диагноза. Те ще прегледат симптомите, ще проверят психичното здраве и ще извършат клинични прегледи.
Медицинска и сексуална история
Ерекцията възниква, когато пенисът се напълни с кръв, което го прави твърд. Широка гама от лични навици и здравословни състояния могат да причинят проблеми с ерекцията, което води до еректилна дисфункция (ЕД).
Употребата на тютюн, алкохол или наркотици може да доведе до ЕД. Наднорменото тегло или затлъстяването, диабет тип 2 или сърдечносъдовите (на сърцето и кръвоносните съдове) заболявания също могат да повишат риска от това състояние.
Други навици и състояния, които могат да повишат риска от еректилна дисфункция, включват:
- Липса на физическа активност
- Атеросклероза, втвърдяване на артериите
- Хипертония (високо кръвно налягане)
- Хронично бъбречно заболяване
- Множествена склероза, хронично автоимунно заболяване, което атакува нервната система
- Болест на Пейрони, изкривяване на пениса
- Усложнения при лечението на рак на простатата, като нараняване или странични ефекти от лъчева терапия
- Физическо нараняване на пениса, гръбначния мозък, пикочния мехур, простатата или таза
- Усложнения при рак на пикочния мехур
- Странични ефекти на лекарства за кръвно налягане, антидепресанти, транквиланти, потискащи апетита и други
- Стрес, безпокойство, ниско самочувствие и други състояния на психичното здраве
- Страх от сексуален провал, чувство за вина около секса
Вашият лекар ще вземе предвид вашата медицинска история. Въпреки че е трудно да се говори за проблеми, свързани със сексуалния живот, от първостепенна важност е да разкажете за него. Като част от диагностика на еректилна дисфункция специалистът може да попита за:
- Колко уверени се чувствате в способността си да постигнете и поддържате ерекция
- Колко често успявате успешно да правите секс докрай
- Колко сте доволни от секса, когато го правите
- Колко често можете да постигнете оргазъм по време на секс или мастурбация
- Какви лечения, операции или наранявания сте имали, които засягат областта на слабините
- Вашите диетични и физически навици
- Всеки алкохол, употреба на незаконни наркотици или пушене
Физически преглед
За да открие физически причини за еректилна дисфункция, лекарят извършва физически преглед. Това може да включва няколко стъпки:
- Докосване на пениса, за да види дали сетивните нерви работят – липсата на чувствителност показва нервен проблем.
- Визуална оценка на пениса за обезцветяване или други признаци на проблеми, като изкривяване, показващо болестта на Пейрони (развитие на белег в част от тялото на пениса).
- Проверка на вашето кръвно налягане, пулс и други – за признаци за евентуални проблеми с кръвообращението или други здравословни проблеми.
- Оглед на тялото за развитие на гърдите или излишно окосмяване по тялото, което може да е признак на хормонален дисбаланс или ниски нива на тестостерон.
Психологическа оценка
Наред с физическите причини, психичните проблеми, като депресия и тревожност, също могат да причинят или да допринесат за еректилна дисфункция. В някои случаи ЕД може също да доведе до проблеми с психичното здраве. Като се има предвид тази връзка, оценката на психологическото и психичното здраве често е голяма част от диагнозата на ЕД.
Това обикновено включва отговаряне на въпроси относно вашите чувства и поведение, свързани със секса и като цяло.
Лабораторни и клинични изследвания
Много заболявания могат да допринесат за еректилна дисфункция, включително диабет тип 2, хипогонадизъм (недостатъчно производство на полови хормони) или бъбречна недостатъчност. Изследователите са установили, че между 35-70% от хората с диабет тип 2 изпитват еректилна дисфункция.
За да идентифицира този тип причина, вашият лекар може да вземе кръвни проби и да ги изпрати в клинична лаборатория за оценка.
Тестовете, които могат да използват, включват:
Тест за глюкоза на гладно: Този тест измерва нивата на глюкоза (захар) в кръвта след гладуване в продължение на най-малко осем часа. Може да помогне за откриване на диабет (неспособност за разграждане на захарите).
Тест за нива на тестостерон: Няколко кръвни теста помагат да бъдат определени нивата на тестостерон – основния мъжки полов хормон. Ниските нива могат да причинят ЕД, намалено сексуално влечение, безплодие и други симптоми
Липиден профил: Този тест измерва нивата на липидите в кръвта, като общ холестерол, липопротеин с ниска плътност (LDL) или „лош" холестерол, липопротеин с висока плътност (HDL) или „добър" холестерол и триглицериди.
Образна диагностика
В някои случаи вашият лекар може да поиска да извърши образна диагностика на пениса, за да оцени кръвния поток. Това често включва цветен доплеров ултразвук, вид изображения, които разчитат на звукови вълни.
Може да се наложи допълнително инжектиране на лекарство за предизвикване на ерекция по време на прегледа. С подробни компютърни изображения специалистите могат да открият всички физически причини за състоянието.
Допълнителни прегледи
Няколко други теста, прилагани в клиника, болница или у дома, могат да помогнат да бъде оценено качеството и количеството на ерекцията. Те включват:
Тест за нощна ерекция: Това включва носенето на пластмасов пръстен или устройство за измерване на кръвния поток върху пениса през нощта. Тъй като мъжете имат средно 3-5 ерекции по време на сън, промените в пръстена или данните в устройството могат да измерват честотата и качеството на ерекциите.
Интракавернозна инжекция: С този тест доставчикът на здравни услуги инжектира лекарство в пениса или уретрата, което причинява ерекция. След това те оценяват колко кръв тече към пениса и колко дълго продължава.
Как да предотвратим еректилната дисфункция
Стратегиите за превенция на Еректилна дисфункция са свързани предимно с промени в начина на живот. Това включва:
Отказване от тютюнопушенето: Изследователите са установили, че пушачите са 1,5 до 3,1 пъти по-застрашени от ЕД.
Ограничаване на употребата на алкохол: Прекомерната употреба на алкохол е друг често срещан рисков фактор, тъй като се смята, че това може да увреди гладката мускулатура на каверната и околните нерви. Сериозното ограничаване или спиране на алкохола значително подобрява Еректилната дисфункция.
Овладяване на високото кръвно налягане: Установено е, че между 30 и 50 % от мъжете имат ЕД. Намаляването на приема на сол, подобряването на диетата и физическите упражнения заедно с лекарствата могат да помогнат за предотвратяване на състоянието.
Контрол на теглото: За превенция се препоръчват физически упражнения и промяна на диетата с цел сваляне на излишните килограми. Хората със затлъстяване са с 50 % по-застрашени от ЕД, отколкото тези със здравословно тегло.
Спиране на употребата на наркотици: Употребата на наркотици, като опиоиди (хероин, морфин), кокаин и амфетамини, е свързана с ЕД, особено в дългосрочен план.
Лечение на депресия: Сред мъжете с депресия 40% имат ЕД. Терапията, лекарствата и други средства за лечение на състоянието могат да помогнат.
Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.