Посещенията при лекар често са съпътствани от различни притеснения, които ни стресират допълнително в добавка към здравословните проблеми.

Често се питаме дали ще може да обясним ясно симптомите от страх, срам или неразбиране на медицинския жаргон. 

Как да си помогнете в такъв момент? Гардиън дава полезни съвети, сред които – да си водите бележки, да бъдете честни пред вашия лекар, както и… дори, че не е срамно да се разплачете! 

Бъдете откровени защо сте там

„Често хората отиват при личния си лекар с дълъг списък от неща, за които да говорят”, казва на база на опита си д-р Фари Ахмад, лектор на общопрактикуващи лекари в здравен център в Чешир. Ако изясните това в началото на срещата си, можете заедно да решите какъв е приоритетът.

Снимка: iStock

Започнете с: „Има три неща, за които искам да говоря с вас” – това дава на вас и на лекаря шанс да решите кое трябва да бъде приоритетно. Понякота и трите могат да бъдат обсъдени за 10 минути, но понякога има достатъчно време, за да разгледаме единия в детайли“, казва Ахмад.

Започнете с главния симптом

„Мозъците ни имат ефект на закотвяне (първото впечатление), при което третираме първата част от информацията, която се представя като най-важна. Ако най-важният симптом за някого е главоболие, струва си да се заемем с това, вместо първо да говорим за друг симптом”, коментира д-р Фей Бегети, специалист по неврология в болниците на Оксфордския университет. Според нея най-важният симптом не трябва да се оставя за края на прегледа.

Опитайте да не се срамувате

Колкото и да е трудно, опитайте се да преодолеете всяко неудобство, което изпитвате, докато обяснявате симптомите си. „Повечето лекари са виждали или чували всичко. Работя от 30 години, така че няма нищо неудобно. И всъщност понякога тези смущаващи симптоми са наистина важни, за да ми помогнат да разбера какво се случва”, казва Ахмад. 

Снимка: iStock

Изберете подходящи дрехи

Уверете се, че носите подходящо облекло, което да показва съответната част от тялото, съветва още Ахмад: „Ако идвате за коляното си, облечете се така, че прегледът да бъде лесен и да не се налага да събличате много слоеве дрехи.“

Използвайте собствения си език

„Моля пациентите да използват собствения си език. Това, в което един невролог е наистина добър, е да диференцира. Пациент може да каже, че има световъртеж, което е медицинска терминология. Но как го усещате. Имате ли чувството, че се въртите. Или се чувствате замаяни, сякаш сте на лодка. Понякога хората могат да използват един и същ език за доста различни усещания“, пояснява Бегети.

Бъдете честни

„Лекарите не ви съдят. Просто искаме да ви дадем най-добрия съвет. Ето защо е важно да сте открити за неща, като колко алкохол пиете, дали пушите, колко сте активни и какво ядете. Ако ни кажете, че пиете само две чаши седмично, а всъщност е бутилка на вечер, или заявите, че не пушите, когато го правите – ние работим с грешна информация. Колкото по-честен сте, толкова по-добре можем да ви помогнем”, казва Ахмад. 

Направете хронология на симптомите

Лекарят съветва още: „Може да е полезно да носите със себе си бележки за това колко дълго имате проблема, дали нещо го влошава и какви лечения вече сте опитвали. Донесете всички подходящи медицински документи от други прегледи”.

Изразете притесненията си

В ерата на Google повечето хора посещават лекарите с определен обем информация за потенциално състояние. „Вашият лекар разбира, че интернет понякога може да накара нещата да изглеждат по-страшни, отколкото са. Например, ако някой има главоболие, той може да се тревожи, че е мозъчен тумор.

Снимка: iStock

Вашият лекар може да ви разкаже за типичните симптоми на мозъчен тумор и защо вашата ситуация е различна. След прегледа, лекарят назначава лечение, наблюдения или допълнителни прегледи”, уверява Ахмед. 

Споделете какво разбирате за вашето състояние

Най-важното нещо, което пациентът и лекарят трябва да направят, е да изградят отношение на доверие. Пациентът трябва да бъде открит за това, което е разбрал от поднесената му информация и в случай, че има някои недоразумения, те трябва да се изяснят. 

Не се страхувайте да помолите за пояснение

Лекарите опитват да говорят на разбираем език, но много често се впускат в медицински термини, които са трудно разбираеми. Ако не разбирате нещо, е напълно естествено да попитате. Също така, ако след прегледа има нещо, което ви притеснява, не е пробпем да се свържете за допълнителни въпроси. 

Отделете време

„Пациентите знаят, че сме претоварени и почти се извиняват за времето, което имат с нас. Но времето е ваше. Ако не можем да покрием всичко във времето, което имаме, можем да си уговорим друга среща. Но пациентите не трябва да си тръгват с чувството, че не са успели да говорят с нас“, съветва д-р Стела Виг, съдов консултант и общ хирург в болницата на университета Кройдън. 

Не се страхувайте да доведете придружител

Наличието на придружител може да ви помогне да разберете какво е казано, но се уверете, че той е там предимно, за да слуша. Ако роднината или приятел, възнамерява да зададе деликатен въпрос, като „Какво означава това по отношение на диагнозата?“ и пациента не е попитал това, може да ви постави в неудобна позиция. Придружителят е особено важен, когато пациентът има проблем с паметта. 

Снимка: iStock

Водете си бележки

Има толкова много информация, че дори ако пациентите водят някого със себе си, те пак вероятно няма да си спомнят абсолютно всичко. Затова лекарите съветват да се водят записки. Възможно е и прегледът да бъде записан, но само с предварително съгласие.

Споделете, ако се чувствате неудобно

„Ако има нещо, което ви кара да се чувствате неудобно, не се притеснявайте да го кажете. Ако имате нужда от присъствието на близък споделете, но го кажете в началото за да не се стресирате допълнително”, съветва Филипс.

Не се притеснявайте да потърсите второ мнение

„Имате право да поискате второ мнение. Ако не сте доволни или се притеснявайте, направете го”, добавя лекарят. 

„Някои от пациентите, които идват в нашата клиника, имат по-редки видове рак, които не виждаме много често. Не се притеснявам да кажа: „Ако се чувствате неудобно или смятате, че имате нужда от повече информация, или искате това, което обсъдихме, да бъде потвърдено, не се колебайте да поискате второ мнение. Но, важно е да дойдете на преглед непредубедени”, добавя Бегети. 

Не забравяйте, че не е срамно да се разплачете

„Понякога емоциите избухват и пациентите плачат и това е абсолютно нормално. Вашият лекар няма да се изненада. Всъщност, това може да му помогне да разбере по-добре вашите опасения. Плачът може да бъде истинско облекчение, понякога няколко сълзи правят повече, отколкото бихте очаквали, и действат терапевтично”, съветва за финал Ахмад.

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.