Белодробните заболявания представляват нарушения в нормалното функциониране на дихателната система. Повечето от тях се появяват през зимата, когато във въздуха циркулират твърде много опасни вируси., пише американският сайт WebMD.
В по-голямата си част те са сериозни медицински състояния, макар мнозина да ги подценяват. В случая обаче ранната диагностика и адекватното лечение са от особена важност, напомнят специалистите.
Като цяло всяко едно белодробно заболяване има различна специфика на протичане, но все пак тази група се характеризира с много общи симптоми. Обикновено се започва с промяна в честотата на дишането. Тя се увеличава след нахранване или при движение, силни емоции и физическо натоварване.
Друга основна характеристика на тази голяма група дихателни проблеми е упорита кашлица. Тя може да бъде както влажна, така и суха, придружена от храчки. Характерни са също така високата температура, болките в гърдите, както и синкавото оцветяване на видимите лигавици и кожата.
Бронхиална астма
Това е най-честото хронично заболяване на дихателната система в детска възраст. Среща се и при голяма част от възрастните хора. Честотата на бронхиалната астма е най-висока в индустриално развитите страни.
Водещ симптом на това заболяване е пръхтящото дишане със свистящ характер, често придружено с дразнеща и упорита кашлица, която завършва с затруднено дишане.
Бронхит
Това е заболяване на дихателната система, което протича с възпаление на лигавицата на бронхите. Причинява задъхване и тежка кашлица, съпроводена със слуз. Специалистите напомнят, че бронхитът има остра и хронична форма.
Острият бронхит се дължи на белодробна инфекция, а хроничният – на често повтарящи се остри бронхити, които водят до отслабване и раздразнение в бронхите. Работата на запрашени места също може да причини хроничен бронхит.
Най-честият причинител за появата на болестта обаче си остава дългогодишната употреба на тютюн. Най-характерните симптоми са кашлица придружена със задух, отделяне на гнойни храчки, бодежи в гърдите, намалена работоспособност и дихателна недостатъчност.
Пневмония
Най-общо казано това е възпалително заболяване, което засяга белодробния паренхим. Причини за заболяването могат да бъдат химични, инфекциозни, алергични или физикални. Около 5-10% от всички хоспитализации през зимата се дължат на пневмониите, като експертите отчитат по 20 смъртни случаи на всеки 100 000 души годишно.
Най-честите признаци на заболяването са висока температура, втрисане с изпотяване, кашлица, задушаване, стягане и бодежи в гърдите, умора, болки в ставите и мускулите, липса на апетит. Не е задължително да се проявят всички симптоми едновременно.
Белодробен оток
Това е остро животозастрашаващо състояние, при което настъпва внезапна декомпенсация на белия дроб, в следствие на масивното навлизане на течност. Честа причина за появата на този сериозен здравословен проблем е левостранната сърдечна недостатъчност.
Пациентите с кардиогенен белодробен оток имат студена и изпотена кожа, като при тях се наблюдава и цианоза. Докато пациентите с некардиогенен белодробен оток има топла и зачервена кожа. В някои случаи това заболяване може да придобие и хроничен характер.
Белодробен емфизем
Това е заболяване на белия дроб, при което се наблюдава необратимо разширение на структурите, участващи в газообмена между кръвта и въздуха, както и разрушаване на преградите между тях.
Симптомите са упорита кашлица, слузно-гнойни храчки, кратко и повърхностна вдишване, издишване със свиркащи хрипове и бъчвовиден гръден кош.
Белодробна фиброза
Това е болестно състояние, при което в белите дробове се разраства фиброзната (съединителна тъкан) и се наблюдава отслабване на дихателната функция. Белодробната фиброза има бавен прогрес с нетипични първоначални оплаквания, като балониран корем или силна дехидратация на тялото.
Ето защо хората трябва да са много внимателни и да потърсят консултация с лекар, ако не са сигурни на какво се дължат промените в тялото им.
Състоянието е обвързано със строго специфична клинична картина, която наподобява тази на много хронични възпалителни заболявания по хода на белодробния паренхим или бронхите. Най-честите оплаквания са задух, суха кашлица през нощта, повърхностно дишане, прогресираща дихателна недостатъчност или сърдечна недостатъчност.
Белодробна емболия
Този проблем възниква при запушване на белодробната артерия или клонове от ембол, заради наличието на кръвен съсирек, който по венозен път достига до големите кръвоносен съд в дихателния орган.
Това е опасно състояние, което изисква спешна лекарска намеса. Пациентите най-често се оплакват от болка в гърдите и сериозен задух. Възможно е да се появи обаче и кашлица с кървави храчки.
Белодробен абсцес
Остро протичащо заболяване, характеризиращо се с натрупването на гной в белодробната тъкан. Образуват се кухини, около които постепенно се образува капсула.
Основен причинител са грам-положителните и грам-отрицателните бактерии. Макар и по-рядко, възпаленията могат да се дължат на гъбички или паразити. Заболяването засяга предимно мъже на възраст между 20 и 50 години.
Туберкулоза
Това е бактериална инфекция – тя може да засегне всеки орган, но най-често атакува дихателната система. Причинява се от бактерията Mycobacterium tuberculosis.
Симптомите са упорита кашлица, кървави храчки, леко повишена температура, обилно изпотяване през нощта, болки в гръдния кош и липса на апетит (отслабване).
Рак на белия дроб
Това е заболяване, при което е налице неконтролируем растеж на анормални клетки, формиращи тумори. Клетките от тези тумори могат да навлязат в кръвоносната система и да доведат до метастази.
Симптомите най-често са свързани с упорита кашлица, затруднено дишане, болки в гръдния кош, отделянето на храчки с кръв, липса на апетит и загуба на тегло, апатия и дори депресия.
Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.