Обикновено признаците на стареене се свързват с побеляване на косата, бръчки и забавяне на когнитивните функции на мозъка. На клетъчно ниво протича друг, по-дълбок процес: постепенно скъсяване на теломерите.
Теломерите представляват защитни „капачки“ в края на ДНК, които поддържат стабилността на клетките при всяко тяхно деление. Скъсените теломери се свързват с повишен риск от заболявания, характерни при напредване на възрастта, пише онлайн изданието EatingWell.
Нови научни данни предоставят убедителни доказателства за възможността да се повлияе на този процес. Допълнителният прием на витамин D3 може да допринесе за запазване на дължината на теломерите и потенциално да предпази ДНК от преждевременно стареене, сочи проучване, публикувано в American Journal of Clinical Nutrition.
Витамин D3 е добре познат с ролята си в поддържането на здрави кости и имунна функция. Данните от проучването показват, че той може да има значение и за клетъчното здраве, като потенциално забавя механизмите на биологичното стареене.
Какво казват данните?
Проучването се провежда от VITAL, първото мащабно и дългосрочно проучване, засягащо пряката връзка между процеса на клетъчно стареен и ефектите от приемането на добавки с витамин D. В хода на изследването се анализират данни събрани от над 25 000 души: жени над 55 годишна възраст и мъже над 50г. Целта е да се оцени влиянието на витамин D3 и омега-3 мастни киселини върху здравето.
В резултат се установява, че добавките с витамин D3 забавят биологичното стареене.
В продължение на четири години се наблюдава значително по-бавно скъсяване на теломерите, биомаркери на клетъчното стареене, при участници, приемали 2000 МЕ (международни единици) витамин D3 дневно.
Измерванията показват ефект, сравним с отлагане на около три години биологично стареене.
Какво представлява витаминът D3 и какви ползи носи за здравето?
Холекалциферолът, известен също като витамин D3, е произволно вещество на витамин D. Той играе жизненоважна роля за поддържане на много от процесите в тялото. Освен новооткритото му свойство да забавя биологичното стареене на организма, витаминът предоставя и други ползи. Ето някои от тях:
Здраве на костите: Подпомага усвояването на калций и фосфор, което е от съществено значение за правилното образуване, поддържане и възстановяване на костите. Намалява риска от заболявания като остеопороза и рахит, особено при по-възрастни хора.
Имунна система: Регулира имунните отговори, засилва защитата срещу инфекции и потиска автоимунните реакции. Може да намали тежестта на заболявания като ревматоиден артрит и множествена склероза.
Сърдечно-съдово здраве: Регулира кръвното налягане, подпомага здравето на кръвоносните съдове, предотвратява натрупването на плаки и подпомага поддържането на здравословни нива на холестерол и триглицериди.
Здрава и сияйна кожа: Подпомага растежа и възстановяването на кожните клетки, укрепва кожната бариера, ускорява заздравяването на рани и подобрява тена и текстурата на кожата. Намалява риска от възпалителни кожни състояния като псориазис и екзема, предпазва от увреждания от UV лъчи и може да забави появата на фини линии и бръчки.
Когнитивна функция: Предпазва мозъка от възпаления и увреждания, свързани с когнитивен спад и невродегенеративни заболявания. Подобрява паметта и ученето, стабилизира настроението и подкрепя невропластичността. Недостигът на витамин D се свързва с повишен риск от разстройства като аутизъм и шизофрения при деца, родени от майки с ниски нива по време на бременност.
Контрол на теглото: Витамин D3 подпомага регулирането на хормони, като лептин, които влияят на апетита. Насърчава по-здравословна телесна композиция с по-малко мазнини и повече мускулна маса, което води до по-голям разход на енергия в покой. Подобрява чувствителността към инсулин, улеснявайки изгарянето на мазнини.
Важно е да се отбележи, че специалистите наричат витамина: „хранително вещество, пораждащо безпокойство“, тъй като много възрастни не достигат препоръчителния дневен прием. Това прави осъзнатото му набавяне чрез прием на подходящи храни и добавки, ключово за общото здраве.
Как да си набавим необходимото количество витамин D3?
Телата могат да произвеждат витамин D3, когато кожата е изложена на слънчева светлина, по-конкретно на UVB лъчи. При живот в северен климат, прекарване на по-голямата част от времето на закрито, използване на слънцезащитни продукти или наличие на по-тъмна кожа, синтезът на витамин D намалява.
Науката е установила 3 основни метода за набавяне на това вещество:
- Слънце.
- Някои храни.
- Добавки.
Малко храни обаче естествено съдържат витамин D3. Изключения правят рибеното масло, мазните риби като сьомга или скумрия, гъбите, изложени на слънчева светлина, яйчните жълтъци и черният дроб. Това означава, че задоволяването на нуждите само чрез храната може да бъде невъзможно за постигане. Това е предпоставка за включването на хранителните добавки в диетата.
Препоръчителна дневна доза (ПДД) е 600 МЕ (мерни единици) за възрастни до 70-годишна възраст и деца над 1 годинка и 800 МЕ дневно за хората над 70 години.
Важно е да се отбележи, че в България това количество пада на 400 МЕ на ден, ако веществото се приема под формата на добавки.
Макар изследванията да продължават, витамин D3 вече се очертава като естествен съюзник в борбата срещу клетъчното остаряване и свързаните с него заболявания. Това подчертава значението на осъзнатия прием и редовната профилактика.
Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.