Скритите рискове в хранителните добавки

Лекари и диетолози предупреждават все пак да внимавате с витамините и минералите
Стефан Ралчев
Стефан Ралчев
Скритите рискове в хранителните добавки

По статистически данни в САЩ има избор от около 100 000 различни хранителни добавки – от витамини и минерали, до билкови опции и продукти, обещаващи загуба на тегло и тонизирано тяло.

Близо 75% от американците приемат поне една добавка, стимулирайки пазар, който печели повече от 60 милиарда долара годишно. Огромен брой хора приемат множество добавки, смесват и комбинират, а не рядко споделят своите „съвети” и онлайн.

„Лесният достъп до толкова много добавки е потенциално вреден за вашето здраве. Повишава риска от неволно причиняване на сериозни здравословни проблеми, като увреждане на черния дроб и бъбреците”, казва д-р Мерош Насим от Държавния университет в Охайо, пред Yahoo Life.

Тя сравнява създаването на ваша собствена купчина добавки с опит за диагностициране и лечение на вашите собствени здравословни проблеми – без да имате медицинско образование?!

„Възможно е да има взаимодействия между добавките, както и между добавките и лекарствата, които приемате. Можете също така да приемате повече от максималната безопасна доза. Не е безопасно да започнете да приемате добавки сами, без да говорите със специалис“, пояснява лекарят.

Данните подкрепят потенциалната вреда от самостоятелното суплементиране с хранителни добавки. Билковите и диетичните добавки причиняват 20% от чернодробните увреждания в САЩ.

Проучване на JAMA от 2024 г. установява, че 15 милиона американци използват добавки, които са потенциално токсични за черния дроб – по-специално куркума, ашваганда, черен кохош, гарциния камбоджа, зелен чай и дрожди от червен ориз.

Повечето хора приемат добавки с цел подобряване на здравето си. Въпреки че много от тях изглеждат напълно безобидни, тъй като се предлагат без рецепта, лекарите и диетолозите предупреждават, че твърде хубавото може да не е на хубаво.

Съществува това схващане, че добавките по своята същност са по-безопасни от лекарствата, но това не винаги е така. Добавките могат да имат много мощен и то негативен ефект!“, казва Джесика Кординг, диетолог и автор на книга по темата.

Защо толкова много хора приемат добавки

Докато някои добавки запълват важна хранителна празнина, като например ниско ниво на витамин D, други посягат към тези продукти заради това, което обещават да направят за цялостното ви благосъстояние. 

Снимка: iStock

„Много хора се придържат към това, което пише на предния видим етикет – неща като „подсилва имунната система“ или „подкрепа на червата", казва Назим. Но тези твърдения не винаги се подкрепят от изследвания, особено като се има предвид, че добавките са до голяма степен нерегулирана индустрия.

„Някои добавки имат много важни предимства. Но много от тях са с неясни ефекти и дори могат да причинят вреда. Често се рекламират като решение за много често срещани, но сложни здравословни проблеми, като възпаление, умора или стареене и често се рекламират от хора, на които се възхищаваме – знаменитости, влиятелни личности в социалните медии и спортисти“, коментира диетологът Лаура Натали.

Жените, които често са насочени към маркетинга за добавки, са особено уязвими към сериозни здравословни последици от добавките. Една от причините е съвсем проста – абсолютно всеки организъм е различен и добавките влияят по различен начин.

Снимка: istockphoto.com

А когато се добавят подробности, като количеството, въпросът става още по-специфичен, защото за 60-килограмова жена са нужни едни количества, а за 85-килограмов мъж, съвсем други.

Някои добавки са по-лесни за предозиране

Витамините най-общо могат да бъдат разделени на два вида –  водоразтворими и мастноразтворими. Водоразтворимите витамини, като витамини C и B, се разтварят във вода, докато мастноразтворимите витамини, като витамин A, D, E и K, се разтварят в мазнини и се съхраняват в тъканите на тялото.

„Мастноразтворимите витамини се трупат в тялото. Това може да накара определени витамини да достигнат потенциално токсични нива в тялото и да причинят здравословни проблеми. Докато някои странични ефекти могат да бъдат леки – коремни спазми, гадене, диария и главоболие, други могат да бъдат по-сериозни и дори фатални”, обяснява Джесика Кординг.

Може да преминете разумната граница, когато става въпрос и за определени минерали. Трябва да внимавате много с приема на:

Магнезий - Въпреки че помага със съня и тревожността, заедно с много други функции в тялото, твърде много магнезий може да причини диария, гадене, повръщане.

Снимка: iStock

Калций - Ако приемате твърде много калций, това може да причини стомашна болка и гадене, както и да навреди на бъбреците ви.

Желязо - Много хора, които имат анемия, приемат желязо, но твърде много от минерала може да доведе до гадене и стомашни проблеми. Желязото се отлага в черния дроб и сърцето ви при по-високи дози. 

„Лесно е да прекрачите разумната граница, когато комбинирате добавки, ако не внимавате. Билковите и диетичните добавки са особено рискови, защото не се изследват, преди да излязат „на светло” на пазара.

Някои от тях – куркума, жълт кантарион и ашваганда, са известни с неблагоприятни ефекти върху черния дроб. Приемането на твърде високи дози или смесването им с алкохол може да причини щети”, разяснява д-р Дейвид Кътлър. 

Как да приемате добавки безопасно

Експертите казват, че няма нищо страшно в добавките – важно е само да ги приемате под ръководството на лекар, особено ако приемате повече от една добавка, както и да следвате инструкциите за дозиране на етикета.

Кръвният тест е златният стандарт, защото ще ви даде следи за това, колко дефицит може да имате на витамин или минерал и какво количество може да ви е необходима.

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.