Истина е: Смехът е силно лекарство и може да лекува!

Добрият сърдечен смях засилва имунната система, пази сърцето и дори… изгаря калории
Стефан Ралчев
Стефан Ралчев
Истина е: Смехът е силно лекарство и може да лекува!

Първи април е най-забавният ден в годината – Денят на шегата. И именно днес е моментът да разберете истината – смехът е силно лекарство. Най-хубавото е, че това безценно лекарство е забавно, безплатно и лесно за използване.

Как смехът е полезен за вашето здраве?

Смехът отпуска цялото тяло. Добрият, сърдечен смях облекчава физическото напрежение и стреса, оставяйки мускулите ви отпуснати до 45 минути след това, пише HelpGuide.

Смехът засилва имунната система. Смехът намалява хормоните на стреса и повишава имунните клетки и антителата, борещи се с инфекциите, като по този начин подобрява устойчивостта ви към болести.

Смехът предизвиква отделянето на ендорфини, естествените хормони в тялото, които ни карат да се чувстваме добре. Ендорфините насърчават цялостното усещане за благополучие и дори могат временно да облекчат болката.

Смехът пази сърцето. Подобрява функцията на кръвоносните съдове и увеличава притока на кръв, което може да ви помогне да се предпазите от инфаркт и други сърдечно-съдови проблеми.

Смехът изгаря калории. Е, не може да замести ходенето на фитнес, но проучване установява, че смях в продължение на 10 до 15 минути на ден може да изгори приблизително 40 калории, което може да е достатъчно, за да се лишите три или четири килограма в продължение на една година!

Смехът дори може да ви помогне да живеете по-дълго. Проучване в Норвегия установява, че хората със силно чувство за хумор надживяват тези, които не се смеят толкова много. Разликата е особено забележима при тези, които се борят с рак.

Физически, психически и социални ползи от смеха

Ползи за физическото здраве

  • Повишава имунитета
  • Намалява хормоните на стреса
  • Намалява болката
  • Отпуска мускулите
  • Предотвратява сърдечни заболявания

Ползи за психичното здраве

  • Добавя радост към живота
  • Облекчава тревожността и напрежението
  • Облекчава стреса
  • Подобрява настроението

Социални ползи

  • Укрепва взаимоотношенията
  • Привлича другите към нас
  • Подобрява работата в екип
  • Помага за успокояване на конфликта
  • Насърчава груповото свързване

Връзката между смеха и психичното здраве

Смехът спира тревожните емоции. Не можете да се чувствате тревожни, ядосани или тъжни, когато се смеете.

Смехът помага да се отпуснете и презаредите. Намалява стреса и увеличава енергията, което позволява да останете фокусирани и да постигнете повече.

Смехът променя перспективата, позволявайки ви да видите ситуациите в по-реалистична, по-малко заплашителна светлина. Хумористичната гледна точка създава психологическа дистанция, която може да ви помогне да избегнете чувството на претоварване и да разсеете конфликта.

Смехът ви приближава към другите, което може да има дълбок ефект върху всички аспекти на вашето умствено и емоционално здраве.

Смехът сплотява хората и укрепва връзките

Има основателна причина, поради която телевизионните ситкоми използват смях за фон: смехът е заразен. Много пъти по-вероятно е да се смеете с други хора, отколкото, когато сте сами. И колкото повече смях внесете в собствения си живот, толкова по-щастливи ще се чувствате вие ​​и хората около вас.

Споделянето на хумор е половината от забавлението – всъщност, повечето смях не идва от слушане на шеги, а по-скоро от прекарване на време с приятели и семейство. И именно този социален аспект играе толкова важна роля в ползите за здравето от смеха. 

Хуморът и закачливата комуникация укрепват взаимоотношения, като предизвикват положителни чувства и насърчават емоционалната връзка. Когато се смеем един с друг, се създава положителна връзка.

Как да внесете повече смях в живота си?

Смехът е естествена част от живота, част с която се раждаме. Бебетата започват да се усмихват през първите седмици от живота си и се смеят на глас в рамките на месеци след раждането.

Може да намерите смешната страна на всичко и ето няколко начина да започнете:

Усмихнете се. Усмивката е началото на смеха и също е заразна. Когато погледнете някого или видите нещо приятно, упражнявайте се да се усмихвате. Вместо да гледате надолу към телефона си, погледнете нагоре и се усмихнете на хората, с които се разминавате на улицата, на човека, който ви сервира сутрешно кафе, или на колегите, с които споделяте асансьор. Забележете ефекта върху другите.

Помислете за какво сте благодарни. Буквално направете списък. Простият акт на обмисляне на положителните аспекти на живота ви ще ви отдалечи от негативните мисли, които блокират хумора и смеха. 

Прекарвайте време със забавни, положителни хора. Това са хора, които лесно се смеят – както на себе си, така и на абсурдите в живота – и които намират хумора в ежедневните събития. Тяхната позитивна гледна точка и смях са заразителни. 

Внесете хумор в разговорите. Попитайте хората: „Кое е най-смешното нещо, което ви се случи днес? Тази седмица? В живота ви?"

Заобиколете се с предмети, които ви носят добро настроение. Дръжте играчка на бюрото или в колата си. Поставете забавен плакат в офиса си. Изберете компютърен скрийнсейвър, който ви кара да се смеете. Поставете в рамка снимки на вас и вашето семейство или приятели, които се забавляват.

Не се фокусирайте върху негативното. Опитайте се да избягвате негативните хора и не обръщайте внимание на новини или разговори, които ви правят тъжни или нещастни. 

Намалете стреса. Стресът може да бъде основна пречка за хумора и смеха, така че е важно да поддържате нивата на стрес под контрол. Една страхотна техника за облекчаване на стреса в момента е да се възползвате от любим спомен, който винаги ви кара да се усмихвате – нещо, което са направили децата ви, например, или нещо смешно, което ви е казал приятел.

Симулиран смях. И така, какво ще стане, ако наистина не можете да „намерите смешното?" Вярвате или не – възможно е да се смеете, без да преживеете забавно събитие. Симулираният смях може да бъде също толкова полезен, колкото и истинският. Може дори да направи упражненията по-забавни и продуктивни. За да добавите симулиран смях в собствения си живот, потърсете йога на смеха или групи за смехотерапия.

Честит 1 април и не забравяйте да погледнете на живота от веселата страна!

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.