Чувствате се стресирани, отпаднали и демотивирани? Значи ви е време за разходка.

В днешната дигиталната ера сме "залепени" за мобилни устройства, екрани и на стола в офиса, простата разходка в парка с приятели или кафето навън пред блока се превръщат във все по-голяма рядкост.

Хората прекарват голяма част от времето си вкъщи или избират видео чатовете пред срещите лице в лице.

Знаете ли, че дори кратката разходка до парка, за да се видите с приятели, може да подобри емоционалното, физическото и менталното ви състояние?

Прекарването на време сред природата, независимо дали е в планината, край морето или в кварталния парк, подобрява настроението и намалява рискът от психични заболявания, твърди немското онлайн издание Focus.

Страдате ли от Сезонно афективно разстройство (САР)

Чувствате ли се по-уморени, демотивирани и без настроение през студените месеци? Може би страдате от сезонно афективно разстройство (САР).

САР или сезонна депресия, е състояние при, което настъпват промени в поведенческия модел на човек в периода, в който се сменят сезоните.

Проявява се най-често при жените и може да предизвика раздразнителност, отпадналост и ниска работоспособност в период от 2-3 седмици и в редки случаи до 3-4 месеца.

Снимка: iStock

Добрата новина е, че тези промени, макар и да звучат страшно, са временни и обикновено се случват в края на сезона, преди настъпването на зимата или есента, пише National Institute of Mental Health.

Истината е, че специалистите спорят дали климатичните промени наистина оказват влияние върху емоционалното състояние на човек, но числата не лъжат.

Проучване в САЩ показва, че между 2% и 12% от населението проявява симптоми на САР, а според друго, броят на засегнатите може да достигне 11 млн.Специалистите в Нидерландия пък обявяват, че 10% от населението е с тази диагноза.

Ако забелязвате някои от следните симптоми, възможно е да имате сезонно афективно разстройство?

  • Чувство за тъга, потиснатост, рязка промяна на настроенията, тревожност.
  • Загуба на интерес към обичайните дейности.
  • Повишен глад за въглехидрати.
  • Увеличаване на теглото.
  • Сънливост.

Грижата за менталното здраве е важна за пълноценния живот. Ако разпознавате някои от симптомите, не се колебайте да се обърнете към специалист.

„Дето слънце грее, там болест не шета“
Тази прекрасна българска поговорка не е случайна. Разходките на слънце не само повдигат настроението, но и носят множество други ползи за здравето, пише Tri-City Medical Center.

Слънчевата светлина има благоприятен ефект върху цялото ни благосъстояние и множество положителни ефекти:

  • Доза витамин D в тялото: Само 10-15 минути излагане на слънце могат да бъдат достатъчни за набавяне на необходимото количество витамин D, но това зависи от много фактори като типа кожа, сезона и часа на деня.
  • Пълноценен сън: Разходката на слънце повишава нивата на серотонин, хормонът който подобря настроението.
  • Здрави кости: набавянето на витамин D и движението подобряват костите и здравето на ставите.
  • Кръвно налягане: Когато слънчевите лъчи направят контакт с кожата, в кръвта се отделя азотен оксид, който подобрява здравето на сърцето и намалява кръвното налягане.

Снимка: iStock

В източните страни вярват, че разходката в проветриво и слънчево време пречиства аурата и подобрява настроението. Всъщност, в Япония е често срещан феномен лекарите да предпишат рецепта за повече „разходки в гората“ на пациентите си.

Така че следващия път като баба ви каже: „Излез да ти се проветри главата“, я послушайте, не ви го казва случайно.

Ходенето за здраве не е мит

Природата подобрява менталното здраве и благосъстоянието, установяват експертите след 30 годишно проучване, съобщава Focus.

Причината е, че движението стимулира кръвообращението в цялото тяло, което означава, че повече кислород достига до мозъка. Другата причина да се разхождаме навън е, че свежият въздух съдържа повече кислород от този вкъщи. Резултатът е по-добра памет и концентрация.

Промените, които изпитваме са безспорно значителни, макар и умерени, за облекчаването на различни психични състояния. Разходките се оказват особено ефективни срещу депресия и биполярно разстройство.

Ако искате да поддържате добро здраве и чувство на удовлетворение трябва да прекарвате поне 2 часа седмично навън, твърди проучване на Матю Уайт от European Centre for Environment & Human Health der University of Exeter.

Това е напълно постижима цел. Разделете тези 2 часа през дните от седмицата и отидете на пазар, разходете кучето или просто си вземете кафе от място, което е далеч от дома ви.

Други ползи от ежедневните разходки:

  • По-здравословен живот: Ходенето всеки ден намалява шанса от ранна смърт с 15%, твърдят здравните организации Public Health England и Royal College of General Practitioners. Това се дължи на факта, че заболявания като диабет, високо кръвно налягане и сърдечно-съдови заболявания могат да бъдат предотвратени чрез укрепване на кръвоносните съдове и трениране на сърцето по време на ходене.
  • Подсилете имунната си система: Редовната физическа активност стимулира имунната система, като увеличава броя на имунните клетки и подобрява способността на организма да се бори с инфекции.
  • Глътка свеж въздух: Разходката сред природата е чудесен начин да се откъснете от напрежението, да се заредите с енергия и да се почувствате по-спокойни.
  • Разходка за стройна фигура: Ходенето подпомага услията ни в борбата с излишните килограми, без да се потим във фитнеса. То стимулира производството на серотонин, който потиска апетита, и ни помага да изгаряме калории, неусетно.

Снимка: Reuters

Ежедневните разходки са полезни за тялото и менталното здраве. Движението навън допринася за подобряването на настроението ни, намаляването на стреса и поддържането на физическото ни благосъстояние.

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.