Духът над всичко: Селма Блеър бори МС с бокс при треньор с Паркинсон

Актрисата тренира с великия Фреди Роуч, който страда от болестта над три десетилетия
Стефан Ралчев
Стефан Ралчев
Духът над всичко: Селма Блеър бори МС с бокс при треньор с Паркинсон

Селма Блеър продължава да вдъхновява със своята история. Актрисата, която от 2018 година се бори с множествена склероза, поддържа тялото и духа си с тренировки по бокс.

За целта 52-годишната американка работи с легендарния Фреди Роуч. Самият треньор, бил в ъгъла на великия Мани Пакиао, както на Мигел Кото, Оскар де ла Оя и други именити боксьори, е не по-малко притиснат до стената... или до ъгъла, ако използваме боксовата терминология! 

Емблематичният специалист е диагностициран с болестта на Паркинсон на едва 27-годишна възраст. А сега е на 65…

„В моята 24-часова битка с болестта на Паркинсон, боксът е зоната ми на комфорт. Беше и на Мохамед Али…”, споделя Роуч, припомняйки за великия Мохамед Али, починал след дълга битка именно с болестта на Паркинсон. 

„Веднъж Али и дъщеря му посетиха фитнеса ми съвсем без да предупредят. Говорихме малко по темата с лекарствата за нашата обща болест. Али имаше проблеми с допамина. Много му бе трудно да го приема, защото ти става адски лошо.

И наистина е трудно да свикнеш с него, като понякога дори предпочиташ да не го приемаш, а да се справяш с тремора сам, защото на практика лекарствата не те карат да се чувстваш много по-добре”, връща годините назад Фреди Роуч.

Заболяването на Паркинсон е хронично и прогресиращо двигателно разстройство на нервната система. Роуч споделя, че болестта на Паркинсон става все по-трудна за справяне с напредването на възрастта. И че самият той има ежедневна аларма, която четири пъти на ден му припомня да взема лекарствата си.

Но да се върнем на Селма Блеър и бокса: „Страхотно е. Аз съм новак, но подхождам изключително сериозно и наистина искам да се науча да се боксирам добре”, споделя Селма в четвъртия си тренировъчен ден пред Us Weekly.

„Фреди Роуч е огромно вдъхновение, за мен е важно да знам какъв боец е и как се справя толкова добре в неговата ситуация. Присъствието му, да попивам от силата му и възможността да науча нещо ново и да изненадам дори себе си – това ме кара да съм по-добра версия на себе си”, добавя актрисата.

В момента Селма Блеър, чиято звезда изгря с участия в „Професия блондинка” и „Секс игри”, опитва да посещава боксовите занимания на Роуч всеки ден.

„Искам да бъда в добра форма, да съм емоционално стабилна, балансирана и да се науча как да използвам ръцете си в тандем с останалата част от мен. Така че наистина става въпрос за издръжливост, защото трябва да се справям с доста неща в ежедневието си.“

Селма е диагностицирана с множествена склероза през 2018 година, но споделя, че симптомите са останали незабелязани в детските й години, което е довело до увреждане в мозъка.

Днес в ремисия, актрисата говори открито за заболяването си, написа книга за трудния път и опитва да бъде добър пример.

„Няколко пъти в годината минавам преглед с ядрено-магнитен резонанс, все още провеждам лечение със стволови клетки. Разбирам, че много хора не могат да си го позволят, но това спря прогресията и спаси живота ми. Все още се уморявам, все още съм скована през цялото време”, споделя актрисата, цитирана от Women’s Health

Тя си е поставяла и инжекции с ботокс – само не и в лицето. „Получих 100 инжекции ботокс в гърба, за да укрепя мускулите и това ме отказа да си поставям ботокс в лицето. Когато трябва да се справяш с толкова много неща за здравето си, забравяш за това как изглеждаш“, добавя Блеър.

Тя се сблъсква и с някои доста неприятни симптоми от друго състояние, което е преобладаващо при пациенти с множествена склероза – Синдромът на Елерс-Данлос (Ehlers-Danlos).

Той представлява група наследствени нарушения, дължащи се на дефект в синтеза на колаген, които засягат съединителната тъкан, поддържаща кожата, костите, кръвоносните съдове и много други органи и тъкани.

Снимка: Getty Images

Дефектите в съединителната тъкан предизвикват симптоми, вариращи от леко разхлабени стави до животозастрашаващи усложнения.

От 2016 година Блеър е трезва и споделя как това се е отразило на заболяването й. Признава, че най-голямото падение в живота й е инцидент, при който е изхвърлена от самолет, след като е смесила алкохол с лекарства! 

„Нямаше да мога да стигна до диагнозата множествена склероза, ако не бях спряла алкохола. Нямаше да бъда добра майка, ако не бях трезва. Трябваше да се самоизлекувам”, разказва Блеър, вече посветила се да говори за множествената склероза, да повишава осведомеността и да информира хората

Но това не е всичко около състоянието на Селма Блеър. Тя признава: „Имам и дистония, която наистина не винаги се проявява по време на цели разговори, но е почти като при заекване или като Синдрома на Турет (състояние, което кара човек да издава неволни звуци и движения, подобни на тикове.”

Какво е множествената склероза

Множествената склероза е заболяване, което причинява разрушаване на защитната обвивка на нервите. Може да причини изтръпване, слабост, проблеми при ходене, промени в зрението и други симптоми. Известно е още като МС, пише MayoClinic.

Имунната система атакува защитната обвивка, която покрива нервните влакна, известна като миелин. Това прекъсва комуникацията между мозъка и останалата част от тялото. В крайна сметка заболяването може да причини трайно увреждане на нервните влакна.

Симптомите на МС зависят от човека, местоположението на увреждането в нервната система и степента на увреждане на самите нервни влакна. Някои хора губят способността да ходят сами или изобщо да се движат. Други може да имат дълги периоди между атаките без нови симптоми, наречени ремисия.

За съжаление няма лек за множествена склероза. Съществуват обаче лечения, които помагат за ускоряване на възстановяването от атаки, променят хода на заболяването и управляват симптомите.

Множествената склероза и децата

Диагностицирането обикновено се случва на около 30-40 годишна възраст. Но може да се развие при деца и юноши. Смята се, че около 5-10% от хората с това заболяване са изпитали първите си симптоми преди 16-годишна възраст.

Селма Блеър също споделя, че е имама симптомите още от дете. МС при деца е рядкост и е трудна за диагностициране, тъй като има други състояния с подобни симптоми. Голяма част от информацията, нейните симптоми и как да ги управлявате, е една и съща както за децата, така и за възрастните.

Но МС при децата може да представлява своите уникални предизвикателства. Като справяне с училище и ефекта, който има върху останалата част от семейството. Проблемите с паметта и мисленето са често срещани симптоми, както и проблемите с движението, като лоша координация и тремор. 

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.