Пациентите с Множествена склероза (МС) в България ще имат по-добър достъп до лечение благодарение на новия Национален консенсус за диагностика и терапия на заболяването.

Промените ще улеснят значително лечението и управлението на болестта, която засяга над 7200 души у нас, обяви акад. д-р Иван Миланов, председател на Българското дружество по неврология.

В допълнение, 3200 души с увреждания ще получат високотехнологични помощни средства по спрян европроект, който е възобновен след намесата на Министерството на труда и социалната политика. 

По-лесен достъп до лечение 

Най-съществената промяна в консенсуса е разширяването на критериите за лечение, които вече включват пациенти с по-тежка инвалидизация – до 6 степен по скалата, вместо досегашния лимит от 4 степен. Това ще даде възможност на повече пациенти в напреднал стадий на заболяването да получат необходимата терапия.

Освен това, при особено агресивни форми на МС, пациентите ще могат да започват лечение директно с медикаменти от втора линия, без да е необходимо да преминават първо през стандартната терапия. 

Снимка: Canva

Тази промяна ще позволи по-бърза и ефективна реакция в случаите, когато заболяването прогресира бързо. Ако първоначалното лечение не дава резултати, пациентите ще могат незабавно да преминат към по-силни медикаменти, без излишно забавяне. 

Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) вече е изразила готовност да приеме тези нововъведения, които са в съответствие с последните европейски препоръки.

Предизвикателствата при лечението на МС

Въпреки напредъка в лечението, Множествената склероза остава сложно и многолико заболяване. 

Според последни данни заболеваемостта в България е 121 души на 100 000 население, но едва 30% от пациентите се лекуват по линия на Здравната каса. Това е така, защото настоящите медикаменти са ефективни основно в първата, възпалителна фаза на заболяването. 

Все още липсват лекарства за втората дегенеративна фаза на МС, което ограничава възможностите за медикаментозно лечение в по-късните стадии.

Коморбидност и влиянието на придружаващите заболявания

Множествената склероза често е придружена от други здравословни проблеми, които усложняват лечението. 

Пациенти с МС често страдат от анемия, дефицит на витамин D и инфекции с Епщайн-Бар вируса, който се счита за един от факторите, отключващи заболяването, обяснява доц. д-р Георги Славов от УМБАЛ „Св. Георги“ в Пловдив.  

Освен това, при много пациенти се наблюдават психични разстройства – тревожност и депресия,които близо 60% от болните.

Не на последно място, автоимунни заболявания като псориазис, ревматоиден артрит и лупус често съпътстват МС, което допълнително усложнява терапията.

Ролята на немедикаментозните терапии

Лечението на Множествената склероза не се ограничава само до медикаменти. Немедикаментозните терапии играят ключова роля в поддържането на качеството на живот на пациентите. Близо 60% от пациентите с МС има проблеми със съня. Когнитивно-поведенческата терапия и хигиената на съня са сред най-ефективните подходи за справяне с този проблем.

Снимка: Canva

Физическата активност също е от съществено значение. Редовните упражнения подобряват мускулната сила, координацията и настроението на пациентите, като същевременно намаляват риска от инвалидизация, обясни гл. ас. Дарина Захариева от Национална спортна академия. Рехабилитацията трябва да бъде постоянна – както в специализирани заведения, така и у дома, допълва кинезитерапевтът Иван Колешев.

Ваксинации и профилактика

Важна част от новия подход към лечението на МС е профилактиката чрез ваксинации. Инфекциите, включително тези с Епщайн-Бар вируса, могат да отключат или да влошат симптомите на МС, поясни доц. Соня Иванова. Затова се препоръчва своевременно ваксиниране срещу грип, COVID-19 и други вируси. 

В момента се разработват ваксини срещу Епщайн-Бар вируса, което може да промени значително хода на заболяването в бъдеще.

Новите мерки и терапии представляват сериозна крачка напред в борбата с Множествената склероза в България. Разширеният достъп до лечение, фокусът върху немедикаментозните терапии и подкрепата чрез високотехнологични помощни средства дават на пациентите нова надежда за по-добро качество на живот.

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.