Какво представлява заболяването инфекциозна мононуклеоза, което е известно още като „болест на целувката“?
По повод Световния ден на редките болести, които беше отбелязан на 28 февруари, те подготвиха изчерпателна информация и съвети за различни заболявания, влизащи в списъка на редките – включително т.нар. „болест на целувката“.
„Инфекциозната мононуклеоза е заболяване, причинено от Epstein-Barr virus (EBV) – един от най-разпространените херпесни вируси, с който около 90% от световното население се среща в даден момент от живота си“, пояснява д-р Димитър Комитов от екипа на Клиника по инфекциозни болести на ВМА.
Етиология и епидемиология
EBV принадлежи към семейството Herpesviridae и след първоначалната инфекция често остава в организма в латентно състояние.
Вирусът се предава главно чрез слюнка – чрез целувки, споделяне на прибори, чаши и дори капчици слюнка при говорене.
Най-често засяга юноши и млади хора между 15 и 25 години, но може да инфектира и по-малки деца, при които протича по-леко или безсимптомно.
Как протича заболяването?
EBV инфектира епителните клетки на устната кухина и фаринкса, след което атакува В-лимфоцитите, водейки до тяхното активиране и системен имунен отговор. Това обяснява типичните симптоми – увеличаване на лимфните възли, уголемяване на слезката и черния дроб, както и изразената умора, която често съпътства заболяването седмици наред.
Инкубационният период на инфекцията варира между четири и шест седмици. Симптомите включват:
- Висока температура (често над 38°C).
- Силна умора, продължаваща седмици.
- Възпалено гърло с характерен налеп по сливиците.
- Увеличени лимфни възли, най-вече в областта на шията.
- Уголемяване на слезката (спленомегалия) и понякога на черния дроб.
- Обрив, особено ако пациентът е приемал ампицилин или амоксицилин (т.нар. „ампицилиново морбили“).
В редки случаи инфекцията може да доведе до усложнения като хемолитична анемия, миокардит, неврологични прояви (менингоенцефалит) или разкъсване на уголемената слезка.
Диагностика и лечение
Диагнозата обикновено се поставя на база клиничната картина и лабораторни изследвания – характерна находка е увеличен брой атипични лимфоцити (мононуклеари) в кръвта. Специфични серологични изследвания (EBV IgM и IgG антитела) могат да потвърдят инфекцията.
Лечението е предимно симптоматично:
- Почивка и хидратация.
- Антипиретици и болкоуспокояващи (парацетамол, ибупрофен).
- Избягване на физическо натоварване, особено при спленомегалия, за да се предотврати разкъсване на слезката.
- Антибиотиците не са ефективни срещу вируси, но често погрешно се предписват, което може да доведе до алергичен обрив при пациенти с EBV инфекция.
Интересни факти за заболяването
Инфекциозната мононуклеоза е наричана „болестта на целувките“, защото често се предава по този начин сред тийнейджъри и студенти.
След преболедуване човек остава носител на EBV за цял живот, макар и в латентно състояние.
EBV е свързан с някои редки, но сериозни заболявания като Burkitt's lymphoma и назофарингеален карцином, особено в определени географски райони.
Въпреки че умората може да продължи с месеци, повечето пациенти се възстановяват напълно без дългосрочни последици.
Инфекциозната мононуклеоза е вирусно заболяване с характерна клинична картина, което обикновено протича леко, но може да причини продължителна умора и дискомфорт. Въпреки липсата на специфично лечение, добрата почивка и общоукрепващата терапия помагат за възстановяването.
А що се отнася до профилактиката – целувките са сладки, но споделянето на чаши и прибори може да не е най-добрата идея.
Важно е обаче да се запомни, че при съмнение за инфекциозна мононуклеоза е редно да се извърши консултация с лекар - специалист по инфекциозни болести.
Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.