Лаймската болест, предавана чрез ухапване от кърлежи, е сериозно заболяване, което може да има дългосрочни последствия за здравето, ако не бъде навременно диагностициране и лекувано. 

„Тази година лаймската болест мина 200 души, два пъти повече от миналата година. Има лек ръст и при марсилската треска и ку-треската" - каза в предаването „Тази сутрин" доц. д-р Ангел Кунчев, главен държавен здравен инспектор. „Промените в климата вече видимо водят до промени в картината при инфекциозните болести", допълни епидемиология.

Лаймската болест, е най-разпространеното заболяване, предавано от кърлежи в Европа. Въпреки че се съобщава за приблизително 129 000 случая годишно от страни със системи за наблюдение, истинската честота вероятно е по-висока поради различия в практиките за наблюдение. Централна Европа има най-високата честота, но заболяването е разпространено в целия континент и обхватът му се разширява.

Докато повечето хора познават класическите симптоми, като характерния обрив около мястото на ухапване, съществуват и други, по-малко известни прояви, които могат да се появят седмици или дори месеци по-късно, пише Times.

Проблеми със сърцето

Когато Лаймската болест не се лекува ефективно в ранен стадий, тя може да засегне сърдечната, неврологичната и ревматологичната системи, казва д-р Ейми Дакро, специалист по инфекциозни болести в Kaiser Permanente в Колорадо. При 1 от всеки 100 пациенти, например, бактериите (Борелия) на лаймската болест проникват в сърдечната тъкан, което се нарича миоперикардит. Този вид сърдечно възпаление може да доведе до замаяност, припадъци, задух, сърцебиене или болка в гърдите.

Снимка: Canva

В някои случаи хората развива атриовентрикуларен блок, който представлява проводно нарушение на сърцето, което пречи на електрическите сигнали да се движат от горните към долните камери на сърцето. 

Когато блокирането стане особено тежко, пациентите често се нуждаят от временен пейсмейкър, съчетан с интравенозни антибиотици, казва д-р Сунджа К. Швайг, член на научния консултативен съвет на Bay Area Lyme Foundation, нестопанска организация, чиято цел е да ускори медицинските пробиви в лечението на лаймската болест. Той иска хората да са наясно, че това може да се случи, за да вземат на сериозно симптоми, като новопоявили се сърцебиене. „Това е лечимо състояние, но може и да ви убие, ако не бъде открито навреме“, казва той. „Това е наистина сериозен проблем.“

Мозъчна мъгла: реален симптом с тежки последствия

Един от най-обезпокоителните аспекти на лаймската болест е нейното въздействие върху когнитивните функции. „Наблюдават се трудности в концентрацията, мисленето, четенето и усвояването на информация“, обясняват специалистите. Този феномен, известен като мозъчна мъгла, може да бъде изключително разрушителен за ежедневието на пациентите.

Мозъчната мъгла е термин, който описва множество когнитивни симптоми, включително проблеми с паметта, трудности в концентрацията, проблеми с намирането на думи и объркване. Много пациенти с лаймска болест се притесняват, че развиват деменция или болестта на Алцхаймер, тъй като когнитивните им способности са значително влошени.

Парализа на Бел

Има 12 нерва, наречени черепни нерви, които произхождат от мозъка и играят важна роля в усещанията и движенията на различни части на главата, лицето, шията и торса. Лаймската болест може да засегне тези нерви, предизвиквайки парализа на Бел, която води до внезапна слабост или парализа на едната страна на лицето. Тя е особено често срещана при възрастни и обикновено се появява няколко седмици до месеци след инфекцията. 

Очни проблеми

В ранните стадии на Лаймска болест хората понякога изпитват дразнене на очите и конюнктивит. С напредването на състоянието „може да се получи възпаление или инфекция на черепните нерви, което може да доведе до двойно виждане, наречено диплопия“, казва д-р Сунджа К. Швайг.

Изследванията показват, че лаймската болест може да причини внезапна загуба на зрението, увреждане на зрителния нерв и невротрофичен кератит (намалена чувствителност на роговицата). Възможно е също да се появи замъглено виждане, сълзене, изключителна чувствителност към светлина и възпаление на ретината.

Проблеми със слуха

Възпалението, което причинява лаймската болест, може да засегне вътрешното ухо, което води до различни симптоми, включително загуба на слуха и тинитус, или шум в ушите, казва д-р Сунджа К. Швайг. Проблемите с ушите могат да предизвикат и замаяност и проблеми с равновесието. 

В едно проучване, в което участват 216 души с лаймска болест, 162 са имали отоларингологични симптоми, което ги прави „често срещано проявление“, според авторите на проучването. Най-често срещаните оплаквания са шум в ушите при 77% от участниците, последвано от световъртеж и замайване при 54%, главоболие (39%) и едностранна сензоневрална загуба на слуха или загуба на слуха в едното ухо  при 17%.

Артритът като късен симптом

В по-късните стадии на заболяването се развиват сериозни усложнения. Могат да се появят хроничен артрит, продължително подуване на мозъка, енцефалопатия и увреждане на нервите. Обикновено се засягат големи стави като коляното, като болката и подуването могат да бъдат изключително тежки.

Снимка: Canva

Този стадий включва хронични болки в ставите и артрит - тежки и продължителни болки, които затрудняват движението, както и тежки неврологични увреждания - когнитивни нарушения, които сериозно влияят на качеството на живот.

Изтощителна умора

Изследванията показват, че лаймската болест  може да причини продължителна умора, дори когато е диагностицирана и лекувана навреме. В едно проучване участниците с анамнеза лаймска болест са били 8 до 15 пъти по-склонни да съобщят за умерена или тежка умора в сравнение с тези, които никога не са имали заболяването.

Това се потвърждава от 27-годишната Кейтлин Дъркан, която е заболяла от Лайм, след като е била ухапана от кърлеж, докато е работила в летен лагер в северната част на щата Ню Йорк. Тя е изпитвала редица симптоми, като мигрена, емоционална нестабилност, подобна на тази в пубертета, замъглено съзнание, подпухнали очи, в продължение на месеци, преди да намери лекар, който й предписва агресивна терапия, която до голяма степен облекчава симптомите й. 

Ранната диагностика е от ключово значение

Ранните симптоми на лаймската болест са сравнително неспецифични и могат да бъдат объркани с грип. Наблюдава се обрив около мястото на ухапване  във дормата на окръжност, която се разширява до диаметър над 5 см.  Най-честите първоначални признаци са: висока температура, втрисане, главоболие, и отпадналост.

Когато инфекцията се разпространи в тялото, тя може да прерасне в артрит, хронична болка, сърцебиене, възпаление на мозъка, неврологични проблеми и още. Повечето хора, които се лекуват с двуседмичен до четириседмичен курс антибиотици, се възстановяват, но нанесените неврологични щети на организма остават.

Въпреки това, диагностицирането може да бъде предизвикателство, поради грипоподобните симптоми.

При поява на някои от описаните симптоми, особено след престой в гористи или тревисти райони, е препоръчително да се потърси медицинска консултация. Ранното лечение значително подобрява прогнозата и предотвратява развитието на сериозни усложнения.

Лаймската болест е сериозно заболяване, което изисква внимание както от страна на обществеността, така и от медицинските специалисти. 

Разпознаването на по-малко известните симптоми като мозъчната мъгла, проблеми със слуха и очите може да спаси пациентите от години страдание и необратими увреждания. Навременната диагностика и лечение остават най-ефективният начин за справяне с това заболяване.

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.