Проблемите на мозъчната мъгла? И защо се засили след Ковид

Учените отдавна опитват да дефинират термина мозъчна мъгла, която е следствие от хронични заболявания, химиотерапия и психични проблеми
Светът на здравето
Светът на здравето
Проблемите на мозъчната мъгла? И защо се засили след Ковид

След пандемията от COVID-19 много хора се озоваха в мъгла. Паметта им отслабна, загубиха способността да се концентрират. Чувстват се мудни или разсеяни, имат проблеми с правилното мислене или се борят с основни домакински задължения, които преди това не са били трудност.

Оказва се, че тези хора имат т.нар. „мозъчна мъгла” – симптом, който измъчва 20 до 65 процента от хората, изкарали продължителен коронавирус. Но докато свързването на мозъчната мъгла с COVID-19 популяризира термина, той всъщност е използван за първи път в общности с хронични заболявания.

Пациентите съобщават за мозъчна мъгла като следствие от хронични заболявания, включително фибромиалгия, миалгичен енцефаломиелит (синдром на хроничната умора) и лупус. Много хора също разкриват за мозъчна мъгла след химиотерапия или прием на болкоуспокояващи лекарства. Тя се свързва и с проблеми с психично здраве, като депресия и шизофрения.

При тези различни състояния пациентите посочват сходни симптоми: трудна концентрация, забравяне, объркване и когнитивно забавяне или неяснота.

За много пациенти е трудно да се установи причината за мозъчната им мъгла. Наскоро обаче учените стигнаха до напредък относно разбирането, какво може да го провокира при някои състояния – особено продължителен COVID, и как да го лекуват.

Какво е мозъчна мъгла и какво не е?

Въпреки че няма общоприето определение за мозъчна мъгла, повечето учени смятат, че това е набор от симптоми на основно състояние, а не диагноза.

Мозъчната мъгла се е превърнала в събирателно понятие за всички по-широки неврологични симптоми на определени състояния, като дълъг Ковид", казва невропсихологът д-р Жаклин Бекер пред National Georgraphic.

Що се отнася до причините, поради които толкова много различни състояния причиняват подобни симптоми, това може да се дължи на факта, че мозъчната мъгла може да сочи към дефицити в много области на познанието, включително внимание, концентрация или способност за изпълнение на задачи.

И все пак експертите разграничават мозъчната мъгла от когнитивното увреждане, което води до дефицити в паметта или вниманието, които могат да бъдат измерени. 

Пациентите с мозъчна мъгла често съобщават за проблеми с вниманието и паметта, но лекарите не винаги могат да открият измерими дефицити в тези области. Понякога пациентите с мозъчна мъгла се подлагат на набор от тестове само за да се окаже, че всичко е нормално.

Лекарите понякога отхвърлят мозъчната мъгла като чисто психологическо състояние по природа. „Има преобладаваща гледна точка, че дългият COVID има чисто психологически произход. И мисля, че е важно да оспорим това", допълва д-р Бекет.

Въпреки че мозъчната мъгла може да изглежда по един и същи начин при многото състояния, свързани с нея, учените започват да се обединяват около идеята, че тя вероятно има много различни потенциални причини. И тези причини влияят върху това как и дали може да се лекува.

Връзка между възпаленията и мозъчна мъгла

Наскоро учените започнаха да разбират връзката между възпалението и мозъчната мъгла, отваряйки пътища за диагностика и лечение.

Една от най-големите хипотези за това, което е в основата на мозъчната мъгла при всички тези различни състояния, е невровъзпалението", твърди Бекер.

Натрупващи се доказателства показват, че COVID-19 предизвиква свръхактивен или неправилно насочен имунен отговор, който може да продължи да засяга пациентите дори след като са се възстановили от най-острите симптоми на болестта.

Например, проучванията показват, че инфекцията с COVID-19 може да причини дълготрайно активиране на имунните клетки на мозъка и да наруши растежа на невроните при пациенти с мозъчна мъгла.

Снимка: iStock

Някои пациенти започват да произвеждат автоантитела, които сигнализират на имунната система да атакува здрави тъкани, включително клетки в мозъка. Проучванията показват още, че възпалението, предизвикано от COVID-19, може да причини дългосрочно намаляване на размера на сивото и бялото вещество на мозъка, което води до когнитивен дефицит.

Мозъчна мъгла и кръвно-мозъчните бариери

Повече представа за мозъчната мъгла дава проучване, публикувано в Nature през февруари 2024 г. Тогава са сканирани мозъците на пациенти с продължителен COVID-19.

В допълнение към системното възпаление, те откриват, че пациентите с мозъчна мъгла имат пропускливи кръвно-мозъчни бариери, силно селективната мембрана, която предпазва мозъка от токсини, вируси и други вредни молекули.

Експертите предполагат, че пропускливата кръвно-мозъчна бариера може да пропусне тези вещества в мозъка, причинявайки невровъзпаление и нарушавайки нормалните метаболитни процеси в мозъка.

Други проучвания са открили подобна дисфункция на кръвно-мозъчната бариера при пациенти с автоимунни заболявания, включително лупус и синдром на хроничната умора.

Други потенциални причини за мозъчна мъгла

Учените изследват и други възможни причини за мозъчна мъгла. Проучванията показват, че промяната на хормоналните нива също може да причини дълбоки промени в мозъка. Смята се, че при жените в менопауза намаляващите нива на естроген причиняват намаляване на размера на някои области на мозъка.

Снимка: iStock

При пациенти с хипотиреоидизъм дефицитът на хормони на щитовидната жлеза намалява обема на определени области на мозъка, главно хипокампуса. А при пациенти с травматично мозъчно увреждане, техните симптоми, подобни на мозъчна мъгла, са свързани с ниски нива на растежен хормон.

Някои учени също спекулират, че дисфункцията на чревния микробиом може да доведе до мозъчна мъгла в някои случаи.

Разсейване (и диагностициране) на мозъчна мъгла

Въпреки че няма една конкретна причина за мозъчна мъгла, има някои неща, които хората могат да направят, за да се борят с нея, казват експертите. Първо, трябва да обърнете внимание на факторите на начина на живот, като упражнения, здравословно хранене и достатъчно сън.

Лекарите могат да преценят дали има обратима причина за мозъчна мъгла, като сънна апнея, дефицит на витамин B и други проблеми с хормоните и щитовидната жлеза. 

Хората с по-значително, измеримо когнитивно увреждане, могат да се възползват от когнитивна рехабилитационна терапия – вид упражнения за мозъка с добри резултати.

Някои проучвания са установили, че антихистамините или фамотидинът, антиацид с противовъзпалителни свойства, могат да помогнат за намаляване на възпалението и облекчаване на мозъчната мъгла.

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.