Светът на медицината се изправя пред огромно предизвикателство: антибиотичната резистентност. Всяка година умират милиони хора поради инфекции, които вече не се повлияват от стандартните лекарства. 

Учените откриват първия клас нови антибиотици от десетилетия насам, способен да се справя с така наречените „супербактерии“, които са резистентни към лекарств, съобщава Euro News.

Този нов клас антибиотици представлява истински пробив. Докато повечето съществуващи антибиотици работят по познати механизми, които бактериите вече са се научили да заобикалят, новите молекули атакуват бактериите по съвсем нов начин. Това ги прави особено ефективни срещу най-опасните бактериални инфекции, които не се повлияват от нищо друго.

Снимка: Canva

Откритието идва в точния момент. Световната здравна организация от години предупреждава, че сме на път да навлезем в „пост-антибиотичната ера“, където обикновени инфекции отново ще бъдат смъртоносни

На този фон появата на нов, ефективен антибиотик като лариоцидин е събитие с глобално значение. Той атакува бактериалните клетки по начин, който никой друг антибиотик досега не използва, насочва се към рибозомите на бактериите, блокирайки ключови процеси в тяхната клетъчна функция. Това означава, че бактериите нямат изградена защита срещу него.

Как е открит лариоцидинът?

Изненадващо, но голямото откритие започва в един обикновен заден двор. Учени от университета Макмастър в Канада, водени от професор Джери Райт, отглеждат бактерии, събрани от почва, в продължение на година. Там те откриват бактерия от рода Paenibacillus, която произвежда лариоцидин, веществото, способно да убива дори щамове на E. coli, резистентни към лекарства.

Изследователите публикуват резултатите си в научно списание Nature, където се подчертава, че лариоцидинът не показва токсичност за човешките клетки, което е и един от най-важните критерии за безопасността на бъдещи лекарства.

Снимка: Canva

Как действа новият антибиотик?

За разлика от повечето съвременни антибиотици, които атакуват бактериалната стена или синтеза на ДНК, лариоцидинът се насочва към рибозомите, структура, отговорна за производството на белтъци в клетката. Нарушавайки тази функция, той ефективно спира развитието на бактериите.

Освен това, молекулата действа както срещу грам-положителни, така и срещу грам-отрицателни бактерии, включително щамове, смятани за приоритетни от СЗО поради високата си устойчивост на лечение.

„Това е нова молекула с нов начин на действие. Това е голям скок напред за нас“, коментира професор Райт.

Какво следва оттук нататък?

Откриването на нов антибиотик е само началото. Предстоят дълги години изследвания, тестове и клинични изпитвания, преди лариоцидинът да се превърне в достъпен медикамент в аптеките. Изследванията трябва да покажат как молекулата действа при хора, какви са възможните странични ефекти и какво е оптималното ѝ приложение.

Снимка: Canva

Рафаел Кантон, ръководител на микробиологията в болница „Рамон и Кахал“ в Мадрид, макар и неучастващ в изследването, коментира:
„Откриването на напълно нов механизъм за действие е крайъгълен камък в борбата с резистентните бактерии.“

Лариоцидинът не е просто нов антибиотик, а сигнал, че науката все още има шанс да изпревари мутациите на бактериите. Но също така е и напомняне, че победата над антибиотичната резистентност няма да дойде с едно откритие. Необходима е промяна в поведението както на лекарите, така и на пациентите.

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.