Защо коленете ви „пукат“ и какво е лекарското обяснение

От газови мехурчета до износен хрущял – ето какво кара ставите ви да издават шум и налага ли лечение това състояние
Защо коленете ви „пукат“ и какво е лекарското обяснение

Ако при всяка крачка, коленете ви издават звуци, наподобяващи пукане, хрущене или скърцане, не сте сами.

„Тези чупещи се или пукащи звуци, които хората чуват, са наистина често срещани. В медицинския свят ги наричаме „крепитус“ и в повечето случаи това е нормална част от механиката на ставите", казва Мичъл Макдауъл, ортопед, лекар-остеопат. „Това може да е пукане на малки газови мехурчета в ставната течност или дори леко изместване на сухожилия или връзки при движение.

Крепитусът в коляното е често срещан и обикновено безболезнен. Според изследванията ефектът върху подвижността и качеството на живот е минимален и невинаги означава, че се случва нещо по-сериозно.

Когато обаче шумът е придружен от болка или скованост, това може да е сигнал за нещо по-сериозно, пише NationalGeographic.

Симптоми, ако имате шум в коленете

Ако имате крепитус на коляното, ще чуете шумове при сгъване, пише Healthline. Но може да забележите:

  • Пукане
  • Щракане
  • Скърцане

Наличието на тези признаци не означава, че нещо не е наред с коляното ви.  

 Ако имате остеоартрит, вероятно ще изпитате допълнителни симптоми като:

  • Подуване
  • Болка
  • Скованост
  • Ограничен обхват на движение
  • Мускулна слабост
  • Нестабилност или изкривяване

Още около 30-те години гладката, пружинираща подложка в ставите, наречена хрущял, може да започне да се износва. Това не означава, че артритът е неизбежен, но без този поглъщащ ударите слой в ставите костите ви могат да започнат да се търкат един в друг, вместо да се плъзгат, което води до болка, скованост и намалена подвижност. 

И макар че възрастта играе роля, нови изследвания показват, че начинът на живот и хранене също могат да играят роля.

Сковаността признак на стареене ли е?

Износването на ставите обикновено става по-забележимо при достигане на 40-те и най-вече – на 50-те години на човек. По последни данни приблизително 70 000 души в България и над 2,9 милиона в Европа страдат от ревматоиден артрит (РА) – хронично автоимунно заболяване, което води до възпаление, болка и деформация на ставите.

Снимка: Canva

Броят на годините е само в слаба връзка с биологичната възраст и натрупването на физиологични увреждания“, обяснява Бари Бентли, доцент по биоинженерство в университета Кардиф Метрополитън. „Определянето на това какво трябва да се счита за „нормално“ стареене далеч не е толкова просто.

Генетиката, миналите наранявания и навиците на живот влияят върху това кога се появяват проблемите със ставите, както и колко тежки стават те.

Повечето от нас чувстват малка скованост от време на време, особено след дълго седене или сутрешно събуждане, и този вид скованост обикновено се облекчава, когато се раздвижите“, казват експертите. „Но при ранния артрит сковаността има тенденция да се задържа по-дълго, като понякога дори се влошава при последваща активност.“

Проучване от 2021 г. в изданието „Rheumatology“ установява, че сутрешната скованост, продължаваща час или повече, е основен предупредителен знак за артрит. Ако тази скованост е придружена от подуване, болка или натрапчива болка, която не изчезва, „е разумно да посетите лекар“, съветват специалистите, защото „винаги е по-лесно да се справим с артрита в началния му етап.“

Защо ставите се износват с течение на времето?

Някои проучвания показват, че при значителното износване на ставите, което води до остеоартрит, хронологичната възраст представлява само около половината от риска. Другата половина се дължи на фактори на околната среда и начина на живот, които могат да бъдат променени.

Това включва физически стрес. „Има достатъчно доказателства, че дейностите, които налагат повтарящи се или прекомерни натоварвания върху ставите, могат да доведат до износване на хрущяла и промени в костите“, казва още д-р Бентли.

Дейностите с голямо въздействие, като бягане по твърди повърхности или вдигане на тежки предмети, също могат да натоварят ставите прекомерно, особено ако не се възстановявате достатъчно.

Снимка: Canva

Но това не е само износване. Нискостепенното, хронично възпаление играе важна роля в стареенето на ставите. 

Консумацията на прекалено много преработени храни, прекомерната консумация на алкохол, както и тютюнопушенето могат да играят значителна роля за ускоряване на биологичното стареене, включително за засилване на увреждането на ставите“, обясняват още учените.

Има ли лечение и защита на ставите

Добрата новина е, че можете да предприемете действия, за да защитите ставите си, дори ако те вече леко скърцат.

Виждам много пациенти, които се притесняват, че вече е “твърде късно„ да направят нещо за ставите си, но това не е вярно“, казват лекари и добавят, че малки промени могат да имат голямо значение.

Тези промени могат да включват поддържане на здравословно тегло, за да се намали натискът върху ставите, или хранене с богати на хранителни вещества продукти, които съдържат омега-3 мастни киселини, открити в мазните риби като сьомгата.

Снимка: iStock

Антиоксиданти като витамините С и Е помагат за защита на хрущяла от окислително увреждане, а калцият и витамин D подпомагат както костите, така и хрущяла. Освен това експертите препоръчват да се ограничат никотинът, който ограничава притока на кръв към ставите, и прекомерната консумация на алкохол, която изчерпва хранителните вещества в организма.

Постоянни дейности с ниско натоварване, като ходене, плуване, тай чи или колоездене, са щадящи за ставите и същевременно помагат за подобряване на силата и гъвкавостта. Силовите тренировки също са от ключово значение.

По-силните мускули стабилизират ставите и действат като амортисьори, особено в ключови области като бедрата и коленете.

Мислете за ставите като за гуми на автомобил. Ако карате по 300 км на ден, особено ако носите някакъв допълнителен товар, гумите се износват по-бързо. От друга страна, ако паркирате автомобила в гаража, с времето гумите спадат, двигателят не поддържа работен режим и в крайна сметка също не е добър ход. Така че всичко е въпрос на баланс”, аргументират се специалистите.

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.