Сядането и ставането от стол може да изглежда като твърде елементарна задача, за да му обърнете по-специално внимание, но способността да го правите разкрива много за вашето здраве.
За да оценят това, лекарите използват теста „седни-стани” (STS), който измерва колко пъти можете да се изправите от седнало положение в рамките на 30 секунди.
Обикновено се извършва в кабинет на общопрактикуващ лекари или при скрининг за здравословни проблеми сред възрастните, но всеки може лесно да го направи и у дома.
В какво се изразява тестът?
Всичко, от което се нуждаете е стол с права облегалка и без подлакътници, както и таймер.
За да направите теста:
- Седнете по средата на стола
- Скръстете ръце и ги поставете на противоположните рамена
- Дръжте гърба си изправен, а краката ви трябва да са стъпили на пода.
- След това стартирайте хронометъра и се изправете в напълно изправено положение, преди да седнете отново.
Повторете това в продължение на 30 секунди, като броите колко пъти изпълнявате упражнението.
„Това е наистина полезен тест, защото ни казва много за това, колко добре функционират хората. Дава ни информация за тяхната сила, баланс и гъвкавост.
Това може да помогне да се определи дали хората са изложени на риск от неща, като падания, сърдечно-съдови проблеми или дори на по-висок риск от смърт”, казва за BBC д-р Джугдийп Дхеси, професор по гериатрична медицина.
Въпреки че тестът се прилага предимно при възрастни хора над 60 години, той може да бъде достатъчно полезен и при по-млади хора.
Очертани са средни резултати за различните възрастови групи. Резултатите, които са под средните, могат да показват риск от лоши здравословни проблеми.
Например, за човек на възраст между 60 и 64 години средният резултат е 14 изправяния и сядания за мъжете и 12 за жените.
Ако сте на възраст 85-89 години обаче, средният резултат е 8 от тези упражнения. Тези средни резултати обаче не отчитат медицинската история на човек – например, ако наскоро е претърпял операция или е имал нараняване.
Средни резултати от теста
- 60-64 години среден резултат за мъже 14, за жени 12
- 65–69 години среден резултат за мъже 12, за жени 11
- 70-74 години среден резултат за мъже 12, за жени 10
- 75–79 години среден резултат за мъже 11, за жени 10
- 80–84 години среден резултат за мъже 10, за жени 9
- 85–89 години среден резултат и за мъже и за жени 4
- 90–94 години среден резултат за мъже 7, за жени 4
Тестът може да бъде полезен и за по-млади хора или такива без здравословни проблеми, тъй като е добра мярка за физическа подготовка, особено за мускулна сила и издръжливост на долната част на тялото.
Изследователи в Швейцария тестват около 7000 възрастни и след това сравняват резултатите.
Те установяват, че средният резултат за 20–24-годишните е 50 повторения в минута за мъжете и 47 повторения в минута за жените. Някои от участниците стигат до изключителните 72 повторения в минута.
Връзката между теста и издръжливостта
В друго проучване, проведено сред напълно здрави доброволци, чиято средна възраст е около 21 години, експертите откриват изключителна силна връзка между резултатите от теста „седни-стани“ и техния аеробен капацитет и издръжливост.
Например, ниският резултат на теста може да бъде основа за предположение, че сърцето и белите дробове на човек може да не функционират добре, което го излага на по-висок риск от инфаркт, инсулт и сърдечна недостатъчност.
Ако човек има по-нисък резултат на теста от „средния" за неговата възрастова група, тогава той също е изложен на по-голям риск от падания – един от най-големите страхове на по-възрастните хора.
Около 30% от хората над 65 години падат всяка година, а този процент се увеличава до около 50% при хора на възраст над 80 години. След като хората паднат веднъж, те често се страхуват от повторно падане, което ги прави по-малко склонни да излизат навън, понякога водещо до социална изолация.
Проучване от 2012 година дори установява, че вариант на теста „седни-стани” е „значителен предсказващ фактор за смъртност“ при възрастни на възраст между 51 и 80 години. Лицата, които са постигнали нисък резултат на теста, са между пет и шест пъти по-склонни да умрат за период от шест години, отколкото тези, които имат най-висок резултат.
„Извършването на подобни тестове у дома ви помага да видите къде се намирате спрямо други хора на вашата възраст. Мисля, че това е наистина добър начин да се даде възможност на хората да поемат контрол над собственото си здраве, започвайки от един елементарен тест”, казва д-р Дхеси.
Как да подобрите представянето си?
Според експерта, най-добрият начин да подобрите резултата си е да останете максимално активни и подвижни. Ако мобилността е трудна, можете да започнете с упражнения в седнало положение, които могат да се използват за изграждане на сила.
Оттам можете да преминете към изправяне може би пет пъти на всеки час или два часа.
Ако сте в състояние, разходките и качването и слизането по стълби поне три или четири пъти на ден, също може да окаже благоприятно влияние.
Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.