Сила на хвата на ръцете определя шансовете ви да доживеете до 100 години

По-слабото ръкостискане може да индикира и за редица здравословни проблеми – от диабет тип 2, до депресия и недохранване
Стефан Ралчев
Стефан Ралчев
Сила на хвата на ръцете определя шансовете ви да доживеете до 100 години

В 21 век има технологично ориентирани клиники за дълголетие, в които специалисти използват все по-усъвършенствани образни сканирания, за да изследват пациентите си.

Оказва се обаче, че един от най-добрите тестове е и един от най-надеждните маркери за човешкото здраве. А именно – тест на мускулната сила и по-точно, силата, с която може да стискате с ръката си. 

Когато тестват силата на стискане, учените обикновено използват ръчен динамометър – устройство, което стискате възможно най-силно, за да измерите силата, генерирана от мускулите, в ръката и предмишницата. Често за целта се използва и тенис топка, която служи за същата цел.

Връзката между силата на стискане и общото здраве

Няколко компании в момента се опитват да произведат динамометър за ползване в домашни условия, комбинирайки лесни за използване устройства с мобилни приложения.

Все още обаче можете да получите добра представа за силата си чрез прост „тест на стискане“ с тенис или стрес топка. 

Всичко, от което се нуждаете е всеки предмет, който можете да хванете и който може да се деформира, без да причинява болка или дискомфорт. Просто го стискайте колкото можете по-дълго, преди хватката ви да се умори. Да можете да поддържате максимален натиск върху нещо, като тенис топка за 15-30 секунди, би било добър стандарт, към който да се стремите”, казва за BBC Джошуа Дейвидсън, изследовател по сила и кондиция в Университета в Дерби. 

Записването на това, колко дълго можете да стискате, може да ви помогне да проследявате силата на хвата си с течение на времето.

Снимка: Pexels

Силата на захвата измерва силата, която упражнявате с ръцете си, когато държите или стискате предмет. По-слабата сила на захвата често е свързана с крехкост, а проучванията показват, че може да е свързана с диабет и по-висок риск от когнитивен спад, деменция, сърдечна недостатъчност и инсулт.

Проучване, публикувано в списание Scientific Reports, описва силата на захвата като „ключов биомаркер за оценка на цялостното здраве на възрастните хора“.

Стискате силно, по-висок шанс да бъдете столетник

Тази връзка за първи път привлича вниманието на учените чрез особено забележително проучване сред близо 140 000 възрастни. То установява, че силата на хвата е по-добър предсказващ фактор за преждевременна смърт от други по-очевидни показатели, като например кръвното налягане.

Данни от Норвегия дори показват, че силата в ръцете на човек може да покаже вероятността му да доживее до 100 години.

В едно проучване на доброволци е измерена силата на хвата им през 1965-1968 г., когато са били на възраст между 56 и 68 години, и проучването им е проследено през следващите 44 години.

Тези, които доживяват столетие, са 2,5 пъти по-склонни да имат високи резултати за сила на хвата в сравнение с тези, които са починали преди 79-годишна възраст.

Липса на сила на захват предполага повишен риск от саркопения в цялото тяло, прогресивна загуба на мускулна маса, която е свързана с намалена сила и мобилност в по-късна възраст, и по-голяма вероятност от падане и развитие на фрактури.

Гийом Паре, практикуващ лекар и професор по медицина казва, че само въз основа на едно обикновено ръкостискане е възможно да се направи сериозна оценка: „По-слабите ръкостискания, при които пръстите се затрудняват да се затворят напълно около ръката ми или при които мускулите на ръката са изтощени, индикират за саркопения”.

Снимка: Pexels

Мускулите са ключов играч в метаболитната система, действайки като резервоар, който може да абсорбира излишната кръвна глюкоза и да помогне за предотвратяване на развитието на инсулинова резистентност.

Поради това, по-слабият хват може да показва, че човек е по-склонен към множество проблеми, свързани с метаболитна дисфункция, вариращи от диабет тип 2, до по-ниска костна минерална плътност, недохранване, когнитивни нарушения и депресия.

На каква възраст намалява силата на ръцете

Силата на захвата има тенденция да намалява с възрастта и обикновено това започва около 50-годишна възраст. Дължи се на естествената загуба на мускулна маса.

Авторите на изследването отбелязват, че определени фактори могат да ускорят този процес. Недохранването може да доведе до мускулна атрофия, хроничните заболявания като диабет значително влияят на мускулния метаболизъм и функция, а когнитивните нарушения могат да нарушат способността на мозъка да контролира и координира мускулните движения.

„Трябва да започнем да наблюдаваме силата на захвата около 45-годишна възраст. Важно е да бъдем много активни в този период за здравословно стареене“, казва Нейтън ЛьоБрасьор, директор на Център за стареене към Майо клиник.

Той препоръчва да се проследява силата на захвата или способността за изкачване на стълби на всеки няколко месеца. Ако забележите, че числата се движат в грешна посока, е важно да се обърнете към лекар.

Начини за подобряване на силата на захвата

Насоките за физическа активност посочват, че възрастните трябва да се стремят към 150 минути физическа активност с умерена интензивност и два дни за укрепване на мускулите седмично.

Има три вида сила на захвата, върху които да се съсредоточите:

  • Смачкване
  • Щипване
  • Опора

Смачкването е силата, необходима за стискане на предмет между пръстите и дланта. Стиснете тенис или друга малка топка три пъти във всяка ръка или изстискайте мокра кърпа във всяка посока за три серии.

Щипков хват е, когато палецът ви и един или повече пръсти държат тесен предмет. Опитайте да хванете плоча за щанга с пръсти и палец, като я държите отстрани за 20 до 30 секунди.

Хватът с опора е способността здраво да държите даден предмет за известно време. Висете на лост за набирания, колкото можете по-дълго или носете тежки торби с хранителни стоки, докато ръцете ви се уморят.

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.