Генетичен тест може да предскаже риска от затлъстяване при децата, което ще даде възможност за много по-ранна намеса. Определени генетични варианти могат да повлияят на начина, по който организмът съхранява мазнини, или да го направят по-склонен към преяждане. Генетичните вариации могат също така да предскажат колко добре човек ще реагира на различни лекарства за отслабване.
В проучване, публикувано в списание Nature съвсем скоро, повече от 600 изследователи от цял свят работят заедно, за да съберат генетични данни от над 5 милиона души – най-големия и най-разнообразен генетичен набор от данни до момента.
На базата на тези данни експертите създават т.нар. полигенен риск, който отчита кои генетични варианти на дадено лице са свързани с по-висок ИТМ (индекс на телесна маса) в зряла възраст.
По този начин може да се прогнозира на риска от затлъстяване още преди човек да навърши 5 години.
Новият тест е два пъти по-ефективен
„Детството е най-подходящото време за намеса“, казва за NBC съавторът на изследването Рут Лоос, професор в Центъра за основни метаболитни изследвания на фондация към Университета в Копенхаген.
Констатациите идват на фона на нарастване на затлъстяването в глобален мащаб. Според Световната здравна организация, процентът на затлъстяване при възрастните се е увеличил повече от два пъти в световен мащаб от 1990 г. насам, а процентът при юношите се е учетворил. Данните за България са не по-малко стряскащи.
Новият тест не е първият, който предсказва риска от затлъстяване при даден човек, но сега експертите твърдят, че е около два пъти по-ефективен от метода, който лекарите използват в момента за оценка на своите пациенти.
Според новите данни повече от 80% от риска от затлъстяване може да се обясни с други фактори, като например къде живее, до каква храна има достъп и колко спортува.
Тестът не е толкова ефективен при предсказване на риска от затлъстяване при хора, които не са европейци. Около 70% от хората, чиито данни са включени в проучването, са именно от европейски произход.
Според учените резултатът може да предложи един индикатор – например, какъвто е високото кръвно налягане за сърдечно заболяване, който може да помогне да се предвиди рискът от развитие на затлъстяване при даден човек.
Затлъстяването и начинът на живот
„Затлъстяването не е само генетика, така че само генетиката никога не може точно да предскаже затлъстяването. За общото затлъстяване, което наблюдаваме по целия свят, се нуждаем от други фактори, като например начин на живот, които трябва да бъдат част от прогнозите. Генетиката играе по-голяма роля при тежкото затлъстяване, което означава ИТМ над 40”, добавя професор Лоос.
Все пак идентифицирането на генетичния риск на човек в ранна детска възраст и ранната намеса с напътствия за начина на живот може да доведе до голяма промяна, допълва още тя.
Изследванията показват, че около 55% от децата със затлъстяване продължават да страдат от това състояние в юношеска възраст, а около 80% от тези хора ще имат този проблем и в зряла възраст.
„Поведенческите неща са наистина важни. Средата, достъпът им до здравословна храна, възможностите за упражнения, дори знанията за здравословните храни – всичко това влияе върху риска от затлъстяване на човек”, твърдят експертите.
Колко важни всъщност са гените?
Проучвания върху еднояйчни близнаци установяват, че генетиката може да обясни до 80% от причините за затлъстяване на човек, но факторите, свързани с начина на живот, също играят огромна роля.
„Дори при еднакъв генетичен състав хората могат да имат различни типове тяло. От най-ранна възраст в моята практика обучаваме пациентите за това, че е важно да се консумират богати на протеини храни, много плодове и зеленчуци и не твърде много рафинирани въглехидрати“, коментира детският ендокринолог д-р Рой Ким.
Д-р Джулиана Симонети, съдиректор на Програмата за цялостно управление на теглото в Университета на Юта, използва генетично тестване при своите възрастни пациенти от около пет години. Тя е уверена, че разбирането на гените на човек може да помогне на лекарите да се справят по-добре с наднорменото тегло.
„Затлъстяването не е хомогенно. Имаме различни видове и различни проявления. Има хора, които ядат, но не се чувстват сити“, дава пример Симонети и обяснява, че това е разстройство, причинено от генетични мутации. Хората, които имат тези мутации са склонни да имат по-високо тегло.
Но такива мутации не разказват цялата генетична история на затлъстяването. Гените, които човек наследява, от който и да е от родителите, дори и да не са мутации, също определят как тялото на човека съхранява теглото или използва енергията. И двете могат да играят голяма роля в риска от затлъстяване.
Генетичните тестове също така дават възможност да се определи колко добре ще действат лекарства за отслабване при даден човек.
Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.