Затлъстяването е едно от най-сериозните здравни предизвикателства на съвременния свят.

През 2022 г. всеки осми човек на планетата е засегнат от това състояние, което вече се превръща в глобална пандемия. От 1990 г. насам броят на възрастните със затлъстяване се е удвоил, а при подрастващите е нараснал четирикратно, според данни на Световната здравна организация (СЗО).

2,5 милиарда възрастни по света на възраст 18+ са с наднормено тегло, като 890 милиона от тях страдат от затлъстяване. Това означава, че 43% от възрастното население е с наднормено тегло, а 16% живеят със затлъстяване.

Затлъстяването е рисков фактор за множество хронични заболявания, включително сърдечносъдови болести, диабен и рак. Своевременните мерки и промени в начина на живот са от съществено значение за справяне с тази глобална криза.

Въпреки наличието на различни терапии, проблемът продължава да се разраства, а ефективните решения все още са ограничени.

 

 

Ново изследване, проведено от учени в Университета на Делауеър, може да промени разбирането ни за затлъстяването на генетично ниво. Проучването, публикувано в Physiological Genomics, идентифицира специфични гени, които влияят върху мастната тъкан и могат да бъдат потенциални цели за лечение. 

Снимка: Canva

Според водещия изследовател Ибра Фанчър, доцент по кинезиология и приложна физиология, „мастната тъкан не е просто пасивен резервоар на енергия, а играе ключова роля в метаболизма и възпалителните процеси“.

Разликите между висцералната и подкожната мастна тъкан

Изследването на Фанчър и неговия екип се фокусира върху различията в генната експресия между висцералната мастна тъкан (VAT) и подкожната мастна тъкан (SAT). VAT е известна като по-вредната форма на мазнини, тъй като се натрупва около вътрешните органи и значително увеличава риска от сериозни заболявания. SAT, от друга страна, е по-малко опасна и не е толкова свързана със здравословни рискове.

Проучването разкрива, че повече от 300 гена са диференциално експресирани в SAT, докато при VAT този брой е близо 700. „Разликата между висцералната и подкожната мастна тъкан е значителна. Висцералната тъкан показва много по-високи нива на възпаление и е свързана с по-големи метаболитни рискове“, обяснява Фанчър.

 

 

Гените, които могат да променят лечението на затлъстяването

Сред хилядите анализирани гени екипът на Фанчър идентифицира четири ключови гена, които играят роля в метаболизма, калциевата обработка и възпалителните процеси. Те могат да бъдат потенциални мишени за нови медикаменти или за адаптиране на съществуващите терапии.

Снимка: Canva

„Вече разглеждаме възможността тези гени да се превърнат в основа за бъдещи интервенции“, казва Фанчър. „Съществуващите лекарства могат да бъдат насочени към тях или да се разработят нови терапии, които да повлияят на специфичната генна експресия в мастната тъкан.

Методологията и анализът на данните

Проучването използва модел с животни, за да проследи как диетата влияе върху генната експресия в мастната тъкан. Едната група е била хранена със стандартна храна, докато другата е получавала висококалорична диета, подобна на типичната западна диета, в продължение на повече от година.

„Очаквахме да видим разлики, но мащабът на генетичните промени беше наистина впечатляващ“, коментира Фанчър. „Нашето изследване показва, че затлъстяването, особено свързаното с нездравословна диета, оказва дълбоко въздействие върху генната експресия в различни видове мастна тъкан.

 

 

Използвайки усъвършенствани технологии за секвениране на РНК и биоинформатичен анализ, изследователите успяват да картографират как определени гени се активират или потискат в отговор на натрупването на мазнини. Брус Кингъм, директор на Центъра за секвениране и генотипиране към Биотехнологичния институт в Делауеър, подчертава: „Съвременните биоинформатични методи ни позволиха да извлечем ценна информация за специфичните гени, които играят роля при затлъстяването.“

Перспективи и бъдещи стъпки

Следващата фаза на изследването включва анализ на генната експресия в човешка мастна тъкан. В партньорство с д-р Кейтлин Халбърт, директор на бариатричната хирургия в Christiana Care, екипът на Фанчър ще тества дали откритите генетични модели са валидни и при хората.

Снимка: Canva

Друг важен аспект на изследването е влиянието на пола върху генната експресия. „Затлъстяването засяга мъжете и жените по различен начин, така че очакваме да открием и полови разлики в генетичната регулация на мастната тъкан“, коментира Фанчър.

Откритията на Университета на Делауеър предоставят нови възможности за разбиране на генетичните механизми зад затлъстяването. Те не само хвърлят светлина върху различията между видовете мастна тъкан, но и предлагат потенциални цели за бъдещи медицински интервенции. 

 

 

Въпреки че са необходими още изследвания, идентифицирането на тези ключови гени може да бъде първата стъпка към по-ефективно лечение на затлъстяването, персонализирано за индивидуалните нужди на пациента.

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.

*******

Всички новини от основната секция на „Живот на кантар“ на btv.bg ще откриете ТУК

Всички епизоди от „Живот на кантар“ на btvplus.bg може да гледате и ТУК

Още вълнуващи истории от „Живот на кантар“ на ladyzone.bg може да намерите ТУК

Последвайте Инстаграм профила на шоуто „Живот на кантар“ ТУК

Последвайте Фейсбук страницата на шоуто „Живот на кантар“ ТУК