Затлъстяването се е превърнало в едно от най-сериозните глобални предизвикателства за общественото здраве, като в последните десетилетия то бележи устойчив ръст във всички възрастови и социални групи. 

Според данни на Световната здравна организация (СЗО), през 2019 г. приблизително 5 млн. души в световен мащаб са починали преждевременно в резултат на заболяване, свързани със затлъстяването.

Това представлява близо 10% от всички смъртни случаи, като делът е почти два пъти по-голям в сравнение с началото на 90-те години на миналия век. 

В същото време, Европейският парламент поставя затлъстяването сред водещите фактори, които натоварват здравните системи в държавите членки, като призовава за по-ефективни политики и мерки за превенция и контрол. Никога не е късно човек да направи първата крачка.

Какво представлява затлъстяването и как се измерва?

Затлъстяването най-често се определя чрез Индекса на телесна маса (ИТМ). Това е универсален инструмент, който дава базова представа дали теглото на даден човек е в здравословни граници спрямо неговия ръст. ИТМ се изчислява, като теглото в килограми се раздели на ръста на квадрат (kg/m²). 

СЗО задава следната класификация за възрастни:

  • Поднормено тегло: ИТМ < 18,5
  • Нормално (здравословно) тегло: 18,5 ≤ ИТМ < 25
  • Наднормено тегло: 25 ≤ ИТМ < 30
  • Затлъстяване: ИТМ ≥ 30

Въпреки известните ограничения (например не отчита разпределението на мускулната маса или мастната тъкан), ИТМ дава надеждно базово насочване дали сме изложени на риск от здравословни проблеми вследствие на наднорменото тегло.

Разпространение на затлъстяването: глобални данни

Снимка: Canva

Затлъстяването вече не е проблем само на богатите държави. СЗО посочва, че в редица региони от Азия, Африка и Латинска Америка се регистрира тревожен ръст на хората с наднормено тегло и затлъстяване. 

През 2016 г. над 1,9 милиарда възрастни са били с наднормено тегло, а повече от 650 милиона от тях – със затлъстяване. Това означава, че около 40% от населението в зряла възраст по света попада в категориите „наднормено тегло“ или „затлъстяване“.

Смъртност, свързана със затлъстяването

Според глобалното проучване Global Burden of Disease, затлъстяването е сред водещите рискови фактори за редица хронични заболявания

Около 5 млн. смъртни случая годишно се свързват пряко с последиците от наднорменото тегло. Така затлъстяването влиза в топ причините за преждевременна смърт, наред със сърдечносъдовите болести, рака и диабета.

Делът на смъртните случаи, дължащи се на затлъстяване, варира чувствително в различните държави. В някои страни със средни доходи, особено в Източна Европа, Централна Азия, Северна Африка и части от Латинска Америка, над 15% от смъртните случаи през 2019 г. се дължат на усложнения, пряко свързани със затлъстяването. 

Причините за нарастващото затлъстяване

Енергийният баланс играе централна роля за телесната маса – ако приемаме повече калории, отколкото изразходваме, организмът ни превръща излишъка в мастни резерви, което води до покачване на теглото. 

Снимка: Canva

През последните 50 години глобалното предлагане на храни, богати на калории, нараства драстично. Според данни на ФАО (Организацията по прехрана и земеделие) световната калорийна достъпност се е увеличила от около 2200 kcal на човек на ден през 60-те години на миналия век до около 2800 kcal през 2013 г.

В страни като САЩ, където нивата на затлъстяване са едни от най-високите в света, хората разполагат средно с над 3500 kcal на ден, което, при липса на достатъчно физическа активност, води до системно натрупване на излишни мазнини.

Намалена физическа активност

Освен повишения прием на калории, намалената физическа активност е ключов фактор за нарастването на затлъстяването.  

Съвременният начин на живот в градска среда се характеризира с прекомерна употреба на автомобили, заседяване пред компютъра и недостатъчно движение. Технологичният напредък улеснява ежедневието, но същевременно редуцира движението и изразходването на енергия. Хората прекарват повече време пред екрани – компютър, телефон, телевизор – и по-малко в спорт или активни разходки.

Заболявания, причинени от затлъстяването

Затлъстяването е рисков фактор за широк спектър от заболявания, които засягат както физическото, така и менталното здраве:

  • Сърдечносъдови заболявания: Сърдечната недостатъчност, исхемична болест на сърцето и хипертония са по-разпространени при хора с наднормено тегло и затлъстяване. Увеличената мастна маса често води до високи нива на лош холестерол и триглицериди, както и до метаболитен синдром.
  • Инсулт: Затлъстяването допринася за втвърдяване на артериите, високо кръвно налягане и повишен риск от кръвни съсиреци, които могат да доведат до инсулт.
  • Диабет тип 2: Това е може би най-пряко свързаното с наднорменото тегло заболяване, тъй като излишната мастна тъкан влияе на инсулиновата резистентност и пречи на нормалния глюкозен метаболизъм.
  • Различни видове рак: При хората със затлъстяване рискът от развитие на рак на дебелото черво, гърдата (особено при жени в постменопауза), яйчниците, черния дроб и панкреаса е по-висок.
  • Опорно-двигателни проблеми: Прекомерното тегло допълнително натоварва ставите (колена, тазобедрени стави), което може да доведе до остеоартрит и хронични болки.
  • Психически разстройства: Депресията, тревожността и ниската самооценка често съпътстват хората със затлъстяване поради социалния натиск и стигмата, свързана с наднорменото тегло.

Превенция на затлъстяването: Как можем да се предпазим?

Снимка: Canva

Приемът на повече плодове, зеленчуци, пълнозърнести продукти и белтъчини (риба, бяло месо, яйца, бобови) помага за контролиране на теглото.

Ограничаване на захарта и наситените мазнини в преработените храни, които са едни от най-големите „виновници“ за калорийния излишък.

 

Световната здравна организация препоръчва минимум 150 минути умерена аеробна активност или 75 минути интензивна седмично за възрастни. Когато е възможно, ходете пеша или карайте колело вместо да ползвате кола. Спортът и груповите занимания поддържат мотивацията за движение и помагат за изграждане на здравословни навици.

Затлъстяването е многоизмерен проблем, повлиян от хранителни навици, генетични предразположения, социално-икономически фактори и културни нагласи. Според СЗО, то вече е една от водещите причини за ранна смърт в световен мащаб, като се отразява негативно както върху физическото, така и върху менталното здраве на хората.

Европейските институции и международните организации призовават за спешни мерки, защото разходите – както финансови, така и обществени – от прогресиращото разпространение на затлъстяването са огромни.

Данните показват, че над 10% от всички смъртни случаи в световен мащаб се дължат на усложнения от наднорменото тегло, а при някои държави тази стойност достига и надхвърля 15%. Тревожен е и фактът, че затлъстяването засяга все по-малки деца, като ги изправя пред сериозни здравословни рискове в дългосрочен план. Мъжете и жените също не са пощадени, но при всяка от групите рисковете могат да се проявят в различни форми и периоди от живота.

В ежедневието можем да направим много, за да предотвратим затлъстяването и свързаните с него болести – от промяна на хранителните навици и редовно движение до по-добра информираност и консултации със здравни специалисти. Грижата за здравословното тегло е инвестиция в собственото ни бъдеще и в здравето на следващите поколения.

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.